sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Kiber krave: Kaj je virtualna resničnost prinesla kravam v Turčiji in kaj nam to pove o politični krajini v Sloveniji?
V Turčiji se je te dni odvil nenavaden eksperiment.
Nek kmet je na glave svojih goved začel nameščati očala za virtualno resničnost, da bi videl, ali bodo živali proizvajale več mleka, če bodo verjele, da so zunaj hleva, na lepem, zelenem in sončnem polju.
Zgodnji rezultati nenavadnega poskusa so pozitivni.
Cows going metaverse too!
— Tech Burrito (@TechAmazing) January 12, 2022
Cows are entering the matrix to create more milk for humans. COWS cooped up for the winter are being fitted with virtual reality goggles so they think they are outside in a summer field.
via @alvinfoo pic.twitter.com/sDn1mqkJeH
Krave, ki so v povprečju prej dajale 22 litrov mleka sedaj, ko mislijo, da se pasejo po zelenih pašnikih, obsijanih s sončnimi žarki – medtem ko v resnici le mlatijo slamo v zadušljivem hlevu – pa proizvajajo 27 litrov mleka.
Turška tiskovna agencija Anadolu poroča, da so VR krave ali »kiberkrave« v lasti Izzeta Kocaka, govedorejca in rančerja, ki živi v Aksarayju v Turčiji.
Ker je govedo med hudimi zimami ujeto v zaprtih prostorih, je bila njegova ideja preprosta - uporabiti navidezno resničnost, da bi z njo krave pretental, da bi mislile, da so dejansko zunaj. Upal je, da bodo krave srečnejše in proizvajale več mleka.
The Metaverse Is Already Here For Cows And It’s Very Sad https://t.co/sACcZs0FbO
— Vera Vsevolozhsky (@DeltaGammaAlpha) January 12, 2022
Posebna VR očala so najprej testirali v Moskvi, nato pa so jih preizkusili v Turčiji. Razvite so bile v sodelovanju z veterinarji, da bi zagotovili varnost krav.
Kocak je do zdaj uporabljal VR naprave pri dveh kravah in rezultati so pozitivni, čeprav je sistem dejansko zelo distopičen. Čuden.
Toda rezultati so spodbudni, poudarja Kocak, saj se je proizvodnja kravjega mleka z 22 litrov dvignila na 27 litrov na dan.
»Gledajo na zeleni pašnik in to jim daje čustveni zagon,« je pojasnil Kocak. »Manj so pod stresom.«
Očitno so rezultati tako pozitivni, da je Kocak navdušen nad razširitvijo svojega eksperimenta in namerava kupiti in namestiti še 10 podobnih naprav.
Kljub temu pa je pogled na kravo, ki živi v metaverzumu, da bi lahko proizvedla več mleka za ljudi – žalosten.
Spominja na film Matrix in je močan argument proti sami ideji metaverzuma. To idejo sicer v zadnjem času propagira lastnik Facebooka, ki je krovno podjetje tudi preimenoval v »Meta.«
A tech founder born in the Soviet Union compared metaverse hype to the communist propaganda he experienced as a child https://t.co/Dwzb1WEIah via @Yahoo
— RayC (@RayC73026712) January 13, 2022
I used to live in Farmville metaverse, paid real money to buy herds of cows, paid real money to feed them so they won't die.
V bistvu gre za prvi konkreten primer uresničitve zapleta Matrixa.
Živa bitja so privezana v virtualni svet, zavedena v »boljše življenje«, medtem ko proizvajajo vire za tiste, ki jih držijo v ujetništvu, v metaverzumu.
Ali to pomeni, da bomo prej ali slej doživeli tudi upor kakšne od krav, ki se bo soočila s kruto resničnostjo?
Cows in the moo-taverse. #MashableSEA #Cows #VR #Metaversehttps://t.co/xbBQLcCAEK
— Mashable Southeast Asia (@MashableSEA) January 13, 2022
Bo izbrana krava premagala človeštvo in osvobodila svoje goveje brate in sestre?
Verjetno ne.
Toda vse skupaj predstavlja tudi vzporednico za to, kar se dogaja v Sloveniji.
Poskusite še enkrat. Nimate niti intelektualnih, niti kadrovskih kapacitet, da bi vam te LAŽI šle skozi. Razen pri 222042 volilcihSekte Debilov Slovenije. Tam gre vse. pic.twitter.com/s3XEwMlYf1
— VseJJanshnJJi Buttmunch (@JansaLaze) January 5, 2022
Tudi v Sloveniji imamo že – ne v svetu krav, pač pa v človeškem svetu – opraviti z vse bolj enostranskim življenjem v »virtualni realnosti.«
Vladna trobila sedaj »svoje lepe realnosti« v Sloveniji ne razkazujejo več povsem sama, pač pa jim pri tem pomagata tudi javna RTVS in vse bolj, pod pritiskom lastnikov, tudi POP TV.
Zato tudi prebivalci Slovenije vse bolj živimo v »metauniverzumu«, v katerem se neprestano hvalijo dosežki vlade, rast BDP-ja in podobno, zanemarjajo pa se vsi ostali pomembni podatki – hitro zadolževanje države, sesuvanje zdravstvenega sistema, nemoč države v boju z epidemijo, vdor politike v policijo, sodstvo, državno upravo...
Režija: Janez Janša
— anarh M (@anarhistM) December 7, 2021
Producentka: Janja Božič Marolt
Montaža: Aleš Hojs
Zvok: Prifarska muzikantka Rosvita https://t.co/Xt5HXs2ANB
In zato se v Sloveniji številni prebivalci, predvsem pa konzumenti Nove24TV, Demokracije, Požareporta in podobnih medijev v »metaverzumu SDS« veselijo čudovitih slik, ki jim prikazuje popačeno stvarnost, medtem ko vsak dan namesto prave, sočne trave in res pomembnih novic – v resnici prežvekujejo le prazno slamo.
Takole bi delali udbaški špiclji pred petdesetimi leti, če bi imeli na razpolago sedanjo snemalno tehniko. No, tako Požar kot Janša sta te provenience. pic.twitter.com/DeylmDof53
— Orleanska (@Orleanska1) January 9, 2022
Volitve pa bodo seveda odločile, ali bodo tropi »kiberkrav« in »kiberovc« omejeni le na sledilce teh strank.
Ali pa bo morda neki novi desni vladi uspelo svojo VR resničnost s pomočjo strogo nadziranih medijev povezniti tudi čez vso državo.