REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Cenzura na Zahodu danes »popolnoma enaka« kot na Kitajskem v času Mao Zedonga, pravi kitajski disident

Cenzura na Zahodu danes »popolnoma enaka« kot na Kitajskem v času Mao Zedonga, pravi kitajski disident»Odraščal sem ob brutalni politični cenzuri. Zdaj se zavedam, da vi na Zahodu zdaj počnete popolnoma enako,« je opozoril umetnik Ai Weiwei. Vir: Posnetek zaslona, X

Politična cenzura na Zahodu je danes »popolnoma enaka«, kot je bila na Kitajskem v času Mao Zedonga, je dejal kitajski umetnik in disident Ai Weiwei.

Hinavščina: Kaj se je zgodilo s predvolilnimi obljubami vladnih strank o političnem azilu za Juliana Assangea? Vir: Posnetek zaslona, X

Weiweijeva razstava v londonski galeriji Leeson novembra je bila odpovedana, potem ko je na družbenih omrežjih komentiral izraelsko vojno v Gazi in dejal, da je »krivda za preganjanje judovskega ljudstva« zdaj uperjena proti Arabcem.

V isti sapi je zatrdil, da ima judovska skupnost pomemben vpliv v medijih, financah in kulturi v ZDA.

»Veste, družba postaja tako sramežljiva, da se res izogiba kakršnemu koli preizpraševanju ali konfliktu,« je poudaril svetovno znani kitajski dissident in zagovornik človekovih pravic v intervjuju za Sky News.

Dodal je še, da je njegova objava na omrežju X le odgovarjala na vprašanje nekega sledilca.

Kot poudarja, je postalo »zelo običajno«, da ljudje samo zaradi izražanja svojega mnenja postanejo žrtve zahodne »kulture izključevanja«.

To se je prav te dni zgodilo nekdanjemu grškemu gospodarskemu ministru Yanisu Varoufakisu, ki se je v Berlinu želel udeležiti konference proti genocidu nad Palestinci.

»Odraščal sem ob brutalni politični cenzuri.

Zdaj se zavedam, da vi na Zahodu zdaj počnete povsem enako je prepričan Weiwei.

Kot dodaja, še posebej obžaluje, da se to dogaja na mestih, ki bi morala biti trdnjave svobodne misli, kot so univerze.

»Na univerzah, v osrednjih medijih ali v političnem sektorju – povsod! – ne morete govoriti resnice,« je poudaril Weiwei.

Na vprašanje, ali meni, da se umetniki na Zahodu dovolj trudijo za obrambo svobode govora, kitajski umetnik in disident odgovarja, da je »tudi njih korumpiral kapitalizem«.

»Hočejo le denar in biti slavni,« sklene Weiwei.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek