REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»National Interest«: Zaton ameriškega vojaško-industrijskega kompleksa

»National Interest«: Zaton ameriškega vojaško-industrijskega kompleksaDanašnji vojaško-industrijski kompleks še lahko proizvaja zelo zapletene oborožitvene sisteme, kot sta letalo F-35 ali letalonosilka razreda Gerald Ford, a to drago orožje ne bo odločalo o vojnah 21. stoletja. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriški vojaško-industrijski kompleks je več kot 70 let omogočal Ameriki, da se je soočila z vrsto nevarnih vojaških izzivov in odvrnila morebitne nasprotnike, vendar je njegov zaton danes očiten zaradi zmanjšanih naložb in sprememb v obrambni industriji, piše National Interest v članku optimističnega naslova »Trikrat hura za vojaški industrijski kompleks« in manj optimističnega podnaslova: »Zaradi propada močno obrekovanega vojaško-industrijskega kompleksa je nekoč mogočna Amerika postala zelo ranljiva

Propad ameriškega vojaško-industrijskega kompleksa je povzročil, da so ZDA manj varne v odnosu do morebitnih sovražnikov, kot kaže novo poročilo Nacionalne obrambne strategije (NDS).

Poročilo sklepa: »Grožnje, s katerimi se soočajo Združene države, so najresnejše, s katerimi se država sooča od leta 1945.« Amerika, dodaja časnik, je danes komajda pripravljena na boj proti Rusiji ali Kitajski, povsem nepripravljena pa je na vojno proti obema silama hkrati.

Propad vojaško-industrijskega kompleksa je nekoč mogočno Ameriko naredil izjemno ranljivo. Trenutno je ladjedelništvo ameriške mornarice na najnižji točki v zadnjih 25 letih. Nasprotno ima Kitajska že ladjedelnice, ki lahko zgradijo trinajst ladij hkrati.

Pravzaprav morajo Američani, kot trdi ta časnik, zgraditi nov in popolnoma drugačen vojaško-industrijski kompleks, ki bo kos izzivom 21. stoletja.

Danes obrambni proračun s približno 876 milijardami dolarjev ne presega 3,5 odstotka BDP.

S koncem hladne vojne so se izdatki za obrambo zmanjšali. Od ducata vodilnih ameriških vojaških proizvajalcev so ostali samo štirje. Pri tem pa prihodki treh največjih obrambnih vojaških podjetij - Lockheed Martin, Raytheon in Northrop Grumman - ne dosegajo niti polovice prihodkov podjetja Apple.

Še pomembneje pa je, da nedavno poročilo kongresne raziskovalne službe kaže, da je delež ministrstva za obrambo v raziskavah in razvoju padel s 36 odstotkov leta 1960 na samo 3,1 odstotka leta 2019. »Več kot 70 let,« zaključuje poročilo, »je ameriška vojaška tehnološka premoč zagotavljala ameriškim in zavezniškim enotam vrhunsko orožje in sisteme, kljub drugim nasprotnikovim prednostim. Zmanjševanje te prednosti ima globoke posledice za nacionalno varnost ZDA.«

Kitajski izdatki za raziskave in razvoj so se od leta 1991 do 2018 povečali za 35 odstotkov. Ta velika naložba se je Kitajcem obrestovala. Nedavno poročilo je razkrilo, da bi lahko Kitajska proizvajala orožne sisteme, ki so pet do šestkrat hitrejši od tistih, ki jih proizvajajo ZDA. Poleg tega je državni sekretar Antony Blinken nedavno izjavil, da Kitajska pomaga Rusiji zgraditi sodobno vojaško-industrijsko bazo, in ji zagotavlja polprevodnike in drugo potrebno opremo.

Na splošno je slika za ZDA zelo mračna. Toda nekaj pomembnih korakov moramo narediti, piše »National Interest«.

Prvič, predlaga časopis, bi bilo treba spremeniti način, kako Pentagon porablja obstoječa sredstva. Poročilo kongresne komisije predlaga vrsto reform v zvezi z uporabo obstoječih virov Pentagona.

Poleg tega je veliko podjetij, tudi tistih v Silicijevi dolini, ki so pripravljena sodelovati pri izgradnji novega, visokotehnološkega vojaško-industrijskega kompleksa, ki bi lahko s pomočjo umetne inteligence, kibernetske, vesoljske in kvantne tehnologije presegel dosežke starega.

To pomeni obnovitev proračuna Pentagona za raziskave in razvoj, podobnega tistemu iz časa hladne vojne. Trenutno ZDA za temeljne raziskave porabijo le dve milijardi dolarjev iz obrambnega proračuna. Toda, če želimo odvrniti ali premagati sovražnika, bo novi vojaško-industrijski kompleks zahteval dodelitev več deset milijard sredstev za razvoj novega orožja, lobira »National Interest« za potencialne uporabnike teh sredstev.

Ob koncu hladne vojne je bila ameriška vojska pripravljena na boj v dvema velikima konfliktoma, dodaja ameriška revija.

Današnji vojaško-industrijski kompleks še lahko proizvaja zelo zapletene oborožitvene sisteme, kot sta letalo F-35 ali letalonosilka razreda Gerald Ford, a to drago orožje ne bo odločalo o vojnah 21. stoletja.

Droni in orožja, opremljena z umetno inteligenco, pa tudi tista, ki temeljijo na usmerjeni energiji, imajo v sodobnih vojnah vse pomembnejšo vlogo. To so dejavniki, ki bodo igrali odločilno vlogo v prihodnjih vojnah, zaključuje »National Interest«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek