REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Netanjahu: Izrael ne bo dovolil Hamasu in Fatahu vladati območju Gaze

Netanjahu: Izrael ne bo dovolil Hamasu in Fatahu vladati območju GazeBenjamin Netanjahu je priznal, da obstajajo nesoglasja glede vizije povojne Gaze z ameriškim predsednikom Josephom Bidnom. Vir: Posnetek zaslona, X

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je dejal, da Izrael ne bo ponovil napake, ki jo je naredil s pristankom na sporazum iz Osla s Palestino.

Poudaril je, da območja Gaze po koncu konflikta ne bosta nadzorovala ne gibanje Hamas ne organizacija Fatah in da Gaza ne bo »postala Hamas-stan ali Fatah-stan«.

»Ne moremo po ogromni žrtvi naših državljanov in borcev dovoliti, da pridejo tisti, ki prinašajo teror, podpirajo teror, financirajo teror, v Gazo,« je dodal izraelski premier.

Netanjahu je s tem v resnici razkril, da Palesticev, civilistov, ki jih izraelska oblast v bistvu vse šteje za »podpornike« Hamasa, ne namerava vrniti domov, v zasedeno območje, odkoder so jih pregnale izraelske preproge bomb.

Da se Washington menda ne strinja z načrtom skrajnih izraelskih cionistov, da po etničnem čiščenju Gaze popolnoma zasedejo to območje, so že omenjali ameriški mediji.

Netanjahu je tako tudi sam priznal, da obstajajo nesoglasja glede vizije povojne Gaze z ameriškim predsednikom Josephom Bidnom.

»Globoko cenim podporo ZDA pri uničenju Hamasa in vračanju naših talcev. Po intenzivnem dialogu s predsednikom Bidnom in njegovimi ljudmi smo prejeli polno podporo za kopensko operacijo in za zajezitev mednarodnega pritiska za končanje vojne,« je dejal Netanjahu.

Njegova pripomba o »napaki iz Osla« se nanaša na sporazum iz Osla iz leta 1993, ki je bil mišljen kot okvir za prihodnje odnose med »Izraelom in bodočo palestinsko državo, potem ko bodo rešena vsa druga odprta vprašanja končnega statusa dveh držav«.

Nekaj tednov za vsemi dogodki od 7. oktobra naprej pa je New York Times (NYT) končno spomnil na tisto, kar si drugi zahodni mediji ne upajo povedati na glas: da je Netanjahujeva vlada dolga leta, medtem ko je oblegala Palestince v Gazi, pod mizo in tiho dovolila Katarju, da kanalizira sredstva Hamasu.

Na ta način je Tel Aviv v resnici dolga leta podpiral Hamas.

NYT seveda ne omenja, da bi brez teh plačil Gaza zdrsnila v še večjo revščino prav zato, ker je zaradi izraelske 16-letne blokade enklava izgubila dostop do hrane, zdravil in goriva, pa tudi sposobnost obnove po ponavljajočih se izraelskih divjih vojaških napadih.

Izraelska politika je že od osemdesetih let prejšnjega stoletja spodbujala razvoj Hamasa iz različnih sebičnih razlogov.

Predvsem pa zato, da bi spodkopala takrat prevladujoči sekularni palestinski nacionalizem, podpihovala notranji palestinski spor in oslabila prizadevanja za ustanovitev palestinske države.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek