REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Londonski Telegraph: Zahod ne želi, da Ukrajina zmaga

Londonski Telegraph: Zahod ne želi, da Ukrajina zmagaJe za neuspeh ukrajinske ofenzive kriv Zahod? Vir: Posnetek zaslona, Twitter
»Da bi Ukrajinci zmagali, mora biti za vsakega padlega ukrajinskega vojaka ubitih osem Rusov,« navaja britanski časnik.

Nepripravljenost ZDA in drugih držav NATO bloka, da Ukrajini dajo orožje, ki ga potrebuje za zmago, ni le negativno vplivala na ukrajinsko protiofenzivo, ampak nakazuje, da precejšnje število voditeljev čezatlantskega zavezništva – vključno z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom – ni v celoti predano vprašanju zmage Ukrajincev in iskanju čimprejšnje diplomatske rešitve spora, piše Telegraph.

V zvezi s tem britanski časnik najprej izpostavlja Nemčijo, saj je ta država na začetku konflikta maksimalno omejevala dotok orožja ukrajinskim silam na fronti.

Kancler Olaf Scholz se je strinjal s pošiljanjem nemških tankov Leopard šele na prepričevanje Bidnove administracije.

»Dejansko pomanjkanje vitalnega orožja, kot so težki oklepniki, rakete dolgega dosega in bojna letala, ovira napredovanje Ukrajine – in ne domnevne taktične pomanjkljivosti, poudarjene v oceni Bundeswehra o zaznanih napakah ukrajinske vojske,« poroča Telegraph.

Mogoče je, kot trdijo nemški vojaški častniki, da so ukrajinske enote premajhne v primerjavi z rusko obrambo, toda pravi razlog za zamudo pri ofenzivi je, da brez bojnih letal in raketnih sistemov dolgega dosega, potrebnih za zaščito kopenskih sil, so ukrajinski vojaki kot glinasti golobi, zato trpijo velike izgube.

»Da bi Ukrajinci zmagali, mora biti za vsakega padlega ukrajinskega vojaka ubitih osem Rusov,« navaja britanski časnik.

Po mnenju vojaškega analitika, ki piše za Telegraph, problem ustvarjajo tudi ZDA, ki so nerade privolile v dobavo letal F-16, medtem ko ameriški uradniki ocenjujejo, da bodo prvi lovci na voljo najhitreje jeseni, do takrat pa bi se spopadi že lahko končali. Toda ne z zmago Ukrajine.

Še več, kljub nedavnim obljubam, ki jih je Kijev prejel od Washingtona in držav Evropske unije, da bodo ukrajinskim silam zagotovili boljše orožje, je možnost, da bo to prispelo dovolj hitro, da bi bistveno spremenilo ukrajinska vojna prizadevanja, iz dneva v dan manjša.

Britanski časnik ugotavlja, da defetistični odnos ZDA in držav Nata do ukrajinskega boja pojasnjuje tudi, zakaj poskus Zahoda, da bi s sankcijami kaznoval Rusijo, nima želenega učinka.

Namreč, kljub prizadevanjem Evropske unije, da bi odpravila svojo odvisnost od ruske nafte in plina, znatne količine ruskih energentov še vedno uspejo najti pot na evropski trg, zahvaljujoč podjetnim posrednikom s sedežem v Zalivu in na Daljnem vzhodu.

Poleg tega je Berlin nasprotoval predlogom, da bi zaseženo rusko premoženje uporabili za plačilo povojne obnove Ukrajine, nekateri ruski oligarhi in uradniki, ki so blizu Kremlja pa še vedno delajo v Evropi.

Zahodu ne samo, da ne uspe kaznovati Rusije zaradi vojne, ampak spodkopava tudi upanje Ukrajincev, da bodo zmagali, sklene britanski Telegraph.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek