četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Načrt Bele hiše za RAZKOSANJE Rusije: Washington pripravil »novo strategijo«, katere ruske province so prve na udaru?
![Načrt Bele hiše za RAZKOSANJE Rusije: Washington pripravil »novo strategijo«, katere ruske province so prve na udaru?](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/putin_in_biden_2.jpg?itok=GsOr5lhr)
»Slabitev Rusije«, politiko, ki so jo visoki ameriški uradniki zastavili kot strategijo v prvih mesecih ruske invazije na sosednjo Ukrajino, je v zadnjih tednih v ameriškem javnem govoru zamenjal nov izraz – »dekolonizacija«.
Da zadeva in ta novota sploh nista neuradni niti neresni, priča pred dnevi sklican sestanek Komisije za evropsko varnost in sodelovanje (CSCE), znane tudi kot Helsinška komisija ZDA, kjer je bila glavna tema »moralna in strateška nujnost delitve Rusije«.
CSCE je sicer neodvisna komisija zvezne vlade ZDA, ki jo nadzoruje ameriški kongres.
Kot piše na uradni spletni strain zadevne komisije, ta že več kot 45 let »spremlja spoštovanje Helsinškega sporazuma in spodbuja celovito varnost s spodbujanjem človekovih pravic, demokracije ter gospodarskega, okoljskega in vojaškega sodelovanja med 57 državami OVSE«.
Skratka, gre za še en odbor, ki ga vodi in financira ameriška vlada, zato je bila novica o dogodku objavljena na njeni spletni strani.
How many innocent millions have been butchered in imperialist US wars now because of the misuse of this image https://t.co/tPtKt1phsa
— NOT Sean P. McCarthy (@NOTSeanMcCarthy) June 28, 2022
Povzetek panela v režiji ameriške Komisije za evropsko varnost in sodelovanje navaja, da je »barbarska vojna Rusije proti Ukrajini, pred tem pa proti Siriji, Libiji, Gruziji in Čečeniji, vsemu svetu razkrila zlobni imperialni značaj Ruske federacije.«
»Agresija je spodbudila tudi pogovor o ruskem notranjem cesarstvu glede na prevlado Moskve nad številnimi avtohtonimi neruskimi etničnimi skupinami in brutalne ukrepe, s katerimi je Kremelj zatrl njihovo nacionalno samoizražanje in samoodločbo,« so poudarili udeleženci panela pod taktirko CSCE.
The more Deaths, the better for the West.
— MrFeiten (@DelvingForFacts) June 29, 2022
Ob tem pa so pozabili na dejstvo, da ZDA že od konca druge svetovne vojne ob pomoči vohunske agencije CIA in zaveznic iz Evrope, predvsem Velike Britanije pomagajo lokalnim desničarjem strmoglaviti progresivne voditelje držav po svetu, sodelujejo v krvavih vojaških pučih, sprožajo vojne in vojaške intervencije po Aziji in Afriki…
US wars of aggression. Who is the biggest "cancer" on earth?
— IngwerBaum (@IngwerBaum) June 23, 2022
By the way, in 2014 the USA and the UK were already active in Ukraine. We have the result today. pic.twitter.com/prXPpLTz4T
Spomnimo se samo Vietnama, Iraka, Libije, Afganistana… Nekoč urejenih držav, ki so jih ameriške intervencije, ob pomoči zaveznikov iz NATO pakta pahnile v revščino in sesule v prah…
Toda strategi Bele hiše sedaj ugotavljajo, da so ta trenutek nujne razprave o »obračunu s temeljnim ruskim imperializmom in potrebi po dekolonizaciji Rusije, da bi Rusi oziroma Rusija postala trajnostni dejavnik evropske varnosti in stabilnosti«.
»Kot naslednica Sovjetske zveze, ki je svojo kolonialno agendo skrivala s protiimperialno in protikapitalistično nomenklaturo, Rusija šele mora dobiti ustrezen nadzor zaradi svojih doslednih in pogosto brutalnih imperialnih teženj,« dodajajo snovalci zunanje politike sedanjega ameriškega predsednika Joeja Bidna.
The total death toll of people killed by American troops in all US wars put together is over 12 million, since WWII, including Iraq.
— It's all going Pete Tong for the West. (@dmagcia) June 26, 2022
The bodies have not stopped piling up.https://t.co/4GJxekyJeu pic.twitter.com/9x0lwuK0a3
Tukaj je videti na delu nevaren prehod z doslej znanih propagandnih floskul o »širjenju svobode in demokracije« k potrebi po »dekolonizaciji« Rusije.
Na začetku ukrajinske vojne je bil ameriški cilj degradacija ruskih sil na prizorišču spopada.
Ton se je nato preusmeril v spremembo režima v Moskvi.
Po tem načrtu, se morajo Rusi osvoboditi diktatorja Vladimirja Putina, da bodo lahko uživali sadove demokracije kot ostali svobodni svet pod taktirko ZDA.
With US wars in Vietnam, Cambodia, Laos, Iraq, Afghanistan, Iraq, Syria, Yugoslavia, Serbia, & all the fuck over Africa, it's pretty surprising that anybody remains in their homes.
— Arturo Hammer (@ArtAHammer) June 21, 2022
Expanding your admissions?
I got a great idea. Stop fucking making refugees.
Murderous assholes. https://t.co/fIavTMbX3v
Bela hiša se je sicer hitro distancirala od Bidnove nespametne pripombe o spremembi režima v Kremlju, ki jo je ameriški predsednik omenil v pogovoru z novinarji med marčevskim obiskom v Varšavi.
In tako mimogrede (in predvsem prezgodaj!) razkril resnične prvine tajnega ameriškega scenarija, kako si podrediti Rusijo.
![](https://insajder.com/sites/default/files/biden_0.jpg)
Pa vendarle je ta Bidnova napoved ostala še kako živa v pogovorih tako uradnikov State Departmenta kot v vodilnih ameriških medijih.
Putin warned of the possible use of nuclear weapons. Biden replied with a call for regime change. Putin and his military have moved to secure bunkers in Siberia. Biden's senile; he's sleepwalking into a nuclear war. Time to remove him under 25th amendment.https://t.co/sen6tbj4jV pic.twitter.com/Ra0MShzG3Y
— Jim Rickards (@JamesGRickards) March 30, 2022
Tako je tokratni sestanek Helsinške komisije v Washingtonu šel še korak dlje – menjava režima v Moskvi in demokracija nista več dovolj dobri, ampak je sedaj prišel na plano pravi načrt: razdeliti Rusijo na manjše politične enote, da bodo te lahko »svobodne«.
Na sestanku CSCE se je tako prišlo do sklepa, da je treba zagotoviti znatno (finančno in vsako drugo) podporo separatističnim gibanjem znotraj Rusije, pa tudi diaspori.
Ob tem si bodo ZDA ob zaveznicah iz Evropske unije in Združenega kraljestva prizadevale za neodvisnost Čečenije, Tatarstana, Dagestana, pa tudi zgodovinskih območij, ki so obstajala stoletja prej, kot je Čerkezija.
"Whataboutism" is misspelled.
— Глеб (@hottdamnanarchy) June 25, 2022
We say, "Wounded Knee."
American is foundationally--and to this day--a colonial, genocidal and fascist project. Without exception. Without redemption. Clean house pic.twitter.com/1wOZle23FL
Ni skrivnost, da so podobne ideje obstajale v okopih ameriške administracije že v času razpada ZSSR, ko je neokonzervativec Dick Cheney, kasnejši podpredsednik ZDA, predlagal, da se dela v smeri razdelitve Rusije na več manjših držav, medtem ko je leta 1997 nekdanji ameriški svetovalec za nacionalno varnost Zbigniew Brzezinski prišel na idejo o ruski konfederaciji, ki bi jo sestavljala Evropska Rusija, Sibirska republika in Daljnovzhodne republike.
Na seji tokratne Helsinške komisije pa je uvodni nagovor udeležencev imel demokratski kongresnik iz Tennesseeja Steve Cohen, človek, ki ima sloves specialista za rusko vprašanje.
.. your sanctions that drive up food prices, energy prices and have a devastating effect on our population.’”
— Can't Stand Hypocrisy (@t_hypocracy) June 24, 2022
The global South ate not stupid and are not buying our hysterical hypocricy.
The remember US wars and COLONIALISM.
Funny that... pic.twitter.com/ogf3mgjP9F
Da je skovanka o »dekolonizaciji Rusije« v resnici nadomestek za odkrito zagovarjanje njene delitve, ki je medtem postala del novega političnega žargona v Beli hiši, dokazujejo tudi nedavno objavljeni članki.
![](https://insajder.com/sites/default/files/american_kleptokracy.jpg)
»Rusija je zadnji evropski imperij, ki se je uprl celo osnovnim prizadevanjem za dekolonizacijo, kot je podelitev avtonomije podrejenemu prebivalstvu. In kot smo videli v Ukrajini, se je Rusija pripravljena zateči k vojni, da bi ponovno osvojila regije, ki jih šteje za svoje posestvo. Zahod mora dokončati projekt, ki ga je začel leta 1991. Prizadevati si mora za popolno dekolonizacijo Rusije,« je poudaril avtor knjižne uspešnice American Kleptocracy Casey Michel, ki je bil med udeleženci tokratnega srečanja ameriške Helsinške komisije.
Michel je izpostavil je razočaranje, »da Amerika razpada Sovjetske zveze ni izkoristila za vpliv na nadaljnji razpad Rusije.«
»Znotraj Rusije so celi narodi, ki so bili kolonizirani,« je dodal Michel in poudaril, da »spričo temeljnega ruskega imperializma obstaja potreba po dekolonizaciji Rusije, da bi postala trajnostni akter v evropski varnosti in stabilnosti.«
Don’t try to expose US wars on innocents,otherwise you will be punished! Assange’s case shows the hypocrisy of the US on press freedom. The US says: he broke the law & endangered lives !
— د.عـبدالله العـمـادي (@Abdulla_Alamadi) June 27, 2022
What about thousands of Afghani & Iraqi lives,that had been taken by US wars 2001 – 2003 ? pic.twitter.com/oGUZjPoZZU
Erica Marat, profesorica na Visoki šoli za mednarodne varnostne zadeve pri Univerzi Pentagona za nacionalno varnost, je poudarila, da »Rusija izvaja genocid«, medtem ko je nedavno Leonid Bershidsky, Bloombergov novinar in komentator, v svoji analizi »sklenil, da vojna v Ukrajini nujno pomeni tudi vrnitev imperialistične Rusije.«
»To je oživilo tudi razprave o tem, ali je treba Rusijo 'dekolonizirati' ali morda 'defederalizirati', da bi pogasila svoje imperialistične ambicije in zajezila svojo vojaško grožnjo. Razpad današnje Rusije, podoben razpadu Sovjetske zveze, velja za možen in za nekatere celo najbolj zaželen izid ruske invazije na Ukrajino,« je zapisal Bershidsky.
Nah it's also about #WhiteSupremacy have to factor US wars with that. pic.twitter.com/uswx4CEjNu
— DarealzusmankobekapShavkaTurnerHolloway (@Darealgrappler) June 28, 2022
V začetku junija je tudi Center za evropsko politično analizo (CEPA) na svoji spletni strani objavil poziv k novi strategiji do Rusije.
»Trpljenja Ukrajine so v veliki meri posledica strateškega neuspeha Zahoda. Prvič, napačno smo razumeli razpad ZSSR. Takrat nam je umanjkalo avre imperializma in avtoritarnosti nad domnevno demokratično in prijateljsko novo rusko državo. Zahodne države te napake ne bi smele ponoviti. Skrajšani izraz za naš cilj bi moral biti: dekolonizacija.«
I would agree with the independence of the donbass if the decolonization of Russia took place pic.twitter.com/M1l2erQtG7
— Robert (@Robert11764621) June 24, 2022
In - kako bi bila videti razdeljena Rusija?
The U.S. administration is considering options for dividing Russia
— Endi Got (@endi_got) June 25, 2022
In America, a debate has begun about how to make more separate countries on the world map instead of the Russian Federation. They are already thinking about the possibilities of dividing Russia. pic.twitter.com/8yeZJvVTqM
Zagovorniki ideje o delitvi največje države na svetu se večinoma sklicujejo na besede samega Putina, ki naj bi pogosto omenjal »zgodovinsko Rusijo«, v kateri je bil tudi večji del sodobne Ukrajine.
Logika Američanov, ki jim je všečna ideja razbitja Rusije na manjše koščke njenega ozemlja, ki bi bili lažje podvrženi ameriški dominaciji, gre nekako takole: Če je mogoče govoriti o osrednji ruski državi in ne o državi znotraj njenih sedanjih meja, potem je mogoče trditi, da je to jedro pravzaprav veliko manjše od današnje Rusije, ko se ogolijo vsa »imperialna osvajanja«, vključno z večjim delom Sibirije pred letom 1721, ko je Rusija postala cesarstvo.
West is trying to conquer the world.
— Jovan Rakovic (@jovan_beast) June 28, 2022
Tatarstan, naseljena ruska regija na Volgi, je še en primer.
Lani je 55 odstotkov šolarjev glavnega mesta Kazan za materni jezik izbralo tatarščino, zato se ameriški zarotniki, odločni, da pomanjšajo Putinovo Rusijo na v svetu nič več vplivne še manj pa pomembne delčke, sprašujejo, ali je to območje, ki ga je leta 1552 osvojil Ivan Grozni, res lahko del jedra sedanje Rusije.
Enako navajajo za regijo Tuva, ki se je Sovjetski zvezi pridružila šele leta 1944 in je doživela separatistične nemire v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja, pa tudi za Dagestan, osvojen v začetku 19. stoletja, kjer se manj kot štiri odstotke učencev uči ruščine kot izbrane materinščine.
La statunitense Commission on Security and Cooperation in Europe, sta svolgendo in queste ore ad Helsinki un briefing dal seguente titolo:
— Camicia Rossobruna (@Tarallucci_Vino) June 25, 2022
"DECOLONIZING RUSSIA
A Moral and Strategic Imperative". pic.twitter.com/PIXhEVBh8v
Še en argument na to temo je, da bi bila vsa našteta območja danes neodvisne države, če bi jih Sovjetska zveza konstituirala kot »federativne republike« namesto kot »avtonomne republike« znotraj Rusije.
Eden od številnih zemljevidov o namišljeni razdeljeni Rusiji, ki bi jo snovalci tega načrta iz Bele hiše izvedli tudi s spremembo ne le notranjih, ampak tudi mednarodno priznanih zunanjih meja Rusije, kar bi lahko dokončno sesulo v prah doslej znani svetovni red, ter poslalo na smetišče zgodovine od druge svetovne vojne naprej upoštevano mednarodno pravo in odprlo Pandorino skrinjico podobnih aspiracij številnih drugih držav s skominami po ozemlju drugih držav, kjer živijo njene manjšine –, a ki jih je mogoče najti na svetovnem spletu, pušča sedanji Ruski federaciji le delček njenenega zahodnega ozemlja, ki je najbližje Evropski uniji.
Bruselj bi seveda pomagal Washingtonu nadzorovati tudi ta preostanek Rusije.
There were no new initiatives to decisively step up supply of battle-winning weapons, on which Nato in fact remains divided, with Italy resolute against confronting Russia, Germany talking big but dragging its feet and France looking to save Putin’s face.https://t.co/jenQtwdvAw
— Zam (@ConsigliereShS) June 28, 2022
Toda - kot poročajo britanski mediji, zaenkrat ta ameriški peklenski načrt, kako si podrediti Rusijo in njene naravne vire - ni navdušil voditeljev EU.
Italija, Nemčija in Francija so zaenkrat previdne, druge države EU, ki ne sodijo med njene jedrne sestavine, predvsem pa tiste z vzhoda Evrope (Poljska, baltske države, Slovaška, Češka, razen Madžarske...) pa bi se zelo rade lotile razkosanja Rusije pod taktirko ZDA.
Nobody Wants To Talk To Charles Michel #G7 pic.twitter.com/J0G8fWqb98
— Le Chou News (@LeChouNews) June 27, 2022
Sodeč po načrtih ZDA pa bi se na štrcelj te nove - Zahodne Rusije navezali »Komi« in »Uralska republika«, nato »Sibirska republika«, »Republika Saha« in »Daljnovzhodna republika«.
Na skrajnem jugu bi bile »Altal«, »Tuva« in »Buryatia«, medtem ko bi jugozahodni del Putinove sedanje Rusije Združene države Amerike ob pomoči svojih zaveznic iz NATO pakta in Evropske unije razdelile na osem majhnih republik - »Mordovio«, »Tatarstan«, »Udmurtio« ...
Pod črto, Washington si želi, po vzorcih, že preizkušenih v Iraku, Afganistanu, Libiji … s tem načrtom ne le pridobiti pod svoj nadzor območja bogata z deficitarnimi energenti (nafto in plinom), temveč hkrati ustvariti trajno nestabilnost tako v Evropi kot Aziji.
The NATO summit in Madrid is set to define China as a “systemic challenge” and Russia as a “direct threat” according to Bloomberg. Since the end of the Cold War, NATO has been seeking reasons to justify its existence by creating crises and adversaries.https://t.co/DwNrzaZj36
— Nina Byzantina (@NinaByzantina) June 28, 2022
Ni dvoma, da bi s tem pretkanim načrtom vsakokratna administracija ZDA lažje kontrolirala ne le Evropo, ampak – in predvsem - svojega največjega tekmeca na svetovnem gospodarskem, pa tudi političnem parketu: Peking oziroma Kitajsko.
Tako kot bi v formi Velikega brata ZDA v prihodnje zlahka narekovale svojo politiko tudi še preostalemu delu sveta.