REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mir med Rusijo in Ukrajino je bil dogovorjen marca leta 2022: Putin pokazal dokument, ki ga je Ukrajina zavrgla

Mir med Rusijo in Ukrajino je bil dogovorjen marca leta 2022: Putin pokazal dokument, ki ga je Ukrajina zavrglaPutin kaže osnutek mirovnega sporazuma z Ukrajino. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Moskva in Kijev sta se med mirovnimi pogajanji marca 2022 dogovorila o splošnih pogojih ukrajinske nevtralnosti in varnostnih jamstvih, vendar je Ukrajina nato nenadoma zavrgla dokumente, ki jih je ukrajinska delegacija že podpisala, je v soboto razkril ruski predsednik Vladimir Putin.

Med srečanjem s skupino afriških voditeljev v Sankt Peterburgu je Putin prvič pokazal osnutke dokumentov, o katerih sta pred več kot letom dni razpravljala ruski in ukrajinski odposlanec v Turčiji skupaj s svojima delegacijama.

Po Putinovih besedah je osnutek dokumenta z naslovom »Pogodba o trajni nevtralnosti in varnostnih jamstvih za Ukrajino« podpisala ukrajinska delegacija.

Osnutek je določal, da mora Ukrajina v svojo ustavo zapisati »trajno nevtralnost.« Kot poroki dogovora so navedene Rusija, ZDA, Velika Britanija, Kitajska in Francija.

Dodatek k osnutku, ki ga je pokazal tudi Putin, opisuje tako ruske kot ukrajinske predloge glede velikosti ukrajinske stalne vojske v času miru, pa tudi njene opreme.

Moskva je predlagala omejitev števila vojaškega osebja na 85.000, število pripadnikov nacionalne garde pa na 15.000. Kijev je medtem predlagal, da imajo njegove oborožene sile do 250.000 vojakov.

Osnutek je določal, da mora Ukrajina v svojo ustavo zapisati »trajno nevtralnost.« Kot poroki dogovora so navedene Rusija, ZDA, Velika Britanija, Kitajska in Francija.

Moskva je predlagala, da bi Ukrajina smela imeti 342 tankov, 1029 oklepnih vozil, 96 večcevnih metalcev raket, 50 bojnih letal in 52 »pomožnih« letal.

Kijev se je medtem zavzemal za 800 tankov, 2400 oklepnih vozil, 600 večcevnih izstrelkov raket, 74 bojnih letal in 86 »pomožnih« letal.

Strani sta med drugim izmenjali predloge o omejevanju ukrajinskih minometov, protitankovskega orožja in protizračnih raketnih sistemov.

Pogajanja so dejansko propadla spomladi 2022, kmalu po tem, ko so ukrajinski uradniki obtožili ruske enote, da ubijajo civiliste v več majhnih mestih okoli Kijeva.

Obtožbe so bile podane takoj po umiku ruskih vojakov z območij zunaj ukrajinske prestolnice, kar je Kremelj takrat opisal kot »potezo dobre volje.« Moskva je od takrat večkrat zanikala grozodejstva v Ukrajini.

Vendar dan za dnem padajo vojaki - ukrajinskih v zadnjem času tudi do 1000 na dan. Spodaj so fotografije visokih častnikov, ki so pravkar padli...

Putin je v soboto opozoril, da je Ukrajina odgovorna za sabotažo pogajanj.

»Potem ko smo naše enote umaknili iz Kijeva - kot smo obljubili, so kijevske oblasti ... vrgle [svoje zaveze] na smetišče zgodovine,« je dejal.

»Vse so zavrgli,« je dejal Vladimir Putin.

»Kje so zagotovila, da tudi v prihodnje ne bodo odstopili od dogovorov?« je vprašal Putin.

Kot je dejal ruski predsednik, se z ukrajinsko delegacijo nikoli niso dogovorili, da bi bila ta pogodba z 18 točkami tajna, vendar doslej na ruski strani o njej niso javno govorili.

»Vendar tudi v takih okoliščinah nismo nikoli zavrnili pogajanj,« je poudaril predsednik Ruske federacije.

Kot je dejal, se z ukrajinsko delegacijo nikoli niso dogovorili, da bi bila ta mirovna pogodba z 18 točkami tajna, vendar doslej na ruski strani o njej niso javno govorili.

Znano je tudi, da je Ukrajina omenjeni dogovor zavrgla takoj po prihodu takratnega predsednika britanske vlade Borisa Johnsona v Kijev.

Zahod naj bi od Ukrajine zahteval, da zavržejo že podpisan sporazum in ukrajinski vladi obljubil veliko vojaško pomoč.

Kmalu zatem je Kijev dobil metalce HIMARS, havbice M-777 in številno drugo zahodno opremo.

Danes celo ukrajinski častniki, na primer polkovnik spodaj, pravijo, da bi Ukrajina vzhodne pokrajine morala prepustiti Rusiji, ker si to želi prebivalstvo, njihove volje pa ni mogoče spremeniti...

Afriška delegacija, v kateri so bili predsedniki Južne Afrike, Senegala in Zambije ter egiptovski premier, je v Moskvo prispela po petkovem srečanju z ukrajinskim predsednikom Vladimirjem Zelenskim v Kijevu.

Južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa je predstavil časovni načrt v devetih točkah za končanje sovražnosti in obe strani pozval k umiritvi napetosti.

Zažgimo vse, kar so dobavili, potem pa bomo videli, kaj bodo storili naprej, je sklenil Putin.

Zelenski je medtem ponovil stališče Kijeva, da se pogajanja lahko začnejo šele potem, ko bo Moskva predala Krim, ki je glasoval za priključitev Rusiji leta 2014, in štiri druge regije, ki so storile enako po referendumih septembra 2022.

Putin je zatrdil, da je bila pridobitev ozemelj s strani Rusije »brezhibna v smislu mednarodnega prava in Ustanovne listine OZN.«

Dodal je, da ima Moskva pravico posredovati, da bi zaščitila prebivalce Donbasa, ki so nasprotovali državnemu udaru leta 2014 v Kijevu.

Ukrajina je lani opustila vse razprave o morebitni nevtralnosti in od takrat zahteva le članstvo v zvezi NATO.

»Dialog Zahoda z Rusijo je Zahod nadomestil z dobavo orožja Ukrajini. Zažgimo vse, kar so dobavili, potem pa bomo videli, kaj bodo storili naprej,« je sklenil Putin.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek