REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nočna mora ukrajinske vojske: Vse o izjemno uspešnih ruskih brezpilotnih letalnikih Lancet

Nočna mora ukrajinske vojske: Vse o izjemno uspešnih ruskih brezpilotnih letalnikih LancetLetalnik je zasnovalo in izdelalo podjetje »ZALA Aero Group«. Vir: Zala Group, posnetek zaslona

Med specialno vojaško operacijo v Ukrajini smo imeli priložnost videti učinek široke palete oborožitve in vojaške tehnike, ena od njih pa je pritegnila posebno pozornost javnosti, tako zaradi svoje učinkovitosti kot zaradi pogostosti uporabe.

Govorimo o brezpilotnih letalnikih iz družine »Lancet«, ki pravzaprav predstavljajo t. i. drone kamikaze, torej lebdeče strelivo (loitering munition).

Letala je zasnovalo in izdelalo podjetje »ZALA Aero Group«, pododdelek znane ruske družbe »Kalašnikov«, javnosti pa so bila prvič predstavljena junija 2019 na Mednarodnem vojaško-tehničnem forumu v Moskvi.

Letala je zasnovalo in izdelalo podjetje »ZALA Aero Group«. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Tedaj sta bili prikazani dve različici brezpilotnih letal kamikaze iz te družine, »Lancet 1« in »Lancet 3«, ki sta že novembra 2020 prestala »ognjeni krst« v sirski državljanski vojni.

Cena posamezega Lanceta se giblje med 20.000 in 40.000 dolarji, zaenkrat pa ni znano, koliko so jih izdelali, je pa povsem gotovo, da gre za več sto letal.

»Lancet 1« in »Lancet 3« – podobnosti in razlike: Glavni namen teh brezpilotnikov je opazovanje, nadzor in napad na sovražnikovo živo silo, položaje, vozila in vojaško opremo.

Obe različici lebdečega streliva sta izdelani iz kompozitnih materialov in med letom oddajata nizko raven hrupa, kar ob sorazmerno majhnih dimenzijah bistveno otežuje zaznavanje in identifikacijo teh letal z radarskimi sistemi.

Kljub dejstvu, da gre za dve različni modifikaciji, imata »Lancet 1« in »Lancet 3« veliko podobnosti na področju tehnično-taktičnih lastnosti.

Predvsem identičen valjast trup z dvema paroma kril v obliki črke »H«, ki se nahajata na sprednji in zadnji strani letalnika.

Zasnova, ki spominja na posamezne rakete, omogoča »Lancetom« visoko stopnjo manevrskih veščin in sposobnost delovanja na premikajoče se cilje.

Ob enaki konstrukciji imata obe različici brezpilotnih letal kamikaze enako razporeditev notranjih komponent: motor je nameščen zadaj, naprave za opazovanje in vodenje ter bojna glava pa so spredaj.

Obe različici lebdečega streliva sta izdelani iz kompozitnih materialov in med letom oddajata nizko raven hrupa, kar ob sorazmerno majhnih dimenzijah bistveno otežuje zaznavanje in identifikacijo teh letal z radarskimi sistemi.

Vzlet v obeh primerih poteka s pomočjo t. i. »katapulta«, to so lanserji s kopnega ali morskih ploščadi, kot so patruljni čolni razreda »raptor«, medtem ko dron v letu upravlja en operater s kopnega ali s čolna.

Druga podobnost med dronoma kamikaze je pogon na elektromotor, ki poganja propeler z dvema krakoma in omogoča hitrost gibanja do 110 kilometrov na uro ter hitrostjo strmoglavljenja okoli 300 kilometrov na uro.

Ocenjuje se, da je efektivni domet obeh različic »Lancetov« okoli 40 km, vendar nekateri podatki s terena kažejo, da se je to povečalo celo na 60 km.

Po drugi strani pa avtonomija leta predstavlja prvo razliko med »Lancetom« 1 in 3, saj je pri prvem približno 30 minut, pri drugem pa 40 minut.

Vodenje do cilja se izvaja na več načinov: s pomočjo opreme za TV vodenje, ki operaterju na tleh omogoča upravljanje drona v terminalni (končni) fazi leta; z uporabo optoelektronskega sistema z možnostjo predprogramiranja, da letalo lahko leti v avtonomnem načinu, oziroma da lahko samo najde in deluje na cilje; v koordinaciji z drugimi izvidniškimi letali, kot je ZALA 421-16.

Od 317 zabeleženih napadov z Lancetom jih je bilo samo 14 neuspešnih.

Ko je tarča opažena, droni »Lancet« začnejo manevrirati, podobno gibanju ptic, kar še dodatno oteži opazovanje in poveča možnost uspešnega udarca po sovražnikovih ciljih.

Dodatno varnost pred morebitnim strmoglavljanjem in onesposobitvijo lebdečega streliva zagotavlja vgradnja sodobne naprave proti laserskemu motenju, zaradi česar je odporen na številne sisteme za boj proti dronom.

Poleg avtonomije letenja se droni kamikaze iz družine »Lancet« razlikujejo tudi po dimenzijah, teži, nosilnosti in tipu tarč, za katere so namenjeni.

»Lancet 3« je pravzaprav večja različica s skupno dolžino 1.650 mm, razponom kril 1.000 mm, največjo vzletno težo 12 kg in lahko nosi visoko eksplozivno ali visokoeksplozivno HE razdrobno (fragmentirajočo) bojno glavo s težo do tri kilograme.

Zanimivo je, da kljub široki uporabi v ruski posebni vojaški operaciji (SMO) še ni natančnih podatkov o dimenzijah drona »Lancet 1«.

Znano je, da je njegova največja vzletna masa pet kg in da je tudi ta lahko opremljen z visokoeksplozivno ali visokoeksplozivno (fragmentirajočo) bojno konico mase do enega kilograma.

Spodaj lahko vidimo, kako Lancet opravi s francosko samohodno havbico Caesar.

Ta se ob poskusu skrivanja najprej prevrne v jarek, nato pa jo pokonča naslednji Lancet...

Zaradi opisane razlike v oborožitvi so primarni cilji »Lanceta 3« bolje utrjeni položaji, glavni bojni tanki, bojna vozila pehote, radarji, topništvo in sistemi protizračne obrambe.

Po drugi strani pa se »Lancet 1« uporablja predvsem za uničenje sovražnikove žive sile, lahkih oklepnih vozil in transporterjev.

Uporaba in učinkovitost: kot je bilo že omenjeno, je bilo med bojnimi operacijami v državljanski vojni v Siriji uporabljeno lebdeče strelivo iz družine »Lancet« vendar je bila njihova intenzivnejša uporaba opažena na ukrajinskem bojišču.

Zahvaljujoč kameri in napravam za prenos video posnetkov v realnem času je bilo od prve akcije julija 2022 do danes zabeleženih in potrjenih kar 317 udarov po sovražnikovih ciljih z »Lancetoma« 1 in 3.

Na podlagi analize objavljenih posnetkov spletna stran »Lost armor« navaja, da je 126 napadov imelo za posledico uničenje cilja, 147 poškodovanje, v 30 primerih posledice niso povsem znane, le 14 napadov pa je bilo zgrešenih oziroma neuspešnih.

V omenjenem delovanju je bilo zadetih 87 vlečnih havbic in minometov, 80 samohodnih topniških sistemov, 37 lahkih vozil in transporterjev, 32 sistemov zračne obrambe, 26 radarskih položajev, 25 tankov in oklepnih vozil ter 13 večcevnih raketometov.

Seznam žrtev »Lanceta« vključuje vojaško opremo iz sovjetskega obdobja, pa tudi orožje, ki so ga Ukrajini dostavile države NATO pakta, kot so samohodni topniški sistemi »Krab« in M109 »Paladin«, sistemi zračne obrambe IRIS T -SLM in »Gepard«, tanki Leopard 2A6 in vlečene havbice M777.

Kot lahko sklepamo iz zgornjih podatkov in posnetkov s fronte, so topniške enote utrpele največje izgube zaradi brezpilotnih letal kamikaze, razlog za to pa je uporaba teh letal-dronov v protibaterijskem ognju.

Po izstrelitvi imajo namreč ukrajinske posadke, ki upravljajo vlečne in samovozne havbice, med 130 in 150 sekundami časa, da spremenijo položaj, saj ruske sile samodejno dodelijo cilje omrežnemu lanserju »Lancet« prek C4I (Command, Control, Communications, Computers, and Intelligence, C4I) v bližini sovražnikovih položajev zaradi takojšnjega protinapada.

Varni niso niti tanki, s katerih ukronacistični vojaki pozdravljajo na zelo znan način:

Široka uporaba lebdečega streliva je pokazala tudi na nekatere pomanjkljivosti teh sistemov, med katerimi sta najpomembnejši zagotovo nizka hitrost letenja in razmeroma šibka bojna glava, ki se je v nekaterih primerih izkazala za premalo močno za preboj zaščitnih mrež okoli sovražnikovih položajev in težkih oklepnih vozil.

Kljub temu si pripadniki ruske vojske in konstruktorji, na podlagi terenskih izkušenj prizadevajo izboljšati učinkovitost dometa, hitrosti ter optoelektronskega in komunikacijskega sistema z vgradnjo sodobnejših naprav, ki olajšajo delo operaterjev na terenu.

Pojavile so se tudi informacije, da je avtonomija letenja nekaterih dronov »Lancet 3« že povečana na več kot eno uro, kar bo še izboljšalo njihovo učinkovitost v okviru posebne vojaške operacije (SMO) v Ukrajini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek