REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Katastrofa za šefico Unesca zaradi lažnih navedb o Rusiji in molka o ubitih ruskih novinarjih

Katastrofa za šefico Unesca zaradi lažnih navedb o Rusiji in molka o ubitih ruskih novinarjihAudrey Azoulay. (Vir: Xinhua/Chen Yichen)

Petek 13. je bil za generalno direktorico Unesca, Francozinjo Audrey Azoulay prava katastrofa.

Predstavila je poročilo, ki je razjezilo Ruse.

Rusijo je podprlo še ducat drugih držav. Posledično je močno trpel ugled Azoulayeve.

Petek 13. je bil za generalno direktorico Unesca, Francozinjo Audrey Azoulay prava katastrofa. Predstavila je poročilo, ki je razjezilo Ruse. Rusijo je podprlo še ducat drugih držav. Posledično je močno trpel ugled Azoulay.

Njenega poročila prvič v zgodovini Unesca niso odobrili, ampak so ga zgolj upoštevali!

Škandal, povezan s tem dokumentom, je izbruhnil že 21. novembra.

Takrat so na pariškem sedežu Unesca razpravljali o številnih vprašanjih, povezanih z delovanjem medijev.

Predstavljen je bil osnutek poročila generalnega direktorja Unesca o varnosti novinarjev in problemu nekaznovanosti v letih 2022 in 2023.

O ubitih in ranjenih ruskih novinarjih pa ni bilo niti ene besede.

»STROGO NESPREJEMLJIVO«

Takoj je sledil protest iz Rusije.

Rusko zunanje ministrstvo je projekt označilo za odvraten, ker v dokumentu manjkajo podatki o ruskih novinarjih, ki so v zadnjih dveh letih umrli ali bili poškodovani pri opravljanju svojih poklicnih dolžnosti.

»Ne bomo molčali,« je dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.

Marija Zaharova
Marija Zaharova. Vir: Posnetek zaslona, X

»V trenutni različici omenjenega dokumenta ni mogoče sprejeti. Je kategorično nesprejemljiv, saj niti v najmanjši meri ne odraža realne slike na področju varnosti novinarjev.«

Poročilo na seji konec novembra tako ni bilo sprejeto.

VOJNA PROTI RESNICI

Rusko zunanje ministrstvo ni bilo edino, ki ni molčalo. Zveza novinarjev Rusije in Zveza novinarjev Moskve sta Azoulay napisali jezno pismo.

Govorilo je o nepreglednih kriterijih, na katerih temelji priprava poročila, in nesprejemljivosti uporabe podatkov, pridobljenih od psevdoneodvisnih nevladnih organizacij, ki obstajajo z zahodnimi donacijami.

Ob tem so avtorji poročila prezrli uradne statistike držav, ki jih le-te redno pošiljajo Unescu.

Rusko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je vodstvu Unesca predalo vse prejete peticije, pisma in pozive.

Združenje novinarjev BRICS je denimo pozvalo Združene narode, naj prenehajo ignorirati dejstva o umorih novinarjev iz Rusije.

Predsednik Zveze novinarjev Tatarstana Ilshat Aminov pa je Azoulayevi in njeni ekipi očital, da so očitno zamolčali dejstva.

Novinarko Julijo Kuznecovo so ukrajinski vojaki zasledovali in ubili z dronom. Vir: X, posnetek zaslona.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je takole ocenil dejavnosti Azoulayjeve na srečanju s tujimi veleposlaniki v Moskvi:

»Generalna direktorica Unesca je neposredno sokriva za informacijsko vojno proti Ruski federaciji in na splošno proti resnici.«

DEZINFORMACIJA PO NAROČILU

Rusko ogorčenje so podprle tudi druge članice Unesca, vključno z Venezuelo, Filipini, Libanonom, Indonezijo in Kolumbijo.

Predstavniki teh držav so zahtevali, da se dokument pred sprejetjem predela, da bi se izognili dezinformaciji.

Generalna direktorica in sekretariat Unesca sta bila obtožena uporabe dvojnih meril pod vplivom Zahoda.

»Tega niso storili samo zato, ker imamo prav mi, ampak je bilo to poročilo absolutno nepravično in je nakazovalo lažno stanje v zvezi z našo državo. Ampak tudi – in morda najprej – zato, ker je podobna situacija prizadela tudi druge države,« je poudarila Zaharova.

RAZDELJENI NA SVOJE IN TUJE

Na sedežu Unesca so se 13. decembra vrnil k obravnavi škandaloznega poročila. Zadnji petek v Parizu je bil izjemno čustven.

»Razprava je pokazala, da mora Unescov sekretariat bolj prisluhniti mnenjem držav svetovnega juga,« je dejal eden od udeležencev zasedanja, prvi namestnik generalnega direktorja TASS Mihail Gusman.

Jabolko spora je bila metodologija, ki ji je UNESCO sledil pri sestavljanju poročila.

Vsi navzoči se niso strinjali z delitvijo novinarjev na »naše« in »nenaše«.

Ruski diplomati so opozorili na dejstvo, da sama metodologija ob sprejemanju pred mnogimi leti ni bila na glasovanju.

Pravzaprav jo je sekretariat odobril po lastni presoji.

PRVIČ V ZGODOVINI

Zaradi tega je moralo vodstvo Unesca vseeno prisluhniti drugačnemu mnenju. Prvič v praksi te mednarodne organizacije se udeleženci zasedanja niso strinjali, ampak vzeli Azoulayevo poročilo le na znanje.

»Val nezadovoljstva v naši novinarski skupnosti nam je omogočil, da preprečimo sprejetje poročila v izvirni obliki,« je novinarjem po srečanju v Parizu povedal Rinat Aljautdinov, stalni predstavnik Rusije pri Unescu.

In to je majhna, a zelo pomembna diplomatska zmaga Rusije in tistih, ki so se pridružili povsem upravičenim protestom proti hinavščini Zahoda.

Novinarja RIA Novosti Rostislava Žurlavljova je ukrajinska vojska ubila med poročanjem o nezakoniti uporabi kasetnega streliva na območjih s civilnimi zgradbami in civilisti. Vir: Posnetek zaslona, X

»Zahvaljujemo se vsem sodelujočim in zaskrbljenim, ki so poslali pisma v podporo kolegom in izrazili protest. Vaša prizadevanja niso bila zaman... Zahodna manjšina se je povsem razgalila, ne da bi izrazila sožalje ob smrti novinarjev,« je novice iz Pariza komentirala Marija Zaharova.

»Vsakič, ko bo katera od teh držav govorila o svobodi govora in varnosti predstavnikov medijev, bodo vsi vedeli, da je to laž.«

Na območju vojaške operacije v Ukrajini je bilo ubitih najmanj 30 ruskih novinarjev, je na srečanju s predstavniki svetovnih tiskovnih agencij v okviru sanktpeterburškega mednarodnega gospodarskega foruma (SPIEF) junija letos povedal ruski predsednik Vladimir Putin.

Za ukrajinske vojake in tajno službo SBU so ruski novinarji primarni cilj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek