REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Končan vrh »Aljaska 2025«: Kako je Putin pozdravil Trumpa (VIDEO)

Končan vrh »Aljaska 2025«: Kako je Putin pozdravil Trumpa (VIDEO)Na začetku skupne konference je predsednik Ruske federacije razkril, kako je pozdravil Trumpa. Vir: Posnetek zaslona, X

Predsednika Rusije in ZDA, Vladimir Putin in Donald Trump, sta se sestala na Aljaski, da bi razpravljala o normalizaciji odnosov med Moskvo in Washingtonom ter o možnosti za sklenitev miru v Ukrajini.

Sestanek se je končal po dveh urah in pol, nato pa je bila skupna tiskovna konferenca. Ruski predsednik je Aljasko zapustil okoli 2. ure zjutraj po vzhodnoameriškem času, ker je bilo načrtovano delovno kosilo odpovedano.

Na začetku skupne konference je predsednik Ruske federacije razkril, kako je pozdravil Trumpa.

»Ko sva se srečala ob izstopu iz letala, sem mu rekel: 'Dobro jutro, dragi sosed. Zelo sem vesel, da vas vidim živega in zdravega'.

In to se po mojem mnenju sliši zelo sosedsko, prijateljsko.

Loči nas le Beringova ožina, pa še tam sta dva otoka - med ruskim in ameriškim otokom sta le štiri kilometre. Smo bližnji sosedje, to je dejstvo,« je Putin dejal na skupni tiskovni konferenci z ameriškim predsednikom.

Poudaril je, da mora imeti rešitev ukrajinskega vojne trden in stabilen značaj, za kar je treba rešiti prvotne vzroke konflikta.

Putin je poudaril, da je prepričan, da do konflikta v Ukrajini ne bi prišlo, če bi bil Trump takrat predsednik ZDA.

Po besedah ruskega predsednika bi bilo treba konflikt v Ukrajini končati »čim prej«.

Po drugi strani pa je ameriški predsednik Donald Trump na tiskovni konferenci dejal, da je bil pogovor produktiven, vendar je treba storiti več za rešitev konflikta v Ukrajini.

»Izjemno produktiven sestanek, o marsičem smo se dogovorili, a o nekaterih še vedno obstajajo nesoglasja,« je dejal Trump in opozoril, da so rusko-ameriške odnose porušila prevara Russiagate, za katero sta tako on kot Putin vedela, da gre za laž.

Vrh Aljaska 2025 pod sloganom »V iskanju miru« je potekal v vojaški bazi Elmendorf-Richardson blizu Anchoragea.

Ameriški in ruski predsednik sta svoj prihod na letalsko bazo načrtovala tako, da bosta prispela sočasno.

Srečala sta se »na pol poti«, na rdeči preprogi med predsedniškimi letali in stopničkami »Aljaska 2025«, ki so jih uokvirjali ameriški vojaški lovci.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek