REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Musk: Evropska unija je X-u ponudila tajni sporazum o cenzuri, a smo jo zavrnili

Musk: Evropska unija je X-u ponudila tajni sporazum o cenzuri, a smo jo zavrniliEvropska komisija je omrežju X sporočila, da se ga »ne bo dotaknila«, če bo cenzuriral vsebino na tem omrežju, je razkril Musk. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriški milijarder in lastnik družbenega omrežja X Elon Musk je zapisal, da je Evropska komisija (EK) njegovemu podjetju ponudila tajni sporazum, po katerem bi EK na skrivaj cenzurirala govor na tej platformi, v zameno za »dobro voljo« Bruslja.

Zanimivo je, da je Evropska komisija sporočila, da je omrežje preiskovala zaradi dodeljevanja modrih kljukic, kar naj bi zavajalo potrošnike in zaradi hranjenja podatkov o ogleševalcih, ne pa zaradi tega, glede česar je med EK pod taktirko Ursule von der Leyen in X obstajal najbolj resen spor.

To pa so objave različnih mnenj, ki so po oceni Evropske komisije in njenih pogodbenih preverjalcev dejstev označene za dezinformacije, čeprav gre pogosto le za drugačna mnenja, ki se ne skladajo z vodilno politiko.

Vendar je X takšno ponudbo zavrnil, je dejal Musk in dodal, da so jo druga družbena omrežja sprejela.

 Muska in X bi lahko sedaj doletela tudi visoka kazen EU, v višini 6 odstotkov prihodkov.

Izvršna podpredsednica EK za digitalno dobo in konkurenco Margrethe Vestager je pred tem zapisala, da X »ne spoštuje zakona o digitalnih storitvah (DSA)«, češ da »zavaja uporabnike« in »ni dovolj pregleden«.

Musk je evropski komisarki odgovoril, da je sama »DSA - dezinformacija«.

Vestagerjeva je še zapisala, da X »raziskovalcem ne dovoljuje dostopa do javnih podatkov«, na kar se je odzval nekdanji uradnik State Departmenta, zadolžen za kibernetsko varnost, Mike Benz, ki je zapisal, da »to niso raziskovalci, ampak cenzorji in politični aktivisti«.

»To niso raziskovalci.

So aktivisti-cenzorji in politični operativci.

To je bil ves čas njihov načrt - uporabiti DSA, da prisilijo X, da ponovno zaposli ekipo za cenzuro, ki je bila odpuščena, ko je Elon prevzel vodenje,« je zapisal.

To družbeno omrežje je kritiziral tudi komisar za skupni trg Thierry Breton, ki je na X-u zapisal, da so »modre kljukice nekoč označevale zanesljive vire informacij«, a da temu ni več tako.

Elon Musk je po nakupu takratnega Twitterja leta 2022 uporabnikom omogočil nakup mesečne naročnine za »modre kljukice«, ki so bile prej rezervirane samo za preverjene uporabnike, ki bi to oznako prejeli od samega družbenega omrežja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek