REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Guardian: Se enote zveze NATO pripravljajo na vstop v Ukrajino?

Guardian: Se enote zveze NATO pripravljajo na vstop v Ukrajino?Mislim, da bi Poljaki resno razmislili o vstopu v državo in oblikovanju koalicije prostovoljcev, če Ukrajina ne bo dobila ničesar v Vilni, je dejal nekdanji sekretar Nata in sedanji svetovalec Zelenskega Anders Fogh Rasmussen. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nekdanji generalni sekretar NATO bloka Anders Fogh Rasmussen je dejal, da bodo nekatere članice čezatlantskega zavezništva morda prostovoljno poslale svoje enote v Ukrajino, če Kijev ne bo prejel zagotovil o številnih vprašanjih na prihajajočem julijskem vrhu Nata v Vilni v Litvi.

Med razlogi za začetek posebne vojaške operacije februarja 2022 je Kremelj navedel prizadevanja za oborožitev Ukrajine že pred zaostritvijo konflikta.

Rasmussen, ki je zdaj svetovalec ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega in je sodeloval tudi z njegovim predhodnikom Petrom Porošenkom, je dejal, da bi morali Kijevu pred srečanjem voditeljev Nata naslednji mesec dati pisna zagotovila, vključno z izmenjavo obveščevalnih podatkov z Zahodom, prenosom orožja in skupnimi vojaškimi vajami.

»Če se NATO ne more dogovoriti o konkretnem načrtu za Ukrajino, obstaja jasna možnost, da bodo nekatere države ukrepale posamično,« je dejal Rasmussen v sredo, poroča britanski Guardian.

Po Rasmussenovih besedah ​​bi lahko bila Poljska ena od teh držav iz koalicije voljnih.

»Mislim, da bi Poljaki resno razmišljali o vstopu v državo in oblikovanju koalicije prostovoljcev, če Ukrajina v Vilni ne bo dobila ničesar,« je dejal.

Rasmussen je po potovanju po Evropi in ZDA, med katerim je skušal okrepiti vojaško podporo Ukrajini, trdil, da bi bila namestitev tujih enot v Ukrajini v skladu z mednarodnim pravom, če bi Kijev to zahteval.

Aktualni generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je nedavno potrdil, da bodo v Vilni obravnavali določeno stopnjo varnostnih jamstev za Ukrajino, vendar je poudaril, da je polna jamstva mogoče ponuditi le članicam zavezništva.

Čezatlantsko zavezništvo je prvič obljubilo, da bo Ukrajini odobrilo članstvo že leta 2008, Kijev pa je formalno zaprosil za članstvo septembra lani, čeprav je od takrat prišlo do majhnega napredka glede vprašanja o članstvu Ukrajine.

Več članic Nata je postalo gorečih zagovornikov članstva Ukrajine v bloku in poziva druge zahodne države, naj Kijevu opredelijo jasno pot do članstva.

Skupina vzhodnoevropskih članic, znana kot Bukareška deveterica, je v začetku tega tedna izdala izjavo, v kateri je NATO blok pozvala, naj v Vilni »sproži novo politično pot, ki bo vodila do članstva Ukrajine v Natu«, in naj se odloči za »močnejšo večletno in celovito paketno podporo« za Kijev.

Čeprav je Washington večkrat potrdil, da se bo Ukrajina nekega dne pridružila zavezništvu, ZDA posvečajo več pozornosti trenutnemu konfliktu z Rusijo in upajo, da bodo vprašanje članstva Kijeva rešili pozneje.

Vendar pa je veleposlanica ZDA pri Natu Julian Smith v sredo za britanski Guardian povedala, da uradniki zdaj »preučujejo vrsto možnosti, da bi označili napredek Ukrajine v odnosih z Natom«, čeprav ni navedla, kaj bi to lahko pomenilo.

Rusija je po drugi strani že večkrat izpostavila, da širitev Nata na vzhod ogroža njeno varnost.

Ruski kanali medem poročajo o uničeni oklepni tehniki Ukrajincev.

Med drugim so ukrajinske sile samo v smeri Zaporožja izgubile pet nemških tankov Leopard.

Dva sta bila zadeta in uničena, en zadet in zapuščen, trije pa zapuščeni.

Tanki se še vedno nahajajo v sivi coni spopadov, zato jih strani nista uspela izvleči, so pa izgube začeli potrjevati tudi zahodni formalno neodvisni opazovalci kot je Oryx.

Med razlogi za začetek posebne vojaške operacije februarja 2022 je Kremelj navedel prizadevanja za oborožitev Ukrajine že pred zaostritvijo konflikta.

Moskva je tudi izjavila, da je vojaška nevtralnost Ukrajine ključni pogoj za trajni mir.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek