REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška propaganda: Kongres namenil 1,6 milijarde dolarjev za boj proti »kitajskim lažem«

Ameriška propaganda: Kongres namenil 1,6 milijarde dolarjev za boj proti »kitajskim lažem«Medtem ko Američani sankcionirajo ruske medije zaradi »poskusa ruske vlade, da manipulira z javnim mnenjem ZDA pred novembrskimi volitvami«, je ameriški Kongres odobril ogromno denarja za širjenje protikitajske propagande. Vir: Posnetek zaslona, X

Medtem ko ameriški uradniki še naprej obtožujejo Rusijo in Kitajsko za širjenje »zlonamernega vpliva« pred predsedniškimi volitvami v državi, je predstavniški dom ameriškega Kongresa odobril dodatnih 1,6 milijarde dolarjev za širjenje protikitajske propagande.

Z zakonom je ustanovljen »Sklad za boj proti malignemu vplivu Ljudske republike Kitajske«, z glasovi predstavnikov obeh vodilnih ameriških strank, torej s 351 glasovi »za« in le 36 »proti«.

V skladu s tem zakonom je rezerviranih okoli 1,6 milijarde dolarjev, s katerimi bosta State Department in USAID v naslednjih petih letih lahko subvencionirala medije in predstavnike »civilne družbe« po vsem svetu, ki nasprotujejo »zlonamernemu kitajskemu vplivu«.

Po poročanju portala Responsible Statecraft protivojnega Quincy Institute iz ZDA gre za ogromen denar - torej približno dvakratnik letnega proračuna CNN, ene največjih ameriških medijskih mrež.

Zanimivo je, da novi zakon organov ameriške zvezne države, ki trošijo denar, ne zavezuje, da to počnejo na transparenten način.

Prav tako je zakonska definicija »malignega vpliva« precej široka, kar prav tako pušča veliko prostora za zlorabe.

Z drugimi besedami, medtem ko Američani sankcionirajo ruske medije zaradi domnevnih poskusov ruske vlade, da manipulira z ameriškim javnim mnenjem pred novembrskimi predsedniškimi volitvami v ZDA, bodo ameriške državne agencije brizgale stotine milijonov dolarjev v širjenje protikitajske propagande po vsem svetu.

Delovanje ameriških »borcev proti propagandi« je vidno tudi na Balkanu.

Verjetno najočitnejši primer je delovanje Radia Free Europe/Radio Liberty (Radio svobodna Evropa / RSE) -, ki se neposredno financira iz sredstev, ki jih določa ameriški Kongres.

V balkanski izdaji omenjenega portala je namreč rubrika »Kitajska na Balkanu«, kjer RSE »skozi vrsto člankov, videoposnetkov in drugih medijskih formatov spremlja, v katero smer se razvija politično, gospodarsko in kulturno sodelovanje držav Zahodnega Balkana in Ljudske republike Kitajske, ter kako se ti odnosi odražajo na tehnološkem, ekološkem in socialnem vidiku življenja«.

V besedilih, ki jih objavlja RSE, je jasno viden izrazito negativen odnos do Kitajske.

Tako se eno od besedil ukvarja z dejstvom, da so kamere, ki jih uporablja policija v Kantonu Sarajevo, kupljene od kitajskega podjetja, katerega delo je v ZDA prepovedano, ker »predstavlja grožnjo nacionalni varnosti«.

Drugo besedilo, katerega tema je novica, da se je kitajska družba China Road and Bridge Corporation zanimala za gradnjo še enega odseka avtoceste v Črni gori, je »obogateno« z zajetnim kontekstom, v katerem je navedeno, da je dosedanje delo tega podjetja nezadovoljivo, kot tudi, da so »nevladne organizacije in tedanja opozicija izpostavljali, da je bil projekt pogodbeno slabo sklenjen in da se država s pogodbenimi ureditvami ni ustrezno zaščitila«.

RSE se je lotil tudi analize srbsko-kitajskih odnosov in navaja, da kitajska podjetja v Srbiji obtožujejo »izkoriščanja delavcev«, zaskrbljujoča pa je tudi rast srbskih dolgov do Kitajske.

Zanimivo je, da novinarje zadevnega portala ne skrbijo dolgovi do zahodnega IMF, ki že desetletja spravlja revne države po vsem svetu v dolgoletno dolžniško suženjstvo.

Članki, ki jih objavlja omenjeni portal, v veliki meri sledijo znani matrici, v kateri je poseben poudarek namenjen kritiki kitajskih investicij in podjetij, ki poslujejo v tujini.

Pekingu očitajo celo izvajanje »dolžniškega suženjstva«.

Če bo novoustanovljeni »Sklad za boj proti malignemu vplivu Ljudske republike Kitajske« zaživel, bi lahko bile tovrstne vsebine še bolj razširjene, saj je napad na kitajske gospodarske dejavnosti – pa tudi predstavljanje kitajskih podjetij kot akterjev, nevarnih za nacionalno varnost – že leta pogosta praksa v ameriških institucijah.

In način, da Zahod pod taktirko ZDA odžene konkurenco, ki ogroža dobiček zahodnih korporacij.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek