REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dan, ki je šokiral Izrael: Kako je Hamas omajal zaupanje Izraelcev v Mosad?

Dan, ki je šokiral Izrael: Kako je Hamas omajal zaupanje Izraelcev v Mosad?Michael Milstein, nekdanji obveščevalni častnik izraelskih obrambnih sil, je ocenil, da je načrtovanje takšnega napada trajalo najmanj leto dni. Kako to, da tega nihče iz Mosada ni opazil? Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Neuspeh obveščevalnih služb, ki je zrcalna slika največjega neuspeha Izraela doslej, vojne, ki se je začela na dan judovskega praznika Yom Kippur, je osupnil Izraelce in odprl vprašanja o tem, kako so državni obveščevalci spregledali napad, ki naj bi bil načrtovan več mesecev.

Na tisoče raket, s katerimi je Hamas v soboto zjutraj obstreljeval izraelska mesta, medtem ko je na stotine njegovih borcev priletelo v državo po kopnem, morju in zraku, je šokiralo svet in same izraelske oblasti, ki se že dolgo ponašajo z najmočnejšim varnostnim aparatom na Bližnjem vzhodu.

Analitiki iz te države sobotni šok primerjajo z največjim neuspehom izraelskih obveščevalnih služb v zgodovini države - jomkipursko vojno iz leta 1973, ko sta Egipt in Sirija usklajeno napadla Izrael s severa in juga.

»Zdajšnji neuspeh ni nič manjši kot v času jomkipurske vojne.

Presenečen sem nad neuspehom ne samo celotne obveščevalne službe, ampak tudi taktičnih sil.

Ne glede na faktor presenečenja bi pričakovali, da bo divizija v Gazi veliko boljše opravila delo obrambe meje,« je za Financial Times povedal Amir Avivi, nekdanji namestnik poveljnika te divizije izraelske vojske.

Izraelska obveščevalna služba Mosad je najmočnejša v regiji, razgranata mreža ovaduhov pa se ne razteza le po palestinskih ozemljih, temveč tudi v Libanon, Sirijo in na ozemlje največjega sovražnika Izraela - Irana.

Visokovarnostna pregrada oziroma ograja okoli oporišča Hamasa v Gazi je podprta s senzorji gibanja in sega globoko pod zemljo.

A tudi to ni preprečilo več sto Palestincem, da z motornimi jadralnimi padali, motorji in čolni privihrajo v Izrael ter napadejo vojaška oporišča okoli območja Gaze in se infiltrirajo v njih.

Michael Milstein, nekdanji obveščevalni častnik izraelskih obrambnih sil, je ocenil, da je načrtovanje takšnega napada trajalo najmanj leto dni.

Toda tega nihče ni opazil.

»Gre za večdimenzionalni napor. Če pripravljate operacijo takega obsega, morajo obstajati signali,« trdi Milstein.

Nekdanji uradnik obveščevalne službe Avi Melamed je dejal, da je ta epizoda pokazala, da je Izrael »napačno razumel« namere Hamasa in da je spodletela tudi izraelska strategija zagotavljanja delne gospodarske pomoči prebivalcem Gaze, kot so bila dovoljenja omejenemu številu Palestincev, da lahko vstopijo v Izrael zaradi dela.

»Predvidevam, da je bila ena od kalkulacij izraelske obveščevalne službe (Mossad), da Izrael sprejema te ukrepe in tako zmanjša pritisk na prebivalce Gaze, prav zato, da bi se izognil tako drastični potezi. Očitno ima Hamas drugačne izračune,« pravi Melamed.

Toda Avivi meni, da so Hamas morda opogumili politični pretresi v Izraelu, kjer je kontroverzna pravosodna reforma skrajno desne vlade Benjamina Netanjahuja sprožila večmesečne proteste, pa tudi grožnje tisočev izraelskih rezervistov, Judov, da se bodo prenehali prostovoljno prijavljati za opravljanje vojaške dolžnosti, kar je najbrž oslabilo vojsko.

»Celotna ta kampanja in nepokorščina sta našim sovražnikom poslala močno sporočilo, da je Izrael šibek.

Čutijo, da smo razdeljeni,« trdi Avivi.

Drugi analitiki svoje razlage osredotočajo na prednosti Hamasa in ne na šibkosti Izraela.

Pravijo, da je palestinska skupina razvila svoje zmogljivosti z vodenjem štirih obsežnih vojn z Izraelom.

Uporabljajo podobno taktiko kot Hezbolah.

»Kar je Hamas naredil strateško in operativno, je vse, za kar se Hezbolah usposablja od leta 2006,« je sklenil Emile Hokayem, direktor regionalne varnosti na Mednarodnem inštitutu za strateške študije v Londonu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek