REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Godlja, kakšne ni bilo že desetletja: Ameriški vojak pobegnil v Severno Korejo

Godlja, kakšne ni bilo že desetletja: Ameriški vojak pobegnil v Severno KorejoDemilitarizirano območje med Severno in Južno Korejo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Pentagon je sporočil, da skuša ugotoviti usodo 23-letnega ameriškega vojaka, ki je nepooblaščeno prestopil iz Južne v Severno Korejo.

Ameriška vojska je vojaka identificirala kot Travisa Kinga, ki je v službo vstopil leta 2021 in proti kateremu naj bi uvedli disciplinski postopek, poroča Reuters.

King je po navedbah ameriških vojaških uradnikov »namerno in nepooblaščeno« prestopil na ozemlje Severne Koreje med ogledom demilitariziranega območja, ki od konca Korejske vojne leta 1953 ločuje severni in južni del polotoka.

»Menimo, da je trenutno v priporu (Demokratične ljudske republike Koreje) in sodelujemo z našimi kolegi (iz Korejske ljudske armade), da bi rešili ta incident,« je dejal tiskovni predstavnik ameriških sil v Koreji, polkovnik Isaac Taylor.

Ameriški uradniki niso povedali, kako dolgo je bil King v Južni Koreji, a na neki točki se je soočil z disciplinskimi ukrepi zaradi napada in je že prebil 50 dni v priporu.

King se je znašel v južnokorejskem priporu zaradi poškodovanja južnokorejskega policijskega vozila in udarca s pestjo državljana Južne Koreje. Po navedbah ameriških uradnikov so ga po izpustitvi pospremili na letališče za let nazaj v ZDA.

Toda Kingovo spremstvo na letališču ni moglo skupaj z njim skozi varnostno kontrolno točko, kar je ameriški vojak izkoristil, da se jim izmuzne.

Zapustil je letališče ter se odpravil na ogled Skupnega varnostnega območja, ki ločuje Severno od Južne Koreje.

King naj bi bil prvi ameriški vojak, ki je prestopil v Severno Korejo po letu 1982.

King je zdaj v rokah režima, ki ga ima Bela hiša za sovražega, in ni gotovo, kakšne vojaške obveščevalne podatke bi lahko zagotovil Pjongjangu.

Najverjetneje ni imel dostopa do najvišje ravni občutljivih informacij, a že samo dejstvo, da gre za pripadnika ameriške vojske, kaže, da bi lahko govoril o ameriških oporiščih v regiji, pa tudi o tem, katere enote se kje nahajajo in koliko vojakov je tam.

Trenutno ni jasno, kakšni so Kingovi nameni.

Ameriški mediji trdijo, da bi to lahko povzročilo grozljiv diplomatski glavobol za Washington, saj skupaj s svojo zaveznico v Seulu poskuša izvajati pritisk na Pjongjang, medtem ko ta izolirana država izstreljuje balistične rakete.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek