ponedeljek, 30. december 2024 leto 29 / št. 365
Se Evropa končno prebuja? Politico piše, da namesto evropskih podjetij, Pentagon služi na orožju
V Bruslju preučujejo, kako bi lahko evropske vlade prodajale orožje tako preprosto kot to počnejo Američani.
Zaradi konflikta v Ukrajini so evropske vlade povečale izdatke za vojaško industrijo, vendar so pomembni posli pri prodaji orožja šli ameriškim vojaškim proizvajalcem namesto evropskim podjetjem.
To make the world a safer or a more profitable place for arms dealers? #Brussels wants to beat the Pentagon at its own game on arms sales
— martin broek (@martinbroek) November 26, 2023
EU Commission is hinting at a new mechanism similar to the US Foreign Military Sales #FMS to facilitate arms exports.https://t.co/QKLaBJ4Hts
Da bi ponovno prevzela pobudo, Evropska komisija odpira možnost kopiranja ameriške sheme mednarodne prodaje orožja, sistema, v katerem Pentagon zagotavlja prodajo orožja s kombinacijo ameriške industrijske moči in političnih prednosti Washingtona.
Evropa nima takšne prednosti, zaradi česar so podjetja Airbus, Leonardo in Thales v slabšem položaju. Zato Evropska komisija pod taktirko Ursule von der Leyen zdaj tuhta, kako to spremeniti, je razvidno iz osemstranskega dokumenta, v katerega je imel dostop bruseljski portal Politico.
»Ali naj Evropska unija razmisli o enakovredni ameriški shemi, ki temelji na medvladnih shemah, da bi si zagotovila podporo nabave iz evropske obrambne tehnološke in industrijske baze iz držav članic EU ter podporo partnerjem, vključno z Ukrajino,« piše v dokumentu ob vprašanju: »Če da, kakšen mehanizem bi moral delovati?«
Brussels wants to beat the Pentagon at its own game on arms sales.
— Dr. Oliver Steward (@Wensumblogger) November 25, 2023
The European Commission is hinting at a new mechanism similar to the US Foreign Military Sales to facilitate arms exports.https://t.co/ewXe4UYjEv
V začetku leta 2024 naj bi komisar za notranji trg in industrijo Thierry Breton razkril evropsko obrambno industrijsko strategijo, ki bo pomagala podpreti obrambno tehnološko in industrijsko bazo Stare celine.
Posvetovalni dokument je eden od petih, ki so bili poslani nacionalnim delegacijam, da bi pridobili njihove poglede na to, kakšna naj bi bila strategija.
Ameriška shema omogoča vladam, da kupujejo orožje neposredno od Washingtona, ne da bi morale poslovati neposredno z obrambnimi podjetji, kar lahko pospeši pošiljke opreme z uporabo zalog ameriškega obrambnega ministrstva.
THE IMPACT OF THE #WAR IN #UKRAINE ON THE EUROPEAN #DEFENCE #MARKET
— IRIS (@InstitutIRIS) September 4, 2023
by @jpmaulny, Deputy Director at IRIS.
READ https://t.co/7LKngi6ocY pic.twitter.com/ySh8wb6mEE
Po dokumentih Evropske komisije je bilo prek omenjene sheme opravljenih 95 odstotkov evropskih nakupov iz ZDA od začetka konflikta v Ukrajini v vrednosti več kot 60 milijard dolarjev.
Načrt EU je še v preliminarni fazi in njegov izid bo odvisen od povratnih informacij držav članic Unije.
Bruselj je namreč zaradi mešanice pristojnosti sedeža EU in držav članic v precej težjem položaju kot ZDA.
And all 135 billion of it will go to waste, fraud, and corruption. #UkraineRussiaWar #Ukraine️ https://t.co/KfqkAHcRsL
— Bimetallism Bro (@BimetallismBro) November 22, 2023
Dokument pa kaže, da se v Bruslju zavedajo konkurenčne prednosti, ki jo ameriški sistem daje ameriškim obrambnim podjetjem.
»Velik delež ameriškega orožja v Evropi je stalno vprašanje, ki ga je Evropska komisija opredelila kot svojo glavno prednostno nalogo. Borim se za to, da bi evropske države kupovale evropsko orožje,« je za Figaro povedal Breton.
Thierry Breton sur les européennes: «Je ne suis pas candidat à la candidature?..
— Adrenaline (@adrenaline1001) November 23, 2023
Cité pour mener la liste de Macron en vue des élections européennes, il explique qu’il sera commissaire européen.. «jusqu’au bout».
"Il s’y croit déjà" ..JAMAIS https://t.co/bTEh4ZQJS8
Oktobra je ameriška vlada napovedala, da namerava evropskim državam prodati za več kot 1,5 milijarde dolarjev izstrelkov.
V začetku tega meseca je ameriško ministrstvo za obrambo odobrilo prodajo glavnih bojnih tankov M1A2 Abrams Romuniji v vrednosti 2,5 milijarde dolarjev.
#USA and #NATO's proxy war in #Ukraine against #Russia and #BRICS - #UkraineWillWin - #Zelensky - #Keiv - #Pentagon
— 8bitgeek (@__8bitgeek__) November 26, 2023
...Ukrainian Armed Forces was unable to provide a plan for 2024. Neither big nor small, neither asymmetrical nor symmetrical...https://t.co/eqWhiUSx9t https://t.co/ozBLmgh5wQ pic.twitter.com/DyhTvugN3T
V torek sta izvršna direktorja Airbusa in Saaba, dveh največjih evropskih obrambnih podjetij, pozvala evropske vlade, naj zmanjšajo svojo odvisnost od ameriškega orožja.
This is how they covered up #UrsulavonderLeyen's corruption #scandal related to #Pfizer vaccines in Brussels." https://t.co/aPMSNbHkrE
— BMTwitty (@BMTwitty) November 24, 2023
Kot piše Politico, ima EU izkušnje s poskusi uporabe tržne moči, kot je to storila pri kombiniranem nakupu plina ali nakupu cepiv proti covidu, ni pa tega doslej storila na področju obrambe, ki je v skladu z ustanovnimi dokumenti EU - še vedno v pristojnosti posameznih članic.