REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

The Hill: Ali ima Ukrajina moč za še en napad to poletje?

The Hill: Ali ima Ukrajina moč za še en napad to poletje?Ukrajinska protiofenziva ne napreduje s pričakovano hitrostjo in zahodni strokovnjaki dvomijo, da se bo to v bližnji prihodnosti spremenilo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ukrajina poskuša osvežiti svojo večinoma neuspešno protiofenzivo z začetkom nove vojaške pobude v regiji Zaporožje.

Po šestih tednih izjemno počasnega napredka Kijev in Washington zdaj trdita, da bo »druga faza ukrajinske protiofenzive prinesla intenzivnejše napade na ruske položaje in bo pospešila napredovanje ukrajinske vojske,« poroča washingtonski The Hill.

»Ukrajina ima še vedno veliko bojne moči, ki ni bila izkoriščena v boju,« trdi Jake Sullivan, svetovalec za nacionalno varnost v administraciji Joeja Bidna.

»Po tem, ko se bo to zgodilo, bomo lahko ocenili rezultate protiofenzive,« je prepričan Sullivan.

Državni sekretar ZDA Antony Blinken je spopade v Ukrajini označil za »intenzivne«.

Poudaril je, da ima Kijev »dobre možnosti, da si povrne pomembne dele ozemlja«.

»Verjamemo, da jih oprema, usposabljanje in nasveti, ki smo jih delili z Ukrajinci, postavljajo v dober položaj,« je dejal državni sekretar ZDA med obiskom Nove Zelandije.

Rusija je potrdila, da so Ukrajinci izvedli nove akcije na jugu države, pa tudi, da je bil v poskusu ukrajinske protiofenzive uničen pomemben del njihove mehanizacije.

»Sovražniku ni uspelo na nobenem območju konflikta. Vsi poskusi protiofenzive so propadli, sovražnik je bil ustavljen in je utrpel velike izgube,« je dejal ruski predsednik Vladimir Putin.

Medtem ko nekateri analitiki še vedno verjamejo, da je mogoč pomemben zasuk in napredek v ukrajinski protiofenzivi, večina še vedno meni, da se bo končala brez večjih sprememb na frontni črti.

Po tem pa bi lahko prišlo do zamrznitve konflikta, piše The Hill.

Michael O'Hanlon, sodelavec inštituta Brookings je za ameriški časnik povedal, da ukrajinska protiofenziva za zdaj »napreduje počasi« in bo verjetno tako ostalo tudi v prihodnje.

Zavrnil je argument Kijeva, češ da ukrajinske sile še vedno »previdno preiskujejo ruske obrambne črte in iščejo šibke točke«, da bi nato konkretneje napredovale, »ko jih (ruske šibke točke) najdejo«.

»Sem skeptičen, saj je treba priznati predvsem, da so doslej imeli veliko časa za to preiskavo in so to tipanje ruskih položajev že opravili,« je dejal. »Drugič, dejstvo je, na žalost, da se lahko Rusi vedno odrečejo kakšnemu koščku ozemlja, če morajo, da bi ponovno vzpostavili obrambno linijo.«

»Torej, če opazijo velik ukrajinski napredek v določenem sektorju, potem je to območje, kjer obnavljajo frontno črto in gradijo nove jarke in minska polja, nato pa se vrnejo na tisti bolj umaknjeni položaj,« je dodal.

»Težava s počasnim napredovanjem je ta, da daje branilcu čas, da se prilagodi in ponovno vzpostavi svoj sistem utrdb,« poudarja O'Hanlon.

Ukrajinske sile svoje napade zdaj osredotočajo na mesto Bahmut v Donbasu ter na Melitopol in Berdjansk v zaporoški regiji.

Vendar je ukrajinskim silam po šestih tednih od uradnega začetka protiofenzive uspelo zavzeti le okoli 150 kvadratnih kilometrov ozemlja, ugotavlja The Hill.

Časnik še navaja, da se na Zahodu vse manj govori o morebitnem uspehu ukrajinske protiofenzive, saj so vse glasnejši pozivi k vzpostavitvi nekakšne »ločnice« na fronti in dosego premirja, podobnega tistemu, ki je pred 70 leti končalo Korejsko vojno brez uradnega mirovnega sporazuma.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek