REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Brez konkurence: ruska mornarica dobila podmornico »sodnega dne«, ki lahko povzroča - radioaktivne cunamije!

Brez konkurence: ruska mornarica dobila podmornico »sodnega dne«, ki lahko povzroča - radioaktivne cunamije!Največja na svetu: podmornica Belgorod, ki jo na Zahodu imajo za plovilo »sodnega dne«. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Največja podmornica na svetu, katere torpedi lahko ustvarijo radioaktivne cunamije, je bila predana ruski mornarici.

Še vedno ni znano, ali bo podmornica Belgorod šla v serijsko proizvodnjo.

Ruska mornarica je te dni dobila K-329 Belgorod, najdaljšo in največjo podmornico na svetu, ki je zasnovana za nošenje šestih torpedov na jedrski pogon velikega dosega z jedrskimi bojnimi glavami.

Zahodni strokovnjaki se bojijo, da bi napadi Pozejdona lahko povzročili radioaktivne cunamije.

Gre za medcelinske avtonomne torpede 2M39 Status-6 oziroma Pozejdon, ki jih zahodni analitiki imenujejo »ubijalci mest« in jih je ruski predsednik Vladimir Putin že leta 2019 napovedal kot »superorožje.«

Slovesna predaja podmornice je potekala v ladjedelnici Sevmaš v mestu Severodvinsk na obali Belega morja, po načrtih pa naj bi plovilo po poskusnih testiranjih z rusko severno floto poslali v Tihi ocean, kjer bo služilo kot del ruskega Glavnega direktorata za globokomorske raziskave (GUGI).

Gradnja Belgoroda se je začela že leta 1992 v okviru projekta 949A Antej, torej podmornice, ki jo NATO imenuje razred Oscar II.

Toda gradnja je bila zaradi pomanjkanja denarja kmalu - ustavljena.

Projekt so znova zagnali leta 2012, ko je bilo odločeno, da bo Belgorod podmornica za posebne misije in reševalne naloge.

Čeprav Rusi trdijo, da je Belgorod raziskovalna ladja, ki lahko izvaja različne znanstvene ekspedicije in reševalne operacije na najbolj oddaljenih območjih svetovnih oceanov, je podmornica K-329 pravzaprav ogromen podvodni oborožitveni sistem, ki lahko izvaja uničujoče udarce in služi kot matična ladja za množico podvodnih ploščadi.

Zelo predelana jedrska podmornica z vidnimi izstrelki je dolga 184 metrov in ima dva jedrska reaktorja OK-650V, od katerih vsak proizvaja moč 190 megavatov in podvodni izpodriv skoraj 24.000 ton.

Največja hitrost K-329 je 32 vozlov (56 kilometrov na uro), ima neomejen doseg, potopi pa se lahko do globine 520 metrov ali celo 1000 metrov.

Posebno zaskrbljujoča za Zahod je sposobnost Belgoroda, da uporabi šest (do osem!) strateških jedrskih torpedov Pozejdon, katerih glavna naloga je napad na obalne objekte celo brez opozorila.

Torpedo te vrste naj bi mel umazano bojno konico, ki lahko poleg takojšnje škode kontaminira širše območje s sevanjem, ki onemogoča možnost maščevanja.

Belgorod
Belgorod. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Poleg tega se zahodni strokovnjaki bojijo, da bi napadi Pozejdona lahko povzročili radioaktivne cunamije.

Premer uničujočega 24 metrov dolgega torpeda je v razponu od 1,6 do dveh metrov, bojna konica pa ima premer 1,5 metra in dolžino štiri metre, kar torpedu daje prostornino sedem kubičnih metrov.

Če primerjamo prostornino Pozejdona z drugimi velikimi termonuklearnimi bombami iz sovjetskega obdobja, kot je na primer Car bomba iz leta 1961, ki meri osem metrov v dolžino in ima 2,1 metra v premeru, je možno, da je udarna moč torpeda nekaj deset megaton TNT.

Skratka, to je sistem za dostavo jedrskega orožja, ki je zasnovan za neposredno ublažitev morebitnih zmogljivosti protiraketne obrambe ZDA, ker Pozejdon lahko izvaja tridimenzionalne obrate v vodi, kar dodatno pomaga pri izogibanju poskusom prestrezanja.

Poleg uničujočih torpedov bo Belgorod lahko nosil plovila brez posadke tipa Klavesin-2R, globoko potapljaško minipodmornico na jedrski pogon tipa Lošarik in podvodno jedrsko elektrarno za napajanje podvodne senzorske mreže.

Poleg tega Belgorod omogoča Rusiji prevlado na Arktiki, ker lahko taljenje ledu podmornicam zagotovi krajše morske poti kot tranzit čez Sueški prekop.

Zaenkrat ni znano, ali bo ta tip podmornice šel v serijsko proizvodnjo, ker ruska mornarica namerava opremiti svoje strateške sile z jedrskimi podmornicami tipa Borej-A.

Prejšnja poročila so pokazala, da namerava Moskva izdelati štiri podmornice, ki bodo lahko nosile torpeda Pozejdon, po dve za severno in enako število za pacifiško floto ruske mornarice.

Strokovnjaki poudarjajo, da Belgorod v uporabi daje ruski mornarici podvodno udarno in obveščevalno platformo, ki lahko izvaja široko paleto nalog, od lociranja in premeščanja objektov na oceanskem dnu, tudi prisluškovanje ali uničenje podmorniških komunikacijskih kablov, do uničenja celotnega obalnega pasu.

Analitiki z Zahoda so novi ruski podmornici že nadeli grozljiv vzdevek, češ da gre za plovilo zmožno uničenja enakovrednega »sodnemu dnevu«.

Poleg tega Belgorod omogoča Rusiji prevlado na Arktiki, ker lahko taljenje ledu podmornicam zagotovi krajše morske poti kot tranzit čez Sueški prekop.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek