REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Global Times: Kakšne so razsežnosti norosti, v katero tonejo Združene države Amerike

Global Times: Kakšne so razsežnosti norosti, v katero tonejo Združene države AmerikeKitajski časnik ugotavlja, da so nove vojne grožnje iz Združenih držav polne fanatizma in da bi jim morale prekrižati pot vse države, ki so zavezane miru. Opozarja tudi, da od ognja skupi vsak, ki se z njim igra. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V komentarju na petkovo poročilo ameriške kongresne komisije za strategijo, ki poziva Washington k razširitvi vojaške moči ZDA, zlasti programa za posodobitev jedrskega orožja, da bi se pripravile na morebitno sočasno vojno s Kitajsko in Rusijo, časnik Global Times ugotavlja, da gre za potezo, ki so jo trezni ameriški strategi, kot je Henry Kissinger, imeli za najhujšo nočno moro, ki se ji je treba za vsako ceno izogniti.

Global Times o strateški nočni mori v ameriški politični agendi. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

»Ameriška elitna komisija, katere člani so iz možganskih trustov in upokojeni obrambni in varnostni uradniki ter nekdanji kongresniki, si zdaj prizadeva uresničiti to nočno moro,« v uvodniku opozarja časnik, ki je blizu kitajske komunistične partije in dodaja, da konkretni predlogi iz zadevnega poročila – kot je razporeditev bojnih glav, manevrirnih izstrelkov, podmornic z balističnimi izstrelki – poženejo srh v kosti pri vsakomur s trohico zdrave pameti.

»Kakšne so razsežnosti norosti, v katero tonejo ZDA?« se sprašuje urednik »Global Timesa«, še posebej, če se upošteva, da vojaški izdatki v ZDA predstavljajo skoraj 40 odstotkov celotne svetovne porabe za obrambo in že leta dramatično naraščajo, tako da je vojaška poraba leta 2023 dosegla 813,3 milijarde dolarjev, kar je več kot BDP večine držav sveta.

»Takšno poročilo, polno geopolitičnega fanatizma in podob vojne, ne glede na to, ali gre res za 'vodnik' Washingtonu za odločanje, je nevarno in bi mu morale nasprotovati vse države, ki se zavzemajo za mir,« opominja kitajski časnik.

Tako Kitajska kot Rusija sta jedrski sili in vsi vedo, da je izzivanje spopada med jedrskimi silami nora ideja.

Tudi spodbujanje jedrske oboroževalne tekme pod krinko odvračanja je katastrofalen zgodovinski korak nazaj.

Nemogoče je, da se washingtonska elita, vsaj tista, ki je preživela hladno vojno, tega ne zaveda, menijo na Kitajskem.

A dejstvo, da je ameriški Kongres javno predstavil tako absurdno poročilo, je nadrealistično, toda ne presenetljivo – saj je v skladu z izkrivljenim političnim ozračjem v današnjem Washingtonu, dodaja časnik.

Premišljujoč o tem, kaj se skriva za to bojevito retoriko, kitajski časopis poudarja, da je palestinsko-izraelski konflikt naglo povečal delež ameriške obrambne industrije in da je ta panoga imela največ koristi od vojne v Ukrajini.

»Vojaško-industrijski kompleks je kot geopolitična pošast, parazitira na ameriški družbi, manipulira z vsako njeno potezo in korak za korakom potiska Washington k uresničevanju idej, ki so do nedavnega veljale za zavržne, nesprejemljive. Blaginja ameriškega vojaško-industrijskega kompleksa je zgrajena na krvi in ​​truplih,« poudarja Global Times.

Zelo zaskrbljujoče je, da je nekoč fantazija o hkratni vojni z Rusijo in Kitajsko zdaj prišla na dnevni red odločevalcev v Washingtonu.

Če bi ZDA sprejele le delček priporočil iz tega poročila, bi sledila neizmerna škoda tako svetu kot Združenim državam.

Stari kitajski pregovor pravi, »da jo od ognja skupi vsak, ki se z njim igra«, svari Global Times.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek