REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

NATO je že poražen v Ukrajini, Zahod je na robu prepada

NATO je že poražen v Ukrajini, Zahod je na robu prepadaSvetovni večini je jasno, da Rusije vojaško ni mogoče premagati in da je NATO sam poražen v Ukrajini, trdi Alistair Crook. Vir: Posnetek zaslona, X

Ko je Trumpa zadela atentatorjeva krogla, je fotograf posnel ikonično fotografijo nekdanjega predsednika, ki je v zrak dvignil okrvavljeno pest in izrekel besedo »Boj«, piše nekdanji britanski obveščevalec in diplomat Alistair Crook za spletno stran Al Mayadeen.

Hočeš nočeš, Trump je izkoristil svoj trenutek. Ta podoba je že močno odmevala med Američani, ki imajo tradicionalno radi moč.

Zahodne elite so pred tem trdile, da je populizem posledica iracionalnih reakcij in da je za vse kriv Donald Trump, ki so ga spremenili v »super-Hitlerja«.

Trump je postal utelešenje zla, ki ga je treba ustaviti za vsako ceno.

Novembra lani je Robert Kagan v Washington Postu opisal Trumpa kot »smrtonosni meteor, ki ga je treba ustaviti na kakršen koli način.«

Pravzaprav populizem ni ne levi ne desni. Kot je zapisal politični pisec Geoffrey Tucker, je »skepticizem do elit ključna točka pri vzponu populizma in to velja tako v Evropi kot v ZDA

Jasno je, da bodo elite nadaljevale to, kar so delale do sedaj. Z vsemi močmi se bodo zavzemale za svetovni red, ki ga narekujejo Američani, in za nadaljevanje hegemonije dolarja. Za te povezane cilje se zmaga Nata v Ukrajini šteje za ključno.

In ne gre samo za politiko, ampak za nezaupanje, ki enako zadeva vse institucije, od medijev, sodišč do medicine, in to res predstavlja paradigmatsko spremembo. Takšen občutek, da so vladajoče elite nelegitimne, ni nastal čez noč, ampak se je gradil desetletja.

Ko je Trumpa zadela krogla, je to povzročilo veliko jeze. A ne gre samo za Trumpove ustavne pravice. Pravzaprav se je zdelo kot napad na pravice vseh. Fizična odstranitev Trumpa je v nekem trenutku postala nujna za njegove politične sovražnike.

Jasno je, da bodo elite nadaljevale to, kar so delale do sedaj. Z vsemi močmi se bodo zavzemale za svetovni red, ki ga narekujejo Američani, in za nadaljevanje hegemonije dolarja. Za te povezane cilje se zmaga Nata v Ukrajini šteje za ključno.

»Danes je največje tveganje za NATO nevarnost ruske zmage v Ukrajini. Tega ne moremo dopustiti,« je na vrhu Nata v Washingtonu dejal generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. »Izid te vojne bo določil globalno varnost v prihodnjih desetletjih.«

Tu ne govorimo samo o vojaškem primatu. Gre za to, da izdatki držav na Zahodu močno presegajo razpoložljiva sredstva. Izhoda za elite ne gre iskati v gospodarski rasti, niti v povečani obdavčitvi.

Edini način, da zahodne države preživijo, je kopičenje dolgov. To pomeni možnost ustvarjanja denarja še nekaj časa praktično »iz nič«.

Evropa nekako shaja tako, da ​​še naprej troši in kopiči dolgove. Toda Evropejci se bodo morali prej ali slej zbuditi iz rožnatega spanca in spoznati pravo stanje evropskih financ.

Vladajoči razred se zaveda te »skrivnosti«, vendar o tem volivcem ne pove ničesar, ker nihče ne ve, kaj storiti. V trenutku, ko bodo države priznale bankrot, bo zahodna javnost doživela šok. In prav finančni neuspeh francoske države je sprožil francosko revolucijo.

Amerika nikogar več ne straši, meni Alistair Crook, saj se podirajo tabuji. Poleg tega se povsod po svetu pojavljajo upori proti postmodernemu Zahodu. Globalni večini je jasno, da Rusije vojaško ni mogoče premagati in da je NATO sam poražen v Ukrajini, sklene nekdanji britanski obveščevalec.

Pošiljanje vojakov, ponujanje ameriških bojnih letal ali raket daljšega dosega Kijevu je videti kot poskus »globoke države«, da zaneti evropsko vojno.

Dejstvo, da ZDA razmišljajo o uporabi baz F-16 v Romuniji ali namestitvi balističnih raket v Nemčiji, se zdi kot poskus reševanja zgrešene atlantistične politike s pomočjo vojne v Evropi.

Tudi voditelji EU, ki nimajo več politične podpore doma, vidijo vojno kot edini izhod iz hitro bližajoče se fiskalne krize.

Samo vojna omogoča odpravo vseh fiskalnih pravil.

Navadni »politiki« so se nenadoma spremenili v vojaške poveljnike.

Po drugi strani pa ankete kažejo, da 88 odstotkov Evropejcev meni, da bi se morale »države članice Nata zavzemati za sporazumno rešitev v Ukrajini«. Evropska javnost si ne želi stopnjevanja niti neposrednega spopada med jedrskimi oboroženimi silami.

Najverjetneje bo v Evropi kmalu izbruhnilo protivojno razpoloženje, napoveduje britanski diplomat, kar bi pomenilo popolno zavračanje Nata.

Kot zaključuje Crook, se lahko zdi, da Trump s svojim skepticizmom glede Nata v resnici trka na odprta vrata.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek