REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Italijanski mislec: Bistveni problem Izraela je, da je predstraža Zahoda na arabskih tleh

Italijanski mislec: Bistveni problem Izraela je, da je predstraža Zahoda na arabskih tlehArabci, tako skrajneži kot zmerni, vidijo Izrael le kot podaljšano roko in varuha Zahoda. Zanje je Izrael sovražnik, ki obvladuje ves arabski svet in preprečuje njegovo prebujanje, pravi italijanski pisatelj. Vir: Posnetek zaslona, X

V Izraelu so razmere izjemno napete, ne le na mejah, ampak tudi znotraj Izraela, kjer so skoraj vsi v vojnem stanju, glede na sestavo vlade Benjamina Netanjahuja, piše italijanski politični pisec Andrea Marcigliano za spletno stran Electomagazine.

Vir: Posnetek zaslona

Znotraj Izraela napetost dosega točko razbeljenosti, nadaljuje italijanski pisatelj. Na eni strani opozicija, vključno z laburisti, vodi vedno večji ljudski protest, na drugi strani pa vlado vodi vse bolj nepriljubljeni Bibi (Netanjahu). Izraelska vlada gre naravnost v spopad, ne samo s Hamasom, ampak tudi z arabskim svetom in muslimanskim svetom, ki ni sprejel nobenih sporazumov s Tel Avivom.

Dogajanje v Izraelu zapleta problem preostalih izraelskih talcev, ki so še vedno v rokah Hamasa. Opozicija jih uporablja proti vladajočemu Likudu in Netanjahuju ter mu očita popolno nezanimanje za njihovo usodo.

Toda resnično pomembna je realnost, s katero se končno sooča izraelska vlada, meni Marcigliano, saj to ni niti lahka niti tolažilna realnost. Problem Izraela je predvsem percepcija, ki jo ima o Izraelu okoliški arabski svet, in ta percepcija je realna in izjemno negativna.

Realna, saj se Arabci ali vsaj njihovi voditelji zavedajo, da je prvi problem Izraela demografski in da mu čas ni naklonjen.

En ubit Izraelec je vreden tisoč ali deset tisoč Arabcev, dodaja italijanski pisatelj.

Prevedeno v preprostejši jezik: Arabci so potrošni material, Izraelci pa ne.

In tega se voditelji sovražnikov Izraela - Hamasa, Hezbolaha in drugih - ter tistih arabskih držav s Savdsko Arabijo in Jordanijo na čelu, ki poskušajo ohraniti dobre odnose s Tel Avivom, dobro zavedajo. Včasih sodelujejo z Izraelom, saj vedo, da je njegov poraz samo vprašanje časa. In potrpežljivo čakajo, piše Marcigliano.

Tukaj je treba ločiti interpretacijo situacije od predsodkov, ki jih imamo zahodnjaki, Evropejci.

Semiti niso le Izraelci. Semiti so tudi Arabci.

Kaj potem pomenijo obtožbe, ki nenehno prihajajo z Zahoda, da je Izrael napaden zaradi antisemitizma, se sprašuje Marcigliano.

Arabci predstavljajo veliko večino semitskega sveta, zato Izrael in Izraelce dojemajo kot tujce, kot osvajalce in kot podaljšek zahodnega kolonializma, in prav to je pravi problem Izraela.

Zato Arabci Izraelce dojemajo kot tujce, trdi Marcigliano. Kot Evropejce ali, še huje, kot Američane.

Na arabsko ozemlje so prišli po zaslugi zahodnega kolonializma, kot predstraža tujega in sovražnega Zahoda.

Poglejmo dejstva, ki so jasna in preprosta, piše italijanski avtor. Izraelska družba in kultura sta predvsem izraz Daljnega zahoda, popolnoma tuja bližnjevzhodni, bodisi islamski bodisi krščanski kulturi. Nekoč je judovska kultura živela v popolni harmoniji z arabskim in bližnjevzhodnim svetom. Tu govorimo o bližnjevzhodnem judovstvu izpred enega stoletja.

To judovstvo je popolnoma tuje cionizmu, ki je izraz neke oblike evropske kulture.

Cionizem je nastal po vzoru francoskega nacionalizma in je prežet z elementi iz vzhodne Evrope. Bližnjevzhodni kontekst, v katerega je bil umetno vstavljen, mu je popolnoma tuj.

Arabci, tako skrajneži kot zmerni, vidijo Izrael le kot podaljšano roko ali bolje rečeno kot varuha Zahoda.

Zanje je Izrael sovražnik, ki obvladuje arabski svet in preprečuje njegovo prebujanje, dodaja italijanski pisatelj.

Izrael je tuje telo na arabskem ozemlju.

Prej ko se tega zavemo in se nehamo igrati s krivdo za evropski antisemitizem iz 20. stoletja, bolje bo za nas, sklene Andrea Marcigliano.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek