REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Načelnik generalštaba ZDA: Nezakonita okupacija Sirije bo trajala še dolgo

Načelnik generalštaba ZDA: Nezakonita okupacija Sirije bo trajala še dolgoNa vprašanje, ali bo Washington zapustil Sirijo, ko bo ISIS popolnoma izkoreninjen, je general Milley odvrnil, da bi bila taka odločitev v rokah predsednika Joeja Bidna. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nezakonita prisotnost ameriških vojakov v Siriji se bo nadaljevala, je dejal načelnik Združenega štaba oboroženih sil ZDA general Mark Milley.

Čeprav je vlada sirskega predsednika Bašarja al Asada večkrat zahtevala, da Washington umakne svoje sile iz države in je ameriško vojaško prisotnost opisala kot nezakonito, Milley pravi, da bo ameriški vojaški kontingent ostal v državi za boj proti preostalim militantom t. i. Islamske države (ISIS).

»Ne morem si predstavljati, da bi Združene države Amerike kdaj zapustile Bližnji vzhod.

Mislim, da bomo temu ostali zavezani še mnogo let in desetletij,« je dejal Milley v intervjuju za jordanski televizijski kanal Al-Mamlaka.

Milley dodaja, da so majhne skupine pripadnikov ISIS-a še vedno v Siriji in okolici Iraka in da bi se lahko ponovno združile, če bi se ZDA nenadoma umaknile iz tega območja.

Navaja, da je islamistična skupina v veliki meri poražena, a da je njena ideologija še vedno prisotna, kar zahteva »stopnjo predanosti« Washingtona.

Na vprašanje, ali bo Washington zapustil Sirijo, ko bo ta teroristična skupina popolnoma iztrebljena, je Milley odgovoril, da bi bila taka odločitev v rokah predsednika ZDA Joeja Bidna.

Poudaril je, da je celoten Bližnji vzhod za ZDA zelo pomemben iz več razlogov, »nenazadnje, ne le zaradi tega, ker je primarni vir nafte in energetskih virov«.

Julija je Associated Press, ki se sklicuje na uradnika Pentagona, poročal, da ZDA razmišljajo o vojaškem odgovoru na domnevno »vse večjo rusko agresijo« na nebu nad Sirijo.

Sirski predsednik Bašar al Asad je že leta 2015 pozval rusko vojsko, naj pomaga njegovim silam v boju proti islamističnim skrajnežem.

Moskva je od takrat ohranila vojaško prisotnost v državi.

Damask je ZDA že večkrat obtožil, da pod krinko protiteroristične operacije pošiljajo ukradeno sirsko nafto iz države.

Po navedbah sirske vlade kar 80 odstotkov dnevne proizvodnje nafte v državi odvažajo v tujino »ameriške sile in oborožene skupine, ki jih (Američani) podpirajo«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek