REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Še nikoli ni bilo tako slabo!« 1,8 bilijona evrov vreden proračun EU razkriva slabosti Ursule von der Leyen

»Še nikoli ni bilo tako slabo!« 1,8 bilijona evrov vreden proračun EU razkriva slabosti Ursule von der LeyenTleče notranje kritike predsednice Evropske komisije je razplamtel neurejen, zmeden in skrivnosten načrt porabe, ki je izpostavil delitve in politične krhkosti. Vir: Posnetek zaslona, X

Načrt Ursule von der Leyen za največji proračun EU je sprožil ogorčenje znotraj Evropske komisije, kolegi pa opozarjajo, da je ultracentraliziran način dela predsednice EK že ogrozil njeno zahtevo po dveh bilijonih evrov gotovine.

Osnutek proračunskega načrta za obdobje 2028–2034 je bil pripravljan več mesecev in večinoma skrit očem javnosti, vendar je povzročil hud odpor, ki je šefico EK prisilil k znatnemu popuščanju v urah pred objavo, poroča »Politico«.

Upor je opozoril na dolgo tleče nezadovoljstvo zaradi njenega pristopa h Komisiji v letih, ko je samovoljno odločala, saj kritiki pravijo, da je Bruselj naredila nefleksibilnega in nagnjenega k napačnim korakom.

»Še nikoli si nisem mislil, da je tako slabo,« je za Financial Times (FT) povedal visoki diplomat iz države članice EU, ki je sodeloval pri zadnjih treh proračunskih pogajanjih.

»Nihče ni vedel, kaj dobiva ali za kaj plačuje, do zadnjega trenutka,« je opozoril.

Načrt porabe v višini 1,8 bilijona evrov, ki bo financiran s strani prestolnic in novih davkov, ki jih bo komisija naložila neposredno podjetjem, pa tudi na tobak in druge izdelke, bo leta 2028 nadomestil obstoječi proračun v višini 1,2 bilijona evrov.

Kaotična pogajanja v zakulisju in številni ugovori komisarjev glede vsega, od obsega novih davkov do ravni porabe za revnejše regije, so postavili temelje za brutalne pogovore z evropskimi prestolnicami, so povedali uradniki.

Proračun EU, eno najbolj zapletenih in napetih pogajanj v Bruslju, zahteva soglasno podporo 27 držav članic.

»Če je tako slabo znotraj Komisije, si lahko samo domnevamo, kako slabo bo, ko stečejo prava pogajanja z državami članicami,« je dejal drug visoki diplomat EU.

V le nekaj urah po objavi je domovina von der Leynove, Nemčija, največja država članica EU, zavrnila njen predlog proračuna.

»Celovito povečanje proračuna EU je nesprejemljivo v času, ko si vse države članice močno prizadevajo za konsolidacijo svojih nacionalnih proračunov,« je dejal vladni tiskovni predstavnik Stefan Cornelius.

»Zato predloga Komisije ne bomo mogli sprejeti,« so sporočili iz Berlina.

Že od začetka je bilo jasno, da bo skrivnostni in ambiciozni proračunski načrt, poln skritih min in nasprotujočih si zahtev, hipno eksplodiral v obraz von der Leynove.

Večina vlad noče dati EU niti centa več, kot že daje – toda šefica Evropske komisije zahteva ravno nasprotno.

Čeprav tovrstne napetosti niso nove, je blok sedemindvajseterice bolj polariziran kot kdaj koli prej in kljub vrnitvi na oblast, ki je bila bolj podobna kronanju kot volitvam, je politična podpora von der Leynovi krhka in se zdi, da vse bolj peša.

Vprašana, da primerja sporni proračun EU, ki so ga pripravile neizvoljene elite pod taktirko von der Leynove, in knjigo Živalska farma, je umetna inteligenca odgovorila: »V Orwellovi 'Živalski farmi' uporniške živali strmoglavijo svojega človeškega kmeta zaradi enakosti, nato pa prašiči prevzamejo oblast, izkoriščajo druge in razglasijo, da so 'vse živali enake, nekatere pa so bolj enake od drugih'.

Vzporednica: Proračun EU v višini 2 bilijona evrov za obdobje 2028–2034, ki ga je predlagala Komisija (neizvoljeni 'prašiči'), centralizira sredstva za migracije, obrambo in pomoč Ukrajini, domnevno zaradi moči Evrope – vendar kritiki trdijo, da to spodkopava nacionalno suverenost in koristi bruseljskim elitam pred državami članicami, kar odraža sebično vladavino prašičev

»Pravzaprav je Orwell zakoličil nevarnosti centralizirane oblasti, zakrite z egalitarno retoriko – podobno kot današnja birokratska pretiravanja,« poudarja Grok AI.

»Tudi Huxley se ni zmotil; utapljamo se v banalnostih, medtem ko svoboščine izginjajo.

Je pričakovati pravi preobrat?

Ne, obe distopiji se žal zbližujeta in uresničujeta hitreje, kot smo mislili«, je primerjavo načrta proračuna EU za leto 2028 s kultnima antiutopičnima romanoma »Živalska farma« in »Krasni novi svet« sklenil Grok AI. Ni kaj dodati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek