REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mussolini od Britancev prejemal 24.000 funtov mesečno, da bi širil propagando in pretepal mirovnike

Mussolini od Britancev prejemal 24.000 funtov mesečno, da bi širil propagando in pretepal mirovnikeKariero je gradil kot britanski vohun: Benito Mussolini. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Raziskovanje zgodovine 20. stoletja še vedno prinaša nenavadna odkritja.

Eno od zadnjih se nanaša na »Dučeja«, ki so mu vdanostno pismo ob okupaciji Slovenije poslali tedanji vodilni strankarski voditelji slovenskih meščanskih strank.

Morda ste menili, da je o Benitu Mussoliniju znano že vse, a britanski zgodovinarji so presenetili z novimi spoznanji.

Razkrili so namreč da je Mussolini od leta 1917 prejemal 100 funtov na teden od britanske obveščevalne službe MI5, da je podpihoval provojno kampanjo za italijansko nadaljevanje bojev v prvi svetovni vojni.

Duče je bil pripravljen poslati svoje fante, da »prepričajo« mirovne protestnike, da naj ostanejo doma.

Spomnimo, Italija je med spopadi spremenila stran in se priključila zahodnim zaveznikom v boju proti centralnim silam.

To je storila tudi zato, ker so ji zavezniki obljubili velike dele danes jugoslovanskega ozemlja.

V Vrhniki je na primer italijansko zasedbo Ljubljane onemogočil srbski častnik Stevan Švabić s svojimi prostovoljci, srbskimi vojaki. Ljubljana je nato pozabila na junaka, ki jo je v prvi svetovni vojni rešil pred okupacijo italijanskega škornja, saj Stevan Švabić še danes nima spomenika v Sloveniji.

Arhivirani dokumenti so namreč razkrili, da se je Mussolini začel ukvarjati s politiko leta 1917 s pomočjo 100 funtov tedenske plače britanske obveščevalne službe MI5.

Tedanji britanski vladi se je to očitno zdela zelo dobra naložba.

Mussolini, takrat 34-letni novinar, z objavljanjem propagande v svojem časopisu ni bil pripravljen samo zagotoviti, da se bo Italija še naprej borila ob strani zaveznikov v prvi svetovni vojni.

Vir: Posnetek zaslona

Prav tako je bil pripravljen poslati svoje fante, da z nasiljem »prepričajo« mirovne protestnike, da naj ostanejo doma.

Mussolinijeva plačila je odobril sir Samuel Hoare, poslanec in človek MI5 v Rimu, ki je takrat v Italiji vodil štab 100 britanskih obveščevalcev.

Zgodovinar iz Cambridgea Peter Martland, ki je odkril podrobnosti dogovora, sklenjenega z bodočim italijanskim diktatorjem, je dejal: »Najmanj zanesljiv zaveznik Velike Britanije v vojni je bila takrat Italija po umiku revolucionarne Rusije iz konflikta.«

Mussolini je bil od jeseni 1917 najmanj eno leto plačan 100 funtov na teden, da je nadaljeval s provojno kampanjo – kar je danes približno 6000 funtov na teden.

Mussolini je bil od jeseni 1917 najmanj eno leto plačan 100 funtov na teden, da je nadaljeval s provojno kampanjo – kar je danes približno 6000 funtov na teden.

Poleg tega, da je skrbel za tisk v Il Popolo d'Italia, časopisu, ki ga je urejal, je Mussolini Hoareju zagotovil, da bo poslal veterane italijanske vojske, da pretepejo mirovne protestnike v Milanu, kar je predstavljalo začetek organizacije njegovih fašističnih črnosrajčniških enot.

Po premirju se je Mussolini začel vzpenjati na oblast v Italiji, prav ob pomoči volilnih goljufij in nasilja črnosrajčnikov, tako da je do sredine 1920-ih vzpostavil fašistično diktaturo.

Njegove kolonialne ambicije v Afriki so ga leta 1935 znova pripeljale v stik s starim plačnikom iz Londona.

Zdaj že na položaju britanskega zunanjega ministra je Hoare podpisal pakt Hoare-Laval, ki je Italiji dal nadzor nad Abesinijo.

Toda nepriljubljenost pakta Hoare-Laval v Veliki Britaniji je naposled prisilila Hoareja k odstopu. Mussolini je medtem nadgradil svojo novo kolonialno moč in se povezal z Adolfom Hitlerjem ter vstopil v drugo svetovno vojno leta 1940 - tokrat v boj proti nekdanjim zaveznikom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek