REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Beli hiši se je posvetilo: Ukrajina se bo morala pogajati in se odreči svojemu ozemlju

Beli hiši se je posvetilo: Ukrajina se bo morala pogajati in se odreči svojemu ozemljuIzgube Kijeva na bojišču, pa tudi zmaga Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA, so Ukrajino pahnile v morda najšibkejši položaj v skoraj treh letih, piše »Washington Post«. Vir: Posnetek zaslona, X

»Ameriški uradniki so v vse večjem številu začeli priznavati, da se bo Ukrajina morda prisiljena pogajati z Rusijo v roku nekaj mesecev, da bi končala vojno in da se bo morda morala odpovedati delu ozemlja, ki ga ima za svojega,« piše Washington Post (WaPo), sklicujoč se na anonimne vire.

»Joseph Biden je obrnil svojo prejšnjo politiko o minah in raketah, ki je bila delno usmerjena v to, da Ukrajino postavi v najmočnejši možni položaj pri teh morebitnih pogajanjih,« navaja časnik, sklicujoč se na odobritev uporabe orožja dolgega dosega in protipehotnih min.

Časnik navaja, da so izgube Kijeva na bojišču, pa tudi zmaga Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah Ukrajino »pahnile v morda najšibkejši položaj v skoraj treh letih«.

WaPo dodaja, da so se Bidnovi uradniki glede na trenutni obrok ameriške vojaške in gospodarske pomoči Ukrajini, ki naj bi potekel prihodnje leto, večinoma sprijaznili z verjetnostjo, da Trump ne bo zagotovil nadaljnje pomoči Kijevu, ko bo prevzel položaj v Beli hiši.

Številni evropski uradniki pa menijo, da je Washington Kijevu zagotovil dovolj podpore, da se »še naprej bori«, ne pa da bi lahko premagal rusko vojsko na bojišču.

Poleg tega je Trumpova vrnitev v Belo hišo »obudila dvome o sposobnosti evropskih držav«, da same zagotovijo pomoč Ukrajini, brez ameriške udeležbe.

Kar je bilo nekoč tabu, se zdaj širi med evropskimi podporniki Kijeva: tiho priznanje, da bi mirovni pogovori morda zahtevali, da Ukrajina odstopi nekaj ozemlja Rusiji.

»Washington Post« dodaja, da v Washingtonu zdaj razmišljajo, kakšna varnostna jamstva bi Ukrajina lahko prejela v zameno, da bi Rusijo odvrnila od prihodnjih napadov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek