REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Guardian: Če starost prinaša modrost, zakaj za božjo voljo Biden ne opusti politiko?

Guardian: Če starost prinaša modrost, zakaj za božjo voljo Biden ne opusti politiko?Medtem ko Združene države Amerike pestijo »geriatrične« težave, britanski premierji komaj zdržijo en sam mandat. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Če leta krepijo modrost, zakaj Joe Biden nikakor ne dojame, da je prišel čas, da opusti politiko, se v avtorskem besedilu, objavljenem v Guardianu, sprašuje nekdanji britanski minister in novinar Chris Mullin.

»Nekoč sem na konferenci Afriške unije v Adis Abebi slišal takratnega generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, kako je občinstvu, do vrha nabitem doživljenjskih predsednikov, povedal, da je eden od preizkusov voditeljstva vedeti, kdaj zapustiti oder. Vsi veliki nepridipravi so bili prisotni: Robert Mugabe iz Zimbabveja, Omar Bongo iz Gabona, Teodoro Obiang iz Ekvatorialne Gvineje in Yoweri Museveni iz Ugande,« navaja Mullin.

Annan je, pravi Mullin, takrat govoril o afriških predsednikih, vendar so njegove besede danes morda bolj relevantne drugje.

Mogoče v Združenih državah Amerike?

»Ali ni nenavadno, da več kot 200 let po ustanovitvi politični sistem, ki je tako odprt in domnevno prefinjen, kot je ameriški, lahko volivcem v ZDA ponudi izbiro le med dvema starejšima moškima – gre za enega serijskega lažnivca in drugega, ki mu je potekel rok trajanja,« poudarja Guardianov komentator.

Kolumnist britanskega časnika dodaja, da mu je jasno, da Donalda Trumpa v politiko poriva želja, da bi se izognil zaporu, ne razume pa, »zakaj se, za božjo voljo, (80-letni) Joe Biden tako krčevito oklepa oblasti?«

Najbolj jasna mu ni niti 83-letna Nancy Pelosi, ki je bila donedavna vodja predstavniškega doma.

Niti 81-letni Mitch McConnell, vodja republikancev v ameriškem senatu.

»Despoti imajo vsaj opravičilo, a to je, da potem, ko so poteptali svoje sovražnike in uresničili svoje sanje srebroljubcev, si ne morejo zagotoviti, da ne bodo, če bi se odrekli vladarskih vajeti, poklicani na odgovornost za svoje zlorabe.

Toda politični voditelji v zreli demokraciji nimajo takega izgovora.

Čaka jih udobna in dobra upokojitev, donosni spomini in laskanje,« našteva Mullin.

Velika Britanija, po drugi strani, teh »geriatričnih težav« nima, saj je njeno najhujše politično breme pravo nasprotje, v primerjavi z ameriškim.

V Združenem kraljestvu so namreč premierji pod tolikšnim pritiskom, da zadnja leta redko zdržijo en cel mandat, kaj šele dva.

»Moč, ko je končno dosežena, seveda ustvarja zasvojenost.

Ker si je tako trdo prizadeval, da bi prilezel na vrh (skoraj 50 let!), je v Bidnovem primeru njegova nepripravljenost, da bi se odrekel visoki funkciji, (skoraj) razumljiva,« sklene Mullin.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek