REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hill: Spopadi v Ukrajini in Izraelu preizkušajo ameriško orožarsko industrijo

Hill: Spopadi v Ukrajini in Izraelu preizkušajo ameriško orožarsko industrijoZaloge Zahoda so izčrpane, proizvodne zmogljivosti pa niso na nivoju... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Za razliko od Bidnove administracije, ki je prepričana, da lahko še naprej podpira tako Ukrajino kot Izrael, hkrati pa zagotavlja varnost Združenim državam, strokovnjaki niso tako prepričani.

»Vsaka posplošena izjava, češ 'mi to zmoremo', je preveč poenostavljena,« je opozoril Michael O'Hanlon, višji sodelavec, specializiran za zunanjo politiko na inštitutu Brookings. »Ne mislim, da se Pentagon ali administracija motita, toda ko to predstavljajo kot zanesljivo stvar, potem je to popolnoma napačno

Združene države so Ukrajini in Izraelu poslale vojaško pomoč vredno milijarde dolarjev, veliko povpraševanje pa je razkrilo omejitve, s katerimi se soočajo ZDA pri dopolnjevanju svojih zalog, in težave, ki jih imajo proizvajalci pri izpolnjevanju zahtev trga.

Na primer, po poročanju časnika Hill je Washington namesto v Kijev poslal več deset tisoč topniških granat 155 mm v Izrael in pričakuje se, da bo Ukrajina ostala brez bomb, raket in drugega topniškega streliva.

»Resnica je taka, da dejansko nimamo moči, streliva ali obrambne industrijske baze«, da bi zasledovali varnostne interese v Evropi, na Bližnjem vzhodu in v Aziji, je poudaril Matthew Kroenig, direktor centra Scowcroft pri Atlantskem svetu za strategijo in varnost. »To je problem.«

Ameriška industrijska baza je v zatonu od konca hladne vojne, ko so Združene države kopičile strelivo v pričakovanju morebitne vojne s Sovjetsko zvezo.

Po koncu hladne vojne se je Washington začel bolj osredotočati na učinkovitost kot na zmogljivost proizvodnje orožja, navaja portal.

Nove grožnje ZDA v številnih regijah sveta pa so izzvale odgovore potencialnih nasprotnikov. Kitajska tako v svojih južnih regijah že namešča rakete DF-26. To so moderne rakete, z dometom okoli 4000 kilometrov, ki lahko zadenejo tudi ameriška oporišča v Guamu in Pacifiku.

Ta osredotočenost na učinkovitost i ne na zmogljivost proizvodnje orožja je postavila Združene države v negotov položaj pri obrambi svojih varnostnih interesov, zlasti glede na domnevne grožnje Kitajske Tajvanu.

»Če nam zmanjka streliva, bo Ukrajincem zmanjkalo streliva in potem, bog ne daj, če Kitajska izkoristi to situacijo, mislim, da smo v zelo slabem položaju,« je sklenil Kroenig.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek