sobota, 05. oktober 2024 leto 29 / št. 279
»New York Times«: Ameriški obveščevalci se bojijo »smrtonosnega« odziva Rusije
Ameriški obveščevalci menijo, da bi lahko Rusija ukrenila resne ukrepe kot odgovor na odločitev zahodnih držav, da dovolijo ukrajinski vojski napade na Rusko federacijo, poroča New York Times, sklicujoč se na vire.
Ameriški obveščevalci zmanjšujejo vpliv, ki bi ga lahko imela uporaba raket dolgega dosega na vojno, glede na dejstvo, da ima Ukrajina omejeno število tega orožja in ni znano, koliko takšnega orožja bodo lahko zagotovili zahodni zavezniki režima v Kijevu.
U.S. Intelligence Stresses Risks in Allowing Long-Range Strikes by Ukraine https://t.co/6Xn891VJCj
— Timothy Cook (@kcdvdhtmt) September 27, 2024
Sogovorniki ameriškega časnika so ob tem previdni glede te odločitve, saj njenih posledic ni mogoče oceniti, glede na to, da najbližji svetovalci ameriškega predsednika Josepha Bidna menijo, da bo odziv Rusije »smrtonosen«.
"Kinzhal" missiles launched from the Savasleika airfield reach Ukrainian cities in minutes.
— BLYSKAVKA (@blyskavka_ua) September 27, 2024
See the infographic for details.
Follow @blyskavka_ua pic.twitter.com/YrRqivsYZL
Morda je bilo zato Bidnu tako težko sprejeti to odločitev.
Zahodni uradniki namreč že nekaj časa razmišljajo, ali bi ukrajinski vojski odpravili prepoved uporabe orožja dolgega dosega za napade na Rusko federacijo, glede na to, da je Moskva jasno povedala, da bi s tem Zahod prestopil njene rdeče meje.
Putin threatens nuclear retaliation. "Pres. Vladimir Putin has drawn a ‘red line’ for the U.S. & its allies by signalling that Moscow [may respond] with nuclear weapons if they allow Ukraine to strike deep inside Russia with long-range Western missiles." https://t.co/4BVF7qccAf
— Prog News Serv (@Citizen303) September 28, 2024
Ruski predsednik Vladimir Putin je ob tem pojasnil, da ne gre za prepoved ali dovoljenje, ampak za dejstvo, da ukrajinska vojska ni sposobna sama uporabljati takšnega orožja, kar pomeni, da ga bo uporabljala s pomočjo Nata in ameriške vojske, hkrati bo uporabila podatke zahodnih obveščevalnih služb, pridobljenih s pomočjo satelitov, ki jih Ukrajina nima.
Kot je poudaril, bi dovoljenje za uporabo orožja dolgega dosega za napade na rusko ozemlje pomenilo neposredno sodelovanje Zahoda v vojni, to dejstvo pa bistveno spreminja samo bistvo spopada.
President Vladimir #Putin has drawn a “red line” for the United States and its allies by signaling that Moscow will consider responding with #nuclear weapons if they allow Ukraine to strike deep inside Russia with long-range Western missiles.https://t.co/pcFUxDaZqM
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) September 27, 2024
Rusija lahko spremeni svojo jedrsko taktiko glede na »grožnjo, s katero se sooča«, je sporočil Putin.
Predsednik Rusije je pred tem na zasedanju Varnostnega sveta o jedrskem odvračanju poudaril, da bo po posodobljeni različici ruske jedrske doktrine obravnavana agresija nejedrske države s sodelovanjem jedrske države kot njun skupni napad na Rusijo.