sreda, 16. april 2025 leto 30 / št. 106
Kitajci razkrivajo: Lažne luksuzne »zahodne« znamke se izdelujejo na Kitajskem in prodajajo po oderuških cenah!

Na kitajskih družbenih medijih se sproža spletni vihar, saj ustvarjalci in vplivneži razkrivajo luksuzne ameriške blagovne znamke, ki trdijo, da so »Made in USA« ali pa v članicah EU, medtem ko se v resnici tiho masovno proizvajajo blago v kitajskih tovarnah.
Doslej so bili ti proizvajalci pogodbeno zavezani k »molku«, da bi njihovi naročniki lahko še naprej ustvarjali vtis, da so njihovi izdelki izdelani v Evropi ali ZDA, visoke ameriške carine pa so poskrbele za to, da so proizvajalci, ki so ostali brez trga - razkrili kruto resnico.
China is currently showcasing all the American brands through TikTok videos. It has confirmed that over 80% of the luxury items being purchased at exorbitant prices are manufactured in China and only packaged in US. pic.twitter.com/9gyi6DtxKi
— Rafael Carrion (@MuxicProduction) April 14, 2025
Več kot 80 odstotkov teh prestižnih znamk, ki imajo na sebi napise, da so Made in USA ali Made in EU je namreč v resnici izdelano na Kitajskem.
Gre za množično prevaro kupcev, o kateri so zahodne korporacije in mediji molčali in še vedno molčijo.
Spletne platforme, med drugim TikTok, so zdaj preplavljene z videoposnetki kitajskih tovarniških delavcev, ki razkrivajo izvor izdelkov velikih blagovnih znamk - od torbic Michael Kors do denarnic Coach in celo kavbojk Levi's - vse domnevno »ameriške proizvodnje«.
Eden od viralnih videoposnetkov TikTok prikazuje posnetke Trumpa in Elona Muska, ki v kitajski tovarni obuvata superge Nike.
80% of Gucci made in China. Hermes bags cost $1000USD. I wanna throw up pic.twitter.com/eufsrLDxMb
— Brittany Rae (@legitbrittFLA) April 13, 2025
Ob tem posnetke opremljajo z zajedljivimi komentarji, ki razkrivajo, kako potrošnike odirajo v njihovih matičnih državah.
»Kako lahko zaračunajo 500 dolarjev za torbo, ki jo tu izdelajo za 30 dolarjev?« se sprašuje eden od ustvarjalcev in opozarja na oznake in embalažo, ki so izdelane v pokrajinah Guangdong in Zhejiang.
Celo vrhunske blagovne znamke, kot sta Ralph Lauren in Calvin Klein, ki so jih dolgo povezovali z ameriško obrtjo, so bile razkrite kot tiste, ki kupujejo svoje izdelke iz Kitajske.
Pretty much all Western luxury brands' entire supply chain is in China (see video)
— 凯王 Kai Wong (@Kai_Wong_CN) April 14, 2025
These factories are not desperate.
They are harnessing the opportunity to go global while appealing to China's domestic luxury consumer market – the biggest in the world.https://t.co/pSHTZz9FGV pic.twitter.com/BGNMr4ODTo
Tovarniški delavci razkrivajo pogodbena naročila, delijo fotografije in posnetke velikih proizvodnih serij z ameriškimi blagovnimi znamkami - in nato pokažejo, kako nizki so stroški njihove izdelave.
To ni le spletna drama.
CHINA exposes luxury brands
— BROKE AUNT (@simply_letticia) April 13, 2025
And she didn’t even stutter pic.twitter.com/aE1KTNydoB
Razkritja spodbujajo kitajski sivi trg, kjer se luksuzno blago - pogosto iz istih proizvodnih linij - prodaja po malenkost nižjih cenah od ameriških.
Kitajski potrošniki se tudi sprašujejo, zakaj bi morali plačevati luksuzne cene za blago, izdelano na njihovem lastnem dvorišču.
S stopnjevanjem trgovinskih napetosti se stopnjuje tudi vojna za preglednost.
Most Swiss watches are made in China!
— James Wood 武杰士 (@commiepommie) April 15, 2025
Under Swiss law, if 60% of costs come from Switzerland, they can slap on ‘Swiss Made.’
So they source cheaper parts in China, finish and assemble in Switzerland and voilà, you’ve got a ‘Swiss’ watch! pic.twitter.com/X9W45FW0Zu
Kitajska ponovno usmerja pozornost na ameriško hinavščino in razkriva »luksuzno« iluzijo z eno objavo na TikToku za drugo.
Istočasno pa to seveda pomeni, da bodo ameriški potrošniki hitro ostali brez teh izdelkov.
China is spilling the tea on luxury brands pic.twitter.com/nFIwJmNksG
— Meidas_Charise Lee (@charise_lee) April 12, 2025
In potem jih bodo morali res izdelovati in prodajati po astronomskih cenah doma – a proizvajalci ne bodo imeli več ogromnih dobičkov, kot so jih imeli do sedaj.
Kitajska industrija pa bo prej ali slej našla nove trge.
Na izgubi bodo le zahodni potrošniki in njihova podjetja.