REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nesoglasja v Natu glede pomoči Ukrajini: Članice se ne bi rade zavezale na dolge steze

Nesoglasja v Natu glede pomoči Ukrajini: Članice se ne bi rade zavezale na dolge stezeNekatere države zahodnega vojaškega pakta bi svoje donacije za Kijev raje pretehtale vsako leto. Vir: Posnetek zaslona, X

Več članic Nata okleva glede zaveze k posebni večletni zavezi za financiranje vojaške pomoči Ukrajini, piše Bloomberg in dodaja, da kljub začetnemu navdušenju za podporo predlogu Jensa Stoltenberga, da se Kijevu letno zagotovi 40 milijard evrov, so si države zdaj glede tega vprašanja v laseh.

Zavezniki namreč letos brez težav dosežejo cilj 40 milijard evrov, ki ga bodo ZDA presegle s svojim dodatnim paketom 60 milijard dolarjev za Ukrajino.

Toda zaradi političnih in pravnih ovir v več prestolnicah bodo vlade verjetno vsako leto morale preizprašati ta cilj, da bi ugotovile, ali je treba zavezo povečati ali zmanjšati glede na razmere na bojišču.

Nekatere države članice so previdne glede zaveze k določenemu znesku pomoči in bi preprosto obljubile, da bodo nadaljevale enako raven podpore, pravijo Bloombergovi viri in dodajajo, da obstajajo države, ki jih skrbi, ker raje ne bi javno objavile natančnih zneskov svojih donacij.

Večletni načrt je bil predlagan konec maja in naj bi bil predstavljen ukrajinskemu samodržcu Vladimirju Zelenskemu na vrhu voditeljev Nata v Washingtonu v začetku julija.

Potem ko je opustil prvotno idejo, da bi se zavezniki zavezali k 100 milijardam dolarjev v petih letih, je Stoltenberg predlagal letno zavezo 40 milijard evrov v skladu s povprečnimi letnimi prispevki.

Čeprav se je treba še dogovoriti o številnih podrobnostih, bi lahko zavezniki dosegli dogovor, da se 40 milijard evrov pomoči Ukrajini odšteje od zneska dveh odstotkov BDP-ja, kolikor je obveznost odšteti za NATO.

To pa bi tvegalo zlom obrambe zahodnega vojaškega pakta, zlasti če se finančna ministrstva ne bodo strinjala s povečanjem skupne ravni porabe.

Zavezniki iz čezatalntskega zavezništva iščejo soglasje glede besedila izjave voditeljev v juliju, ki opisuje napredek Ukrajine pri pridružitvi Natu.

Čeprav letos povabilo Ukrajini v NATO ni verjetno, želita ZDA in Nemčija vse skupaj prikazati kot »most do članstva«, sklene Bloomberg.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek