torek, 12. november 2024 leto 29 / št. 317
Economist: Ukrajinska protiofenziva spodletela, Kijev spreminja taktiko
Zahodni sponzorji vojne v Ukrajini so veliko pričakovali od vstopa v bojne operacije ukrajinskega Desetega armadnega korpusa, močne enote, v katere osrčju so tri brigade, izurjene na Zahodu in opremljene z naprednim orožjem zveze NATO.
Njen cilj je bil po prvotnih načrtih prebiti rusko obrambo na območju Zaporožja.
Vendar se to ni zgodilo, saj Ukrajincem še vedno ni uspelo na ruski obrambni črti v območju posebnih vojaških operacij odkriti šibko točko, piše britanski Economist.
The current counter-offensive, which is forcing Ukrainian troops to cross minefields in the teeth of drone and artillery attacks, is intensifying the burden on medical care. Shortages are compounded by structural problems https://t.co/C0MDmKYSLd
— The Economist (@TheEconomist) August 4, 2023
»Žal je protiofenziva oboroženih sil Ukrajine spodletela. (...) Deseti armadni korpus še ni niti vstopil v bitko, saj v ruski obrambi niso odkrili vrzeli,« navaja časnik.
In dodaja, da je bilo doslej s protiofenzivo, ki je zašla že v tretji mesec, osvojenih le okoli 200 kvadratnih kilometrov ozemlja, medtem ko ima Rusija še okoli 40.000 km² plus Krim.
Na podlagi tega dejstva časnik sklepa, da se bo vojna še podaljšala, Ukrajinci bodo osvojili morda kakšno vas, dramatičnih sprememb pa ne bo do jeseni in zime, ko bodo slabe vremenske razmere otežile premik tankov.
Has Ukraine's counteroffensive become a 'war of attrition?'https://t.co/SZ2mCA3EkC
— Gino Spimoni (@gino_spimoni) August 5, 2023
»Ruska obramba, njeni protitankovski jarki, minska polja in betonske ovire so grozljivi,« piše Economist.
Rusija ima namreč tudi posebne stroje za kopanje rovov in jih je mnoge izkopala - strojno.
Economist poudarja, da bo tudi naslednje leto, 2024, vojno leto.
Have you ever wondered how the trenches in the current #UkraineRussiaWar are made?
— Hot news (@TheNewsTrending) June 27, 2023
Attached is a video from a #Russian BTM-3 trenching machine in action.#Ukraine #Russia pic.twitter.com/QnSaJfCdVT
Zato Ukrajina potrebuje še veliko več pomoči Zahoda, medtem ko bodo zavezniki režima Vladimirja Zelenskega potrebovali veliko potrpljenja, da bodo še naprej podpirali Kijev in ga oskrbovali z raketami dolgega dosega, kasetnimi bombami, droni, granatami in drugim orožjem.
Ukrainian counteroffensive’s slow going offers reality check but could yet pay off https://t.co/Y7a9Rik8Yn
— Altay Ergun (@AltayErgun) August 4, 2023
»Potrebnega je še veliko denarja. Skupni stroški vojaške in finančne pomoči zahodnih zagovornikov Ukrajine so doslej znašali skoraj 200 milijard dolarjev. Iskreno, gre za precejšnjo vsoto,« je priznal britanski časnik.
Kolumnist portala War Zone Howard Altman ugotavlja, da velike vojaške donacije kijevskemu režimu niso prispevale k uspehu protiofenzive.
— Reggie Meezer (@ReggieMeezer) August 4, 2023
»Kljub oskrbi Ukrajine z orožjem v vrednosti več milijard dolarjev in usposabljanju pripadnikov ukrajinske vojske v taboriščih ZDA in Nata je bil napredek v protiofenzivi skromen. Zdaj Kijev spreminja taktiko,« piše Howard Altman.
Po njegovih besedah je ta drastična sprememba načrtov poveljstva ukrajinskih sil jasen signal Natu, da so se izjalovile sanje o velikem napredovanju Ukrajincev v protiofenzivi.
It’s just over a week since Ukraine’s counter-offensive appeared to be entering a distinct second phase. Though progress is being made along the three main axes of attack, it’s still a grindingly hard attritional slog https://t.co/lFxxxXfuMK
— The Economist (@TheEconomist) August 4, 2023
Ukrajinski generali nameravajo opustiti samomorilske poskuse prebijanja ruskih minskih polj.
V prihodnje se bodo omejili na topniške napade, je sklenil Altman.