REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janša pokupil vse Starlinkove evropske terminale za Ukrajino, sedaj pa bodo njihovi prejemniki postali lahke ruske tarče

Janša pokupil vse Starlinkove evropske terminale za Ukrajino, sedaj pa bodo njihovi prejemniki postali lahke ruske tarčeJanševi satelitski krožniki lahko privabijo - bombe. Vir: Twitter

Slovenski predsednik vlade Janez Janša se je pohvalil, da je Slovenija pokupila vso preostalo zalogo satelitskih sprejemnikov in oddajnikov za sistem Starlink v Evropi.

Gre za 5000 kompletov, ki jih bo Slovenija poslala v Ukrajino.

Toda kompleti niso niti približno poceni: vsak komplet s sprejemnikom, satelitsko anteno in usmerjevalnikom brezžičnega omrežja Wi-Fi uporabnika stane 499 dolarjev, čemur moramo dodati še mesečno naročnino v višini 99 zelencev.

Čez palec je ta Janšev podvig stal slovenske davkoplačevalce 2,5 milijona dolarjev, torej okoli 2,2 milijona evrov.

Janša se je s tem že pobahal, novico pa so razglasili tudi v Višegrajski skupini.

Tudi ukrajinska Državna služba za posebne komunikacije in varstvo informacij (SSSCCIP - State Service of Special Communications and Information Protection of Ukraine) ni skrivala navdušenja nad pridobitvijo, ki ji je podarila Slovenija..

SpaceX poslovneža Elona Muska je namreč aktiviral svojo storitev Starlink v Ukrajini in 26. februarja poslal več terminalov v Kijev, kot odgovor na zahtevo ukrajinskega podpredsednika vlade Mihaila Fedorova, ki jo je objavil na Twitterju.

Nato je Fedorovu pomoč ponudil še Janša.

Poteza slovenske vlade je dvorezni meč. 'Pomoč' bo lahko privedla do še več in ne manj smrtnih žrtev v Ukrajini.

Težava te poteze je, da se je s tem Slovenija že zelo konkretno (prvič pa tudi z orožjem) vmešala v spopad v Ukrajini in to na strani sedanjega režima Volodimirja Zelenskega, ki ima zato, ker je deloval kot marioneta Združenih držav Amerike, velike zasluge za to, da je do vojne sploh prišlo.

Poteza je nevarna tudi zato, ker bi oddajniki, ki jih bodo uporabljali v Ukrajini, lahko postali legitimne tarče ruskih napadov.

Oddajajo namreč signale, enako kot satelitski telefoni, ki jih uporabljajo vojaki.

Prav tako ni garancij, da sistemi Starlink ne bi bili uporabljeni v vojaške namene.

Še več, Musk pravkar spreminja programsko opremo tako, da bodo lahko njegove »krožnike« napajali kar iz avtomobilskih vtičnic in celo prevažali na vozilih.

Pri tem je sam Musk opozoril, da bodo uporabniki morali njegovo opremo uporabljati samo, ko bo to res nujno potrebno, in še tedaj celo zakamuflirati satelitske krožnike.

Kako deluje Starlink. Vir: Posnetek zaslona

Starlink bo namreč edini neruski internetni sistem v državi in bi že zato lahko bil tarča ruskih napadov.

Raziskovalec internetne varnosti John Scott-Railton iz projekta Citizen Lab Univerze v Torontu je namreč opozoril, da bi terminali Starlinka lahko postali ruske tarče.

»Če Putin nadzoruje nebo nad Ukrajino, postanejo prenosi uporabnikov navzgor signali ... za zračne napade,« je tvitnil John Scott-Railton iz projekta Citizen Lab Univerze v Torontu.

»Rusija ima desetletja izkušenj s tem, da ljudi zadene s ciljanjem njihovih satelitskih komunikacij,« je sklenil strokovnjak za internetno varnost.

Nakar se je oglasil tudi Musk osebno in posvaril Ukrajince, naj njegovo opremo uporabljajo previdno...

Znano je, da je Rusija v prejšnjih konfliktih uporabljala satelitske komunikacijske povezave kot »svetilnike za ciljanje napadov.«

Navodila za uporabo: kam in kako skriti Starlink, da ne bi postal tarča ruskih raket. Vir: Twitter

Že leta 1996 je rusko letalo ubilo čečenskega predsednika Džoharja Dudajeva, potem ko so odkrili njegov položaj s pomočjo povezave satelitskega telefona Dudajeva, je spomnil John Scott-Railton, raziskovalec povezljivosti v konfliktih.

Satelitski telefoni v nasprotju s Starlinkom »navadno pošiljajo signale v vse smeri«, vendar je še vedno mogoče opaziti, geolocirati in ciljati uporabnike bolj usmerjenih terminalov z zelo majhnim kotom oddajanja (VSAT).

V Rusiji je Dmitrij Rogozin, generalni direktor Roskosmosa, že kritiziral Muskovo vmešavanje v vojno v Ukrajini, kar kaže, da slovenska poteza zagotovo ne bo naletela na odobravanje Kremlja.

Nekateri uporabniki v Ukrajini in drugje po svetu so svoje antene prekrili s kupolami iz steklenih vlaken, jih pobarvali s pršilom ali prekrili s krpami, kažejo posnetki na družbenih omrežjih.

Poteza slovenske vlade je zato dvorezni meč.

Janševa pomoč bo lahko privedla do še več, in ne manj smrtnih žrtev v Ukrajini.

Ob tem se je Slovenija kot članica EU uradno že uvrstila na spisek držav, ki so do Rusije sovražne, sedaj pa se v tej skupini – obnaša še posebej sovražno.

Ob tem se je Slovenija kot članica Evropske unije uradno že uvrstila na spisek držav, ki so do Rusije sovražne, sedaj pa se v tej skupini – obnaša še posebej sovražno.

Kar je nespametno in znova škodljivo.

Ruske oblasti so namreč pripravile seznam »Rusiji sovražnih držav.«

Vir: Twitter

Svoje dolgove upnikom iz teh držav bodo ruski posamezniki in podjetja lahko začasno odplačevali v rubljih - valuti, ki je od januarja izgubila 45 odstotkov vrednosti.

Na tem seznamu so med drugim tudi vse države članice Evropske unije, Avstralija, Združeno kraljestvo, Kanada, Monako, Južna Koreja, ZDA, Švica in Japonska.

Putin Vladimir Vir:FB
Vladimir Putin. Vir: Twitter

Seznam držav in pripadajoča navodila so ruske oblasti pripravile na podlagi petkovega predsedniškega odloka, ki je določil »začasni postopek« za poplačilo dolgov »nekaterim tujim upnikom.«

V skladu z odlokom bodo dolžniki lahko od ruskih bank zahtevali, da se v imenu tujega upnika odpre poseben račun in dolgove poplača v rubljih, v skladu z dnevnim menjalnim tečajem ruske centralne banke.

Ta novi začasni postopek velja za plačila, ki presegajo 10 milijonov rubljev (približno 66.000 evrov) na mesec.

Ukrep bo prizadel tudi vsa slovenska podjetja, do katerih imajo dolgove ruska podjetja.

To je le eden od prvih ruskih odzivov na ostre gospodarske sankcije ZDA in EU.

V načrtu pa so tudi nacionalizacije – podjetij in letal, ki so najeta od tujih podjetij.

In če se bo Slovenija posebej izpostavljala, bo morda tudi s strani Rusije deležna še kakšne »posebne obravnave.«

Še posebej glede na vložek, ki ga je Janša zastavil za 5000 terminalov dragega Muskovega Starlinka.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek