REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kaj vse manjka ukrajinski vojski: Britanski mediji so začeli razkrivati ​​šibke točke Kijeva

Kaj vse manjka ukrajinski vojski: Britanski mediji so začeli razkrivati ​​šibke točke KijevaZahodni mediji zdaj odkrito pišejo o velikih pomanjkljivostih, ki pestijo ukrajinsko vojsko glede žive sile, topniškega streliva, pa tudi na področju elektronskega bojevanja, kjer zahodni strokovnjaki razkrivajo, da ruski sistemi morda presegajo celo Natove. Vir: Posnetek zaslona, X

Zahodne medije je v zadnjem času preplavil val priznanj o resničnem stanju ukrajinske vojske, potem ko je prišlo na plano, da dolgo napovedovana protiofenziva niti približno ni bila zmagoslavna, kot se je pričakovalo, prav nasprotno.

Medtem ko je zahodna javnost še vedno pod vplivom javnih priznanj vrhovnega poveljnika ukrajinskih sil generala Valerija Zalužnega o razmerju moči na fronti, osrednji mediji že odkrito pišejo o zevajočih luknjah v ukrajinski vojski – in če pogledate le nekaj nedavnih naslovnic, ni težko sklepati, da teh lukenj ni malo.

Tako britanski Financial Times, Telegraph in Economist v razmaku le treh dni objavljajo poročila z naslovi: »Pomanjkanje žive sile postaja najnovejši izziv za Ukrajino, medtem ko vstopa v dolgo vojno«, »Kako je Zahod izgubil tekmo topniških granat in kaj to pomeni za Ukrajino« in »Rusija dosega premoč v elektronskem bojevanju«.

Živa sila: Težave z ukrajinskimi prizadevanji za nadomestitev izgub na bojišču (ki po podatkih ruskega obrambnega ministrstva znašajo več kot 103.000 vojakov samo v obdobju med letošnjim junijem in oktobrom) na Zahodu niso več skrivnost.

»Financial Times« spominja, da so »posnetki uslužbencev za novačenje nabornikov, ki ukrajinske moške lovijo po ulicah in jih tlačijo v kombije, postali viralni po svetovnem spletu.«

Britanski časnik ne zamolči niti, da sta povprečna starost in telesna pripravljenost povprečnega novega nabornika daleč od idealne.

Po poročanju BBC »skoraj 20.000 ukrajinskih moških se je izognilo vpoklicu tako, da so zbežali iz države v nasprotju s prepovedjo potovanj na tuje oziroma so z goljufijo dobili dovoljenje za odhod.«

Granate: Niti nenehno pomanjkanje granat in (neuspešna) prizadevanja zaveznikov Kijeva, da bi potešili veliko lakoto po topniškem strelivu v spopadu, na Zahodu nista novost.

»Telegraph« citira ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega, ki je poraženo priznal, da gredo Natove granate kalibra 155 mm, namenjene Ukrajini, zdaj v Izrael, in tudi spominja, da Evropski uniji ni uspelo izpolniti obljube Kijevu o milijonu kosov topniškega streliva.

Časnik poleg tega ugotavlja, da načrti ZDA za razširitev domačih industrijskih zmogljivosti za povečanje proizvodnje teh granat na 100.000 na mesec, ne bodo uresničeni vsaj do leta 2025.

Celo če bi Američanom uspelo doseči zastavljenega cilja, britanski časnik ob sklicevanju na zahodne obveščevalne podatke, navaja, da ukrajinska vojska v povprečju izstreli 6000 granat na dan, kar bi pomenilo, da bi kijevske sile v 15 dneh »pojedle« celotno mesečno ameriško proizvodnjo tudi če Washingtonu uspe povečati zmogljivosti vojaške industrije.

Elektronsko bojevanje: Medtem ko je v prejšnjih fazah konflikta veliko hvale šlo tako ukrajinskim pilotom dronov kot domnevni tehnični premoči zahodne opreme, ki jo dobiva režim v Kijevu, »The Economist« zdaj priznava, da je situacija pravzaprav precej drugačna.

GPS-vodeno strelivo Excalibur je »zahvaljujoč ruskemu motenju nenadoma začelo zgreševati cilje,« enako se dogaja tudi z raketami GMLRS dolgega dosega.

»Na nekaterih območjih večina GMLRS (projektilov) zdaj zatava,« razkriva britanski časnik.

Še bolj »skrb zbujajoče« je dejstvo, piše britanski časnik, da se podobno dogaja številnim poceni ukrajinskim dronom, ki jih ruski sistemi za elektronsko bojevanje (v besedilu je posebna pozornost namenjena »shipponik-aero«) bodisi onesposobijo bodisi »prevzamejo« nadzor nad njimi, a koordinate njihovih pilotov posredujejo ruskim topniškim silam.

»Kvantiteta še vedno premaga kakovost, a Rusija je morda tudi tu v prednosti. Nebo nad bojiščem so zdaj preplavili ruski droni. V bližini Bahmuta (zdaj Atrjemovsk) ukrajinski vojaki ocenjujejo, da ima Rusija dvakrat več jurišnih dronov,« priznava »The Economist«.

Nedolgo nazaj, septembra lani, je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen trdila, da je ruska industrija »na psu« in da ruski vojaki odstranjujejo čipe iz »strojev za pomivanje posode«, da bi jih vgradili v njihove oborožitvene sisteme.

Če besede predsednice EK Ursule von der Leyen držijo, bi bilo Zahodu res dobro, če bi bil pozoren na rusko belo tehniko, ugotavljajo britanski novinarji.

Kajti strokovnjak za Ukrajino z Münchenske varnostne konference Nico Lang zdaj priznava, da »NATO zmogljivosti za elektronsko bojevanje morda niso tako dobre kot ruske«, navaja »The Economist«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek