REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hrvaški strokovnjak za varnost: V primeru vojne bi lahko zaščitili le 15 odstotkov prebivalstva

Hrvaški strokovnjak za varnost: V primeru vojne bi lahko zaščitili le 15 odstotkov prebivalstvaNa slabo stanje hrvaškega (in EU) varnostnega sistema je opozoril Pavle Kalinić, nekdanji vodja zagrebškega urada za izredne razmere. Vir: Posnetek zaslona, X

V primeru vojne Hrvaška ne bi mogla zaščititi niti sedmine prebivalstva, hrane ne bi bilo niti za mesec dni, prebivalstvo pa ne bi ločilo sirene za splošno od tiste za zračno nevarnost ...

Na slabo stanje hrvaškega (in EU) varnostnega sistema je opozoril Pavle Kalinić, nekdanji vodja zagrebškega urada za izredne razmere, gost hrvaške televizije.

»Zdaj se sprašujejo, zakaj ni zaklonišč v stavbah ali bunkerjev, toda lastniki jih niso hoteli plačevati, ker so mislili, da ne bo nobene vojne več.

Kolikor vem, ni niti enega urejenega zaklonišča v Zagrebu, razen urada za upravljanje v izrednih razmerah. Če bi se zdaj sprožila kakršna krizna situacija kot je vojna, bi obstoječa infrastruktura na Hrvaškem lahko zaščitila le 15 odstotkov ljudi.

Če bi pa prišlo do jedrske kataklizme, bi preživel le majhen odstotek ljudi. Poleg tega bi država morala imeti rezerve hrane za pet let, toda ko se je začela pandemija, smo videli, da je ima samo za 28 dni opozarja ta varnostni strokovnjak.

Po Kalinićevih besedah ​​ljudje niti ne bi prepoznali, katera sirena predstavlja določeno nevarnost - zračno ali splošno nevarnost.

Za vse to krivi državo in njeno politiko zanemarjanja tega področja.

Poleg resničnih in življenjsko nevarnih groženj, obstajajo tudi psihološke.

Ker, pravi varnostni strokovnjak, je dandanes bolj učinkovito vojskovanje s propagando.

»Hrvaška žal nima infrastrukture, ki bi lahko spremljala obrambo pred vsemi tistimi grožnjami, pred katerimi svari na primer Švedska.

Lahko prevedete njihovo brošuro, a brez infrastrukture to ne bi imelo smisla.

To smo videli v trenutkih potresov, na katere smo v uradu leta opozarjali, a nikomur ni bilo mar, govorilo se je, da širimo paniko,« je sklenil Pavle Kalinić.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek