REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Financial Times: Propaganda Zelenskega ne deluje več

Financial Times: Propaganda Zelenskega ne deluje večSporočila Zelenskega in njegovih tesnih sodelavcev, ki z veliko optimizma opisujejo položaj ukrajinske vojske na fronti, po neuspehu kijevske protiofenzive niso več prepričljiva, pravijo ukrajinski uradniki. Vir: Posnetek zaslona, X

Vojaški in civilni ukrajinski uradniki menijo, da bi moral Vladimir Zelenski v svojih javnih sporočilih glede spopada zavzeti bolj prizemljeno stališče, saj optimistična sporočila njegove administracije niso več prepričljiva ne za Ukrajince ne za zahodne zaveznike, piše Financial Times.

Od stopnjevanja rusko-ukrajinskega spopada februarja 2022 sporočila Zelenskega in njegovih tesnih sodelavcev vedno z veliko optimizma opisujejo položaj ukrajinske vojske na fronti.

»Ta politika je vidna in ta narativ se uporablja na vseh vladnih ravneh, od ministrstev in lokalnih upravnih enot do vojaških poveljnikov, in vključuje strogo cenzuro slabih novic, kot so število ukrajinskih žrtev ali uspešni ruski napadi,« priznava britanski časnik.

Poleg katastrofalnih izgub, ki so jih utrpele ukrajinske oborožene sile v dolgo napovedovani protiofenzivi, zmanjšanja denarja, ki priteka z Zahoda, pa tudi odkritih priznanj, ki so zagledala luč sveta v posameznih zahodnih medijih, da stvari na faronti ne gredo Ukrajicem najbolje, je ta strategija ustvarila »vrzel med predsedniško administracijo in vojaškim poveljstvom,« opozarjajo kijevski uradniki.

Intervju generala Valerija Zalužnega za britanski Economist je bil še posebej pomemben pri razbijanju te pocukrane, idealne podobe, ki jo administracija Zelenskega predstavlja javnosti, saj je poveljnik ukrajinskih sil razkril, da je spopad zašel v »slepo ulico«, ki je besedna zveza, ki je za Kijev »tabu«, poroča FT.

Odkritost Zalužnega je presenetila mnoge Ukrajince, nekateri zahodni voditelji pa so Kijev takrat celo vprašali, ali to pomeni, da so pogajanja zdaj prednostna naloga, je za FT dejala visoka ukrajinska uradnica, ki je želela ostati anonimna.

»Potrebujemo več realizma in glede tega moramo biti tako pogumni, kot smo bili 24. februarja (2022),« je dejala druga oseba, povezana s komunikacijsko strategijo Zelenskega.

Politični nasprotniki zdaj začenjajo odkrito kritizirati ukrajinskega predsednika.

Kijevski župan Vitalij Kličko ga je obtožil avtoritarnosti, primerjal ga je celo z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, poudarja časnik.

Sredi negotove usode predloga administracije ameriškega predsednika Josepha Bidna za dodatno proračunsko porabo, ki vključuje dodatnih 61 milijard dolarjev za Ukrajino, številne nove ankete kažejo, da narašča število Američanov, ki menijo, da Washington zapravlja preveč denarja za Kijev.

Senator J. D. Vance je ta konec tedna vprašal, »kaj bo doseglo 61 milijard dolarjev, česar 100 milijard ni moglo?«

In dodal, da »nihče več ne verjame« v idejo, da bo Kijev Rusijo potisnil nazaj na ukrajinske meje iz leta 1991.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek