četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Mirovna ponudba in/ali priznanje poraza Nata? Kaj predlagata admiral Stavridis in Anders Fogh Rasmussen
Nekdanji generalni sekretar Nata in nekdanji vrhovni poveljnik sil čezatlantskega zavezništva v Evropi sta v manj kot tednu dni javno objavila predloge za članstvo Ukrajine v Zahodnem paktu, ki pa ne bi veljalo za ozemlja, ki niso pod nadzorom Kijeva, kar je enako priznanju, da jih ne štejejo več za del ukrajinskega ozemlja.
Zadevni »mirovni« ponudbi sta, presenetljivo, lansirani v javnost po splošnem priznanju, da je dolgo napovedovana ukrajinska protiofenziva doživela spektakularen poraz.
— J. V. de Winter (@belanda2023) November 11, 2023
Prav tako so zahodni pokrovitelji Kijeva vse bolj utrujeni od nadaljnjega oboroževanja in finančne pomoči, kar je dodatno spodbudila vojna v Izraelu.
V tem kontekstu Anders Fogh Rasmussen, ki je stolček generalnega sekretarja Nata zamenjal z vlogo svetovalca ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega, pravi, da je prišel čas za povabilo Ukrajine v NATO, in dodaja, da zavezništvo »potrebuje novo evropsko varnostno arhitekturo, v kateri je Ukrajina v osrčju Nata«.
V tem primeru pa 5. člen Ustanovne listine Nata, ki vse članice zavezništva poziva k obrambi v primeru napada na eno od njih, ne bi veljal za ozemlja, ki so se večinsko odločila združiti z Rusko federacijo na lanskih referendumih.
Former NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen calls to admit Ukraine to NATO without the territories Ukraine lost to Russia. pic.twitter.com/QJSfL9kecV
— 5nakepliskin (@5nakePliskin) November 12, 2023
S precejšnjo dozo mentalne gimnastike Rasmussen zdaj trdi, da ta poteza ne bi predstavljala »zamrznitev konflikta«, ampak bi pomenila »opozorilo Rusiji, da ne more preprečiti Ukrajini, da bi se pridružila zahodnemu obrambnemu zavezništvu«.
Ukraine's joining the NATO is unacceptable for Russia in any form whatsoever, Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova said in comments on remarks by NATO’s former Secretary General Anders Fogh Rasmussen about a partial Ukraine membership of the Alliance. - pic.twitter.com/eX0X6HI57B
— Konstantinos V. (@KonstanVe) November 15, 2023
Na Rasmussenove mokre sanje o delnem članstvu Ukrajine v čezatlantskem zavezništvu se je v sredo odzvala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Ruske federacije Marija Zaharova.
»Vstop Ukrajine v NATO je za Rusijo nesprejemljiv v kakršni koli obliki,« je sporočila Zaharova uradno stališče Rusije, poroča tiskovna agencija TASS.
My latest in @bloomberg @opinion "South Korea's Lessons for Ukraine's Reconstruction" https://t.co/0IRjX7KImh
— Admiral James Stavridis, USN, Ret. (@stavridisj) November 11, 2023
Toda na las enak predlog kot ga je podal Rasmussen je v svoji kolumni za Bloomberg izpostavil tudi upokojeni ameriški admiral James Stavridis, ki je svojčas bil tudi na položaja vrhovnega poveljnika Nata.
Stavridis je ob ugotovitvi, da Kijev ni v položaju, da bi »zahteval popoln umik Rusije s svojega ozemlja«, dejal, da bi bilo tako omejeno članstvo »izvedljiv scenarij, ki bo Ukrajino dolgoročno pripravil na uspeh«.
Financiranje tako »zavarovane« Ukrajine z zamrznjenim ruskim denarjem bi ponovilo »čudež« Južne Koreje, meni nekdanji poveljnik Nata.
Capo di gabinetto di Zelensky rigetta la proposta di un ex segretario generale della Nato
— Bunker (@M1Bunker) November 14, 2023
Andrey Yermak, capo di gabinetto del presidente ucraino Volodymyr #Zelenskyy , ha rigettato la proposta dell'ex segretario generale della @NATO Anders Fogh Rasmussen di concedere… pic.twitter.com/a8WmcTR3s7
O stališču Ukrajine do tega vprašanja je mogoče le ugibati na podlagi izjav drugega pomočnika Zelenskega - Andreja Jermaka, ki je dejal, da bi se takšno članstvo lahko štelo le kot prvi korak k ponovni vzpostavitvi nadzora nad ozemlji, ki jih ima Kijev za svoja.
Rasmussen se mora zavedati, da se Ukrajina nikoli ne bo odpovedala svojim zahtevam po Hersonu, Zaporožju, Donecku in Lugansku, je poudaril Jermak.
Dodal je, da Rasmussenov predlog temelji na njegovih osebnih pogledih.
Drugi del Stavridisove dihotomije, v kateri Ukrajini napoveduje razvojno pot Južne Koreje, implicira, da bo Rusija oziroma ozemlja, ki so se ji pridružila, še naprej ostajala v izolaciji, ki je bila značilna za Severno Korejo v preteklih desetletjih.
»Ukrajina bo v nekaj desetletjih prehitela Rusijo po bruto domačem proizvodu, skupni kmetijski proizvodnji, vsekakor pa v smislu, da je vitalna, demokratična družba, v kateri ljudje želijo živeti,« je prepričan nekdanji vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi.
South Korea’s lessons for Ukraine’s reconstruction https://t.co/FOEUZlokIo
— ST Opinion (@STopinion) November 13, 2023
Po drugi strani pa Rasmussen svoj predlog za delno članstvo Ukrajine utemeljuje z dejstvom, da je Zahodna Nemčija postala članica zavezništva že leta 1955 in da 5. člen ni zajemal Vzhodne Nemčije, ki je bila takrat pod sovjetskim nadzorom.
This article is sheer insanity!https://t.co/LzcSgLtgIp
— (@Orthodixit) November 14, 2023
Medtem ko ima Rasmussenova analogija nekoliko več stika z realnostjo kot Stavridisova —, da je Rusijo nemogoče izolirati tako kot Severno Korejo, nakazuje ruska odpornost na t. i. »sankcije iz pekla«, vsiljene od začetka posebne vojaške operacije — obe temeljita na istem principu opustitve ambicioznih načrtov Zahoda pred začetkom ukrajinske protiofenzive, ki so vključevali celo napovedi vrnitve Krima kijevskemu režimu.
Vprašanje je, v kolikšni meri predloga obeh nekdanjih uradnikov Nata odražata razmišljanje Zahoda o naslednjem koraku za Ukrajino — čeprav so iste besede (da je članstvo možno, če se Ukrajina odpove ozemeljskim zahtevam) pred nekaj meseci »ušle« tudi načelniku kabineta generalnega sekretarja Nata Stianu Jenssenu, tik pred letošnjim vrhom v Vilni.
Ex french president Hollande also admitted it
— Jack Trowell (@FrenchComrade) November 9, 2023
"Hollande confirms Merkel’s remark Minsk agreements let Kiev build up military muscle"https://t.co/Hx4e1QDA4w
Zato lahko rečemo, da je bilo o tej temi vsekakor nekaj razmišljanja — težko pa si je predstavljati, da bo Moskva na to brezpogojno pristala, upoštevajoč grenke lekcije iz zahodne prevare glede sporazumov iz Minska.
Še posebej, ker so razmere na fronti Rusiji vse bolj naklonjene.