petek, 17. januar 2025 leto 30 / št. 017
»Nima smisla klicati Trumpa, saj še ni v Beli hiši«: Zelenski bo poklical Bidna zaradi hitrega vstopa v NATO
Vladimir Zelenski je dejal, da bo poklical ameriškega predsednika Joeja Bidna, da bi razpravljala o upih Ukrajine glede vstopa v Nato.
Informacija o tem je prišla po pogovorom med Zelenskim in novoizvoljenim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom v soboto v Parizu.
Kijev se že dolgo želi pridružiti vojaškemu bloku pod vodstvom ZDA, saj meni, da je to temeljno varnostno jamstvo proti Rusiji.
Moskva pa pravi, da je bila njena ambicija po pridružitvi Natu eden ključnih razlogov za stopnjevanje ukrajinskega konflikta leta 2022.
»V bližnji prihodnosti bom poklical predsednika Bidna ... in izpostavil vprašanje povabila v Nato. Zdaj je trenutni predsednik ZDA in od njegovega položaja je veliko odvisno. Nima smisla razpravljati [o tem] s Trumpom, dokler še ni v Beli hiši,« je v ponedeljek zapisal Zelenski na svojem kanalu Telegram.
Wall Street Journal je prejšnji teden poročal, da Trumpova ekipa ni pokazala veliko zanimanja za sprejem Ukrajine v Nato, hkrati pa je podprla potezo sedanje administracije, da v Ukrajino pošlje več orožja, preden se naslednji mesec izteče Bidnov mandat.
Biden se je doslej upiral zahtevam Kijeva.
Vendar pa je Financial Times oktobra poročal, da obstajajo »pogojni znaki«, da bi se ameriški predsednik morda strinjal z napredovanjem statusa kandidature Ukrajine za članstvo v Natu, preden januarja zapusti položaj.
Ukrajina je vztrajala, da je članstvo v vojaškem bloku »edino pravo varnostno jamstvo« za državo in da Kijev ne bo sprejel »nikakršnih alternativ, nadomestkov ali zamenjav« za polnopravno članstvo.
Trump je v nedeljo po srečanju z ukrajinskim voditeljem v Franciji pozval k takojšnji prekinitvi ognja in začetku pogajanj med Kijevom in Moskvo.
V objavi na družbenih omrežjih je novoizvoljeni predsednik dejal, da »Kitajska lahko pomaga«, pri čemer se je skliceval na stalna prizadevanja Pekinga za posredovanje.
Moskva vztraja, da je treba doseči cilje njene vojaške operacije – ki vključujejo ukrajinsko nevtralnost, pa tudi »demilitarizacijo in denacifikacijo« – za rešitev konflikta.