REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kolikšne izgube so dejansko utrpeli Američani na Bližnjem vzhodu v zadnjih dneh?

Kolikšne izgube so dejansko utrpeli Američani na Bližnjem vzhodu v zadnjih dneh?V seriji napadov na njihove vojaške baze na Bližnjem vzhodu je bilo ranjenih najmanj 24 ameriških vojakov, vendar dobro obveščeni viri trdijo, da v regiji ima že mrtvih Američanov. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ameriška vojaška oporišča na Bližnjem vzhodu so bila v zadnjih dneh pod udarom večjega števila napadov z brezpilotnimi letali in raketami, le nekaj dni po tem, ko je ameriški predsednik Joseph Biden obljubil znatno vojaško pomoč Izraelu.

Nepovabljene, v tuji deželi: Ameriške sile v Siriji kradejo nafto in kršijo mednarodno pravo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Kot poroča Washington Post, je bilo v preteklem tednu v napadih na oporišča ameriških sil v Iraku in Siriji ranjenih najmanj 24 ameriških vojakov.

Tiskovni predstavnik Pentagona Pat Ryder je potrdil, da so bile ameriške enote v Iraku med 17. in 24. oktobrom napadene 11-krat, v Siriji pa so zabeležili tri napade.

Ameriški uradniki so več dni skrivali te podrobnosti, priznali so le, da so enote na Bližnjem vzhodu izpostavljene »povečanem tveganju«, saj se Izrael pripravlja na začetek kopenske ofenzive proti Hamasu na območju Gaze.

Najbolj intenzivni napadi so bili 18. in 19. oktobra, samo v incidentu v ameriški bazi Al Tanf v Siriji pa je bilo ranjenih kar 20 ameriških vojakov.

Napadi so se nadaljevali tudi v naslednjih dneh, vendar za zdaj ni poročil o žrtvah ali škodi.

Poleg tega je ameriški pogodbeni delavec umrl zaradi srčnega infarkta, ko je sistem za zgodnje opozarjanje zaznal še eno možno grožnjo, ki se približuje bazi.

Upokojeni ameriški polkovnik Douglas Macgregor je nakazal, da bi lahko bile razmere veliko hujše, kot priznavajo uradniki Pentagona, saj ameriške enote že sodelujejo v akcijah proti Hamasu na območju Gaze.

»V zadnjih 24 urah so nekateri naši specialci skupaj z Izraelci odšli v Gazo, da bi izvidovali in nato naredili načrt, kam naj gredo, da bi osvobodile talce in naredili spremembo, saj so bili pred tem razstreljeni na koščke in so utrpeli velike izgube,« je dejal Macgregor v ponedeljek.

»Ko bo jasno, da so ZDA udeležene v spopadu, bo zelo težko tudi za Rusijo in Turčijo, da se ne bosta podali v ta boj proti nam, saj ne bosta tolerirali takšne vrste kolektivne kazni, kot jo Izrael načrtuje za Gazo,« je dodal.

Izraelski mediji so poročali, da je bil en vojak, 19-letni Tamir Barak, ubit med misijo na območju Gaze, vendar niso omenili morebitnih ameriških žrtev.

Tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari je dejal, da je bila racija, ki je potekala na območju Kisufima, namenjena »pripravi območja« za pričakovano kopensko operacijo in zbiranju obveščevalnih podatkov o pogrešanih in ugrabljenih osebah.

Poleg Baraka so med incidentom utrpeli zmerne in lažje poškodbe še trije vojaki.

Ameriški uradniki so za napade na njihove baze na Bližnjem vzhodu obtožili Iran, za katerega menijo, da je odgovoren za oboroževanje palestinskega Hamasa in libanonskega Hezbolaha.

Predstavniki Pentagona so dejali, da imajo vsi napadi »prstne odtise Irana«, vendar trenutno ni dokazov za kaj takega, poroča Fox News.

Teheran s svoje strani opozarja Washington, da bi morebitna izraelska kopenska operacija na območju Gaze lahko zanetila požar vojne v regiji in izzvala reakcije številnih drugih militantnih skupin.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nato dejal, da si ZDA ne želijo spopada z Iranom, da pa se je Washington pripravljen braniti v primeru napada na svoje enote.

Kot piše Financial Times, Američani odlašanje izraelskih kopenskih operacij izkoriščajo za krepitev svojih obrambnih zmogljivosti v regiji in »odvračanje Irana«.

ZDA trdijo, da je napotitev več vojaških sredstev v regijo v zadnjih dveh tednih – vključno s prihodom dveh novih skupin letalonosilk v Sredozemsko morje – pomagala, da se Iran vzdrži od spopada.

Po drugi strani taisti ameriški uradniki pravijo, da »skupine blizu Teheranu« še vedno predstavljajo pomembno grožnjo ameriškemu premoženju in osebju v regiji, poroča britanski časnik.

Iranski zunanji minister Hossein Amir-Abdollahian je Izrael posvaril, da bi lahko položaj na Bližnjem vzhodu ušel izpod nadzora, če Izrael ne bo prenehal z napadi na Gazo, krivdo pa je zvalil tudi na Američane.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek