REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pri Fukušimi ujeli ribe z visoko vsebnostjo radioaktivnega cezija! EU pa odpravlja omejitve za uvoz rib iz Japonske!?

Pri Fukušimi ujeli ribe z visoko vsebnostjo radioaktivnega cezija! EU pa odpravlja omejitve za uvoz rib iz Japonske!?Ribe, ulovljene 18. maja v vodah blizu jedrske elektrarne, so imele 180-krat več radioaktivnega cezija od zakonsko dovoljene meje na Japonskem. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ribe, ki so jih maja ulovili v bližini odtokov jedrske elektrarne Fukušima, so vsebovale 180-krat več radioaktivnega cezija od zakonsko dovoljene meje na Japonskem, poroča britanski Guardian.

»V pristanišču jedrske elektrarne Fukušima so med majem 2022 in majem 2023 našli 44 rib z vsebnostjo cezija nad 100 bekerelov na kilogram,« so sporočili iz Tokyo Electric Power (Tepco), največjega energetskega podjetja na Japonskem, pri čemer je bilo 90 odstotkov teh rib ujetih v ali blizu notranjega valobrana.

Iz sporočila Tepca izhaja, da je bilo ugotovljeno, da ima črna »kamena« riba, ujeta 18. maja letos, 18.000 bekerelov na kilogram cezija-137 v primerjavi z zakonsko najvišjo vrednostjo 100 bekerelov na kilogram.

Izjemno radioaktivni cezij-137 se pridobiva iz radioaktivnih odpadkov, ki nastajajo v jedrskih reaktorjih.

Čeprav je cezij srednje strupen, je kot kovina zelo nevaren in njegovi izotopi v primeru radioaktivnega izpusta predstavljajo veliko nevarnost za zdravje.

Načrt japonske vlade, da izpusti v ocean 1,3 milijona ton domnevno očiščene vode iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima, je povzročil zaskrbljenost v regiji, kljub odobritvi Mednarodne agencije ZN za jedrsko energijo (IAEA) in zagotovilom Tepca, da so kot upravljavec nuklearke Fukušima »prepričani, da bo vpliv na prebivalstvo in okolje majhen.«

»Ker je onesnažena voda stekla v pristanišče jedrske elektrarne Fukušima takoj po nesreči, je Tepco od leta 2012 občasno odstranil ribe iz pristanišča z uporabo mrež, ki so bile nameščene, da bi preprečile, da bi ribe pobegnile iz pristanišča,« je za Guardian povedal neimenovani uradnik Tepca.

Sogovornik Guardiana je izpostavil, da sta primerka rib, pri katerih je bila ugotovljena še posebej visoka radioaktivnost, jegulja s 1700 bekerelov na kg, ujeta junija 2022, in skalna postrv s 1200 bekerelov aprila 2023.

Kitajska je zato v ponedeljek začela splošno testiranje morskih sadežev iz Japonske na radioaktivnost, zaradi česar so nekateri trgovci na debelo prenehali kupovati tovrstne japonske izdelke.

Hongkong je sporočil, da bo prepovedal uvoz hrane iz 10 japonskih prefektur, če se bo izpuščanje vode v ocean nadaljevalo po načrtih Tokia.

Redno spremljanje radioaktivnosti rib z notranjega valobrana jedrske elektrarne Fukušima je bilo prekinjeno, potem ko so bile januarja 2016 postavljene mreže, da bi se zaradi sevanja kontaminirane ribe zadržale znotraj tega območja.

»Ko pa je bila januarja 2022 ob obali Somme, približno 50 kilometrov stran od poškodovane jedrske elektrarne, ujeta črna 'kamena' riba z močno povišanimi radioaktivnimi koncentracijami, ki so presegale regulativne standarde, smo ponovno začeli vzorčiti na tem območju in postavili več mrež, da bi preprečili, da bi ribe zapustile pristanišče,« je dodal uradnik Tepca.

Avgusta naj bi Tepco začel izpuščati več kot 1,3 milijona ton prečiščene vode iz elektrarne v Fukušimi v Pacifik, kar bo desetletja trajajoč proces.

To operacijo pa je čudežno odobrila IAEA, češ da bo imela »zanemarljiv radiološki vpliv na ljudi in okolje« in ne ozirajoč se na grajo zaradi te odločitve iz Pekinga in opozicijskih strank v Južni Koreji.

Medtem ko Kitajska in druge države pred izpustom radioaktivne odpadne vode iz jedrske elektrarne Fukušima v Tihi ocean napovedujejo zaostritev omejitev za uvoz japonskih morskih sadežev, je Evropska unija sredi julija nenadoma ocenila, da je zdaj pravi čas za odpravo uvoznih ukrepov, uvedenih po jedrski katastrofi v tej elektrarni.

EU se je te tvegane in za zdravje Evropejcev nevarne poteze domislila po pogovorih med predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom, predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in japonskim premierjem Fumiom Kišido na vrhu v Bruslju v začetku meseca.

Kitajska in številne druge države opozarjajo, da je IAEA presegla svoja pooblastila in da nima pravice, da na ta način ter brez temeljite presoje vplivov na okolje daja luč za izpustitev tisočev ton radioaktivne vode v oceane.

Po trditvah nekaterih virov naj bi japonska vlada plačala IAEA tudi podkupnino v višini milijon dolarjev za omenjeno zeleno luč, vendar teh poročil ni bilo mogoče preveriti.

Ne le v Južni Koreji in Hongkongu, tudi na Japonskem potekajo protesti proti izpustu kontaminirane vode iz jedrske elektrarne Fukušima v ocean:

Znano pa je, da Japonski ni uspelo niti zamrzniti tla pod raztaljenimi sredicami reaktorjev, kar naj bi preprečilo kontaminacijo okolja, niti uspešno filtrirati vode, uporabljene za hlajenje poškodovanih reaktorjev, zato se v tej vodi nahaja veliko radioaktivnih snovi.

Med njimi je celo plutonij, eden najbolj nevarnih elementov, saj so ga vsebovale gorivne palice v jedrski elektrarni Fukušima.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek