ponedeljek, 13. april 2026 leto 31 / št. 103
Lekcija iz Ukrajine in šok za ZDA: Kitajska napovedala obnovitev komunikacije, prometa in trgovine s Tajvanom
Voditeljica Kuomintanga Cheng Li-wun in kitajski predsednik Xi Jinping. Vir: Posnetek zaslona, X
Ljudska republika Kitajska je v nedeljo po obisku vodje opozicijskega Kuomintanga, Cheng Li-wun, napovedala obnovitev dela prekinjenih vezi s kitajsko regijo Tajvan, vključno s krepitvijo politične komunikacije, obnovitvijo prometa, spodbujanjem gospodarskega in kulturnega sodelovanja, neposrednimi leti in uvozom kmetijskih in ribogojnih proizvodov.
Kitajska je napovedala, da bo obnovila nekatere vezi s Tajvanom, vključno z neposrednimi leti in uvozom tajvanskih ribogojnih proizvodov, ki so bili prej prekinjeni.
Urad za tajvanske zadeve Komunistične partije Kitajske (KPK) je sporočil, da bo razmislil o vzpostavitvi dolgoročnega komunikacijskega mehanizma med Komunistično partijo in tajvansko stranko Kuomintang.
Razmišljajo tudi o olajšanju uvoza proizvodov z otoka.
¡Cheng Li-wen regresó a Taiwán radiante de felicidad!
— Roi Lopez Rivas (@RoiLopezRivas) April 13, 2026
Con la cara de quien acaba de cumplir una misión histórica, la presidenta del Kuomintang volvió a casa con la frente en alto.
Regresó triunfante, con logros concretos y con el orgullo de quien abrió nuevas puertas para… pic.twitter.com/nBYdSkcCoN
Na celinski kitajski so prepričani, da bi več gospodarskih vezi med otokom in celino olajšalo povezovanje in združitev Tajvana z matico.
MASSIVE BREAKING NEWS, WESTERN MAINSTREAM MEDIA KEEPS HUSH HUSH:
— Gerhardt vd Merwe (@realgerhardtvdm) April 10, 2026
President Xi Jingping meets with Cheng Li-wun Chairwoman of Taiwan's next ruling party (KMT), in Beijing.
It's happening, reunification between Taiwan province and China mainland, The U.S. and Japan are… pic.twitter.com/KszHZMRDMR
Načrtuje se tudi vzpostavitev platforme za redne izmenjave mladih s sodelovanjem kitajskih in tajvanskih mladinskih organizacij, z letnimi obiski delegacij z otoka, je zapisano v izjavi Urada za tajvanske zadeve pri KPK.
MASSIVE NEWS FROM INSIDE CHINA, WESTERN MAINSTREAM MEDIA TRIES TO HIDE:
— Gerhardt vd Merwe (@realgerhardtvdm) April 8, 2026
Taiwan opposition leader Cheng Li-wun has arrived in China to meet President Xi Jinping, in what she's calling a "journey for peace".
AWESOME! pic.twitter.com/HgOEFt5k4Q
Kitajska načrtuje tudi izboljšanje infrastrukture med obalnimi območji province Fujian ter otokoma Kinmen in Matsu, vključno s povezovanjem vodnih, energetskih in prometnih omrežij, ter razmišlja o gradnji mostov.
BREAKING AND UNUSUAL
— China pulse (@Eng_china5) April 11, 2026
Taiwanese opposition leader Cheng Li‑wen, following her meeting with President Xi Jinping in Beijing, stated:
- Taiwan faces a decisive choice between peace and conflict.
- I call on all political parties in Taiwan to unite and prioritize peace.
- In a… pic.twitter.com/lh6B1RNOXt
Napovedana je tudi postopna obnova neposrednih potniških letov med Tajvanom in kitajskimi mesti, vključno z Urumqijem, Xi'anom, Harbinom, Kunmingom in Lancangom, ter uporaba novega letališča v Xiamenu za potrebe prebivalcev Kinmena.
V gospodarskem delu so zagotovljene zmogljivosti za uvoz tajvanskih kmetijskih in ribiških proizvodov, ki izpolnjujejo standarde, ter podpora za njihovo plasiranje na kitajski trg.
Načrtuje se tudi poenostavitev registracije tajvanskih živilskih podjetij na Kitajskem, odprtje novih trgov za male trgovinske izmenjave ter podporo malim in srednje velikim podjetjem iz Tajvana.
BREAKING : This is EPIC by China and Taiwan
— InfoGram (@_InfoGram_) April 10, 2026
Opposition leader: "We cannot let Taiwan and the Taiwan Strait become a battlefield like Middle East . This is a choice between peace and war."
WHAT A TIGHT SLAP FOR WÁR MONGÉR ISRAEL pic.twitter.com/J24n9oKU5v
Na področju kulture bo Kitajska omogočila predvajanje tajvanskih televizijskih vsebin, dokumentarnih in animiranih programov na svojih platformah ter sodelovanje pri produkciji kratkih video formatov.
Napovedi so prišle po petkovem srečanju med kitajskim predsednikom Xi Jinpingom in voditeljico Kuomintanga Cheng Li-wun, na katerem sta obe strani pozvali k miru.
Ob tem pa je Cheng Li-wun postavila tudi nekatera vprašanja, ki si jih zahodni politiki ne postavljajo. So pa odločilna za usodo Tajvana.
Kuomintang Chairwoman Cheng Li-wen:
— pocalypsis pocalypseos (@apocalypseos) April 8, 2026
“Americans didn’t go to fight for Ukraine, and NATO has not helped Ukraine fight. They just keep giving Ukraine weapons, letting you fight for one, two, three, or four years. The dead are Ukrainians, and Ukraine is destroyed.
Look at the… pic.twitter.com/uGCvCAmRWe
Predsednica Kuomintanga Cheng Li-wen je ob tem na primer dejala: »Američani se niso šli borit za Ukrajino in NATO Ukrajini ni pomagal pri boju. Ukrajini samo dajejo orožje in vam pustijo, da se borite eno, dve, tri ali štiri leta.
Mrtvi so Ukrajinci, Ukrajina pa je uničena.
Poglejte celotno Ukrajino, je razrita, skoraj sploščena. Cela generacija mladih je izginila na bojišču. Še vedno se borijo.
Ste v tej vojni zmagali proti Rusiji? Je Putin odstopil? Je Rusija propadla?
ZDA so vodile svet k uvedbi najstrožjih, najbolj grozljivih sankcij v zgodovini – ekonomskih sankcij.
Je rusko gospodarstvo propadlo? Minila so skoraj štiri leta.«
— Insajder.com (@insajder_com) April 13, 2026
»Je mogoče, da bo Tajvan postal druga Ukrajina? Ali ima Tajvan več ozemlja kot Ukrajina? In več ljudi?
Je kitajska gospodarska moč manjša od ruske?
Je kitajska vojaška moč šibkejša od ruske? Je vladajoči režim celinske Kitajske bolj krhek kot Putinov? Ali nestabilen?«
This is Gold
— Nelson K (@NelsonK192793) April 9, 2026
S tem je jasno pokazala, da je ukrajinska vojna imela velike posledice - predvsem na razmišljanje na drugem koncu sveta, v Aziji.
Da bi ugotovili, kako nesmiselna je vojna v Ukrajini v sami Evropi - tega pa evropski politiki še niso dojeli.
