REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Direktor Toyote naj dvakrat premisli, preden vstopi v Francijo!« Pariško tožilstvo: Durov obtožen 12 kaznivih dejanj

»Direktor Toyote naj dvakrat premisli, preden vstopi v Francijo!« Pariško tožilstvo: Durov obtožen 12 kaznivih dejanjOdpiranje zadnjih vrat tajnim službam omogoča, da vnaprej in celo brez razlogov prisluškujejo in pregledujejo prav vsa sporočila, ki si jih pošiljajo tudi povsem nedolžni državljani, ki imajo vso pravico do zasebnosti. Vir: Posnetek zaslona, X

Pavel Durov, ustanovitelj aplikacije za sporočanje Telegram, je obtožen 12 kaznivih dejanj, so za RIA Novosti sporočili iz tiskovne službe francoskega tožilstva.

Pripor Durovu, ki so ga aretirali 24. avgusta, se lahko po navedbah tožilstva podaljša najdlje do 28. avgusta.

Na seznamu očitanih mu kaznivih dejanj so sostorilstvo pri posesti fotografij pornografske vsebine, sostorilstvo pri pridobivanju, prevozu, posesti, ponujanju ali prodaji mamil, nedovoljeno oskrbovanje z različnimi kriptografskimi orodji in storitvami ter sostorilstvo pri goljufija, ki jo je zagrešila organizirana združba.

Preiskava se nanaša tudi na sostorilstvo pri nezakonitem prenosu ali zagotavljanju opreme, orodij, programov ali informacij, zasnovanih ali prirejenih za vdiranje in dostop do delovanja sistema za avtomatizirano obdelavo podatkov, navaja ruska agencija.

Tiskovna agencija opozarja, da je bila zadeva sprožena zaradi zavrnitve Telegrama oziroma Durova, da, na zahtevo pristojnih organov, posreduje informacije ali dokumente o prestrezanju v okviru zakona.

Francosko tožilstvo navaja, da je bil pobudnik preiskave v začetku julija oddelek pariškega tožilstva za boj proti kibernetski kriminaliteti.

Francosko pravosodje naj bi se za družbeno omrežje Telegram zanimalo zaradi pomanjkanja moderiranja (beri: cenzure) in ukrepov za zatiranje trgovine z mamili na tej platformi, pa tudi zaradi preprečevanja širjenja pedofilskih vsebin.

»Direktor Toyote naj dvakrat premisli, preden vstopi v Francijo«, je ob fotografiji pripadnikov Islamske države, ki se do zob oboroženi po bojišču prevažajo v Toyotah, zadevo posmehljivo komentirala neka uporabnica platforme X.

Vzporednica s primerom Durov je seveda očitna: tako kot Toyota ni in ne more biti odgovorna za zlorabe njenih vozil s strani teroristov, tudi Durov ne more biti kriv, če so Telegram uporabljali (tudi) kriminalci.

Utemeljenost zahtev Pariza za posredovanje podatkov bi morala v vsakem primeru posebej z odredbo sodišča dokazati Francija, problem popolnega kriptiranja sporočil, ki služi zasebnosti, pa tudi po evropski zakonodaji ni mogoče reševati z instalacijo zadnjih vrat za prav vso komunikacijo.

Prav to, kot je razkril Elon Musk, zahtevajo ameriški organi pregona in zelo verjetno, po njihovem nalogu tudi francoski.

Mark Zuckerberg je s svojo Meto tem zahtevam ameriških tajnih služb že ugodil, trdi Musk.

In zato je tudi rešen težav zaradi podpiranja pedofilije in drugih zlorab, čeprav se te prakse redno dogajajo na njegovi platformi, na kar opozarjajo mnogi.

Odpiranje zadnjih vrat namreč tajnim službam omogoča, da vnaprej in celo brez razlogov prisluškujejo in pregledujejo prav vsa sporočila, ki si jih pošiljajo tudi povsem nedolžni državljani, ki imajo vso pravico do zasebnosti.

Na to zlorabo je pred več kot desetletjem prvi opozarjal Edward Snowden. Vendar zahodne tajne službe nadaljujejo z brutalnimi pritiski na družbena omrežja.

Zadnja vrata za množično špijoniranje v velikih komunikacijskih sistemih jih poleg moderiranja vsebin (beri: cenzure) v časih geopolitičnih konfliktov - najbolj zanimajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek