REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ocena obveščevalcev ZDA: Zlom ukrajinske protiofenzive, strah pred rusko zimo

Ocena obveščevalcev ZDA: Zlom ukrajinske protiofenzive, strah pred rusko zimoNeuspehi ukrajinskih sil so že privedli do medsebojnih obtožb na Kapitolskem griču, razkriva Washington Post. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ameriške obveščevalne službe so ocenile, da se ukrajinskim silam ne bo uspelo prebiti do Melitopola, pomembnega ruskega tranzitnega vozlišča na jugovzhodu, poroča Washington Post.

Ameriška obveščevalna skupnost namreč ocenjuje, da ukrajinska protiofenziva ne bo uspela doseči ključnega mesta Melitopol, so povedali neimenovani uradniki, seznanjeni z zaupnim poročilom, kar pomeni, da Kijev ne bo izpolnil svojega glavnega cilja - presekanja ruskega kopenskega mostu do Krima.

Mračna napoved, poroča Washington Post, temelji na oceni ruskih vojaških zmogljivosti.

To bo najbrž spodbudilo medsebojna obtoževanja med režimom v Kijevu in zahodnimi prestolnicami, saj je bilo v ukrajinsko protiofenzivo vloženih na desetine milijard dolarjev zahodnega orožja in vojaške opreme.

Ameriški in zahodni uradniki so se odločili, da bodo spregovorili za ameriški časnik pod pogojem anonimnosti.

Ukrajinske sile poskušajo prodreti proti Melitopolu iz mesta Robotin. Urad direktorja nacionalne obveščevalne službe to ni želel komentirati.

Melitopol je ključen za ukrajinsko protiofenzivo, saj velja za vrata na Krim. Mesto se nahaja na stičišču dveh pomembnih avtocest in železnice, ki Rusiji omogočajo premeščanje vojakov in opreme s polotoka na druga ozemlja.

Ukrajina je v začetku junija sprožila protiofenzivo v upanju, da bo ponovila lanski jesenski uspeh pri napadu na regijo Harkov.

Toda že v prvem tednu junijskih spopadov je Ukrajina utrpela velike izgube proti dobro utrjeni ruski obrambi, kljub temu da so bile ukrajinske sile dobro preskrbljene z zahodno vojaško opremo in orožjem, vključno z ameriškimi bojnimi vozili Bradley in tanki Leopard, nemške proizvodnje.

Zahodne vojaške ocene so napovedovale, da bo Kijevu uspelo prebiti ruske obrambne črte.

Pot do Melitopola je izjemno težka in tudi zavzetje mest, kot je Tokmak, bo težko, je dejal Rob Lee, vojaški analitik pri ameriškem Inštitutu za zunanjo politiko.

»Rusija ima tri glavne obrambne črte, za njimi pa so utrjena mesta,« je poudaril Lee.

»Vprašanje ni, ali lahko Ukrajina prebije eno ali dve črti, ampak ali lahko prebije vse tri ruske obrambne črte in hkrati zbere še dovolj moči, da doseže kaj resnejšega, kot je zavzetje Tokmaka.«

Ukrajinske napadalce najprej čakajo mine, nato jarki z rusko pehoto v lisičjih luknjah, nato zmajevi zobje za ustavljanje tankov pod taktirko Ukrajincev, nato rovi za ustavljanje tankov, nato spet jarki, ki potekajo cik-cak, da zmanjšajo moč eksplozij v njih in imajo tudi bunkerje. Vir: Posnetek zaslona

Mračni obeti za ukrajinske sile so že privedli do medsebojnih očitkov na Kapitolskem griču.

Nekateri republikanci zdaj nasprotujejo zahtevi ameriškega predsednika Joeja Bidna za dodatnih 20,6 milijarde dolarjev pomoči Ukrajini glede na skromne rezultate ofenzive.

Drugi republikanci in v manjši meri demokrati so Bidnovi administraciji očitali, da orožja v Ukrajino ni poslala prej.

Ameriški uradniki zavračajo kritike, da bi bojna letala F-16 ali raketni sistemi daljšega dosega privedli do drugačnega izida. »Problem je preboj ruskih obrambnih linij in nihče ne more dokazati, da bi bili ti sistemi čudežno zdravilo,« je dejal visoki uradnik Bidnove administracije.

V intervjuju ta teden je general Mark Milley, poveljnik združenih načelnikov štabov, dejal, da so bile ZDA jasne, da bo ta naloga za Ukrajino izjemno težka.

»Pred nekaj meseci sem rekel, da bo ta ofenziva dolga, da bo prekleta in počasna,« je dodal Milley.

Ameriški uradniki so sporočili, da je Pentagon Kijevu priporočil, naj se osredotoči na eno točko, Ukrajina pa se je odločila za drugačen pristop.

Ukrajinski zunanji minister Dmitrij Kuleba je v četrtek priznal »počasen tempo« ukrajinske protiofenzive, vendar je dejal, da se bo Kijev še naprej bojeval. »Ni nam mar, koliko časa bo trajalo,« je dejal Kuleba.

Ameriški analitiki pravijo, da so izzivi, s katerimi se sooča Ukrajina, številni, vendar se skoraj vsi strinjajo, da je Rusija presegla pričakovanja, ko gre za vojaško moč in veščine.

»Najpomembnejši dejavnik pri poteku ofenzive je kakovost ruske obrambe,« je dejal Lee in posebej poudaril rusko uporabo jarkov, min in letalstva. »Imeli so dovolj časa in so se dobro pripravili, zaradi česar so Ukrajini otežili napredovanje.«

Poleg tega so Ukrajinci porabili mesece za premikanje ogromnih virov v Artjomovsk (nekoč Bahmut), vključno z vojaki, strelivom in časom, vendar so nazadnje izgubili nadzor nad mestom.

Nekateri v Bidnovi administraciji so zaskrbljeni, da je prevelika zavezanost na vzhodu zmanjšala moč protiofenzive na jugu.

Obveščevalne ocene so se osredotočile na Melitopol ali Mariupol kot tarči, »da bi se Rusiji onemogočil kopenski dostop do Krima.«

Ameriški uradniki so dejali, da Washington kljub stališčem skeptikov ostaja naklonjen Kijevu.

Eden od uradnikov obrambnega ministrstva ZDA je dejal, da je mogoče, da bo Kijev nadaljeval protiofenzivo tudi pozimi, ko bodo pogoji veliko težji.

A dejstvo je, da so Rusi veliko boljši med zimskimi vojaškimi operacijami.

»Znano je, da so se Rusi sposobni boriti tudi v hladnem vremenu,« je s kančkom cinizma komentiral ukrajinske ambicije neimenovani ameriški uradnik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek