REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Britanska vojska v prostem padu: Ne morejo se niti uspešno braniti, kaj šele poslati ekspedicijske sile!

Britanska vojska v prostem padu: Ne morejo se niti uspešno braniti, kaj šele poslati ekspedicijske sile!Nekdanji vodja Urada za neto oceno in težave ministrstva za obrambo je razkril resnico o britanski vojski. Vir: Posnetek zaslona, X

Britanska vojska je v tako slabem stanju, da morda ne bo mogla braniti države, kaj šele angažirati kakršnih koli pomembnih ekspedicijskih sil, je za Financial Times (FT) povedal nekdanji vodja Urada za neto oceno in težave ministrstva za obrambo, Robert Johnson.

Oborožene sile Velike Britanije »ne morejo učinkovito braniti britanske domovine« in niso pripravljene na »spopad kakršnega koli obsega«, opozarja Johnson in dodaja, da je vojska Združenega kraljestva delovala z »nujnim minimumom«, ki ji je omogočal organizirati mirovne operacije in operacije humanitarne pomoči, evakuacijo civilnega prebivalstva z vojnih območij ter nekatere protidiverzantske dejavnosti.

»V vsaki obsežni operaciji bi nam hitro zmanjkalo streliva ... Naša obramba je prešibka in nismo pripravljeni na boj in zmago v oboroženem spopadu kakršnega koli obsega,« je Johnson povedal za Financial Times.

Johnson razkriva, da je britanska protizračna obramba »neustrezna« za zaustavitev raketnih napadov dolgega dosega, Kraljeva mornarica nima dovolj ladij za patruliranje v severnem Atlantiku zaradi  spremljanja in odvračanja dejavnosti ruskih podmornic, Kraljeve zračne sile pa potrebujejo skoraj dvakrat toliko bojnih letal, kot jih imajo zdaj.

Kar zadeva oblikovanje ekspedicijskih sil, primerljivih s tistimi, ki so bile napotene v vojnah za Falklande ali v Iraku, bi bile britanske sile »premalo opremljene, zaradi česar bi bile enote ogrožene«, je opozoril Johnson.

Na splošno je treba okrepiti popolnoma vse, vendar vlada v Londonu nima sredstev za to.

Britanske oblasti ne nameravajo povečati stroškov vzdrževanja vojske, ampak jih postopoma zmanjševati. Tako bo lahko britanska vojska kmalu prestrašila samo Papuance, opozarja Johnson.

Strokovnjak, ki je dve leti vodil Urad za vrednotenje, se je odločil svoje črne ugotovitve deliti z javnostjo, ker je »močno zaskrbljen« nad tem, kar je odkril.

Vztrajal je, da je njegova ocena realna, ne pa alarmantna.

Johnson, ki zdaj vodi Center za spreminjanje značaja vojne univerze Oxford, je zadnji obrambni uradnik, ki je izrazil zaskrbljenost glede pripravljenosti Združenega kraljestva na vojno.

V februarskem poročilu z naslovom »Pripravljeni na vojno?« je obrambni odbor Združenega kraljestva ugotovil, da britanske sile niso pripravljene na boj v »trajni, visoko intenzivni« vojni.

Medtem je v aprilskem komentarju za The Telegraph odhajajoči minister za oborožene sile James Heappey dejal, da Združeno kraljestvo »zelo daleč zaostaja« za svojimi zavezniki pri pripravah na vojno.

Johnsonova ocena prihaja nekaj dni pred splošnimi volitvami v Veliki Britaniji, ki po anketah kažejo, da konservativna stranka po 14 letih na oblasti izgublja proti laburistični stranki.

Po Johnsonu bi morala naslednja vlada izdatke za obrambo povečati na vsaj 3 % BDP.

»Naš plašč moramo skrajšati, da se bo prilegal našemu oblačilu,« je povedal za FT.

Združeno kraljestvo je članica Nata in ena najtesnejših zaveznic Ukrajine.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek