REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Glavni butalec je v živo paradiral po TV par ur pred razglasitvijo epidemije, pa je niti z besedo ni omenil«

»Glavni butalec je v živo paradiral po TV par ur pred razglasitvijo epidemije, pa je niti z besedo ni omenil«Janez Janša, sam proti vsem. Vir: Twitter

Bo res »tehle 30 dni s stališča korupcije in milijardnega primanjkljaja v proračunu najbolj plodovito v letošnjem letu« za vladajoče in njihove satelite po zgledu na veliki rop državne blagajne spomladi, v prvem valu, je vprašanje, ki spremlja vnovično razglasitev epidemije Covid-19.

Epidemija je tu. 30 dni. Stavim za pivo: tehle 30 dni bo s stališča korupcije in miljardnega primankljaja v proračunu najbolj plodovito v letošnjem letu. Tako lahko dobljene stave še nisem imel.

»To niso Butale. To so budale,« se glasi strnjen opis stanja po tem, ko je premier po zgledu na ameriškega vzornika Donalda Trumpa kar s čivkom prek Twitterja (znova) razglasil epidemijo.

Opomba, da »To niso Butale, ampak budale,« (v prevodu – tepci) se nanaša na eden od zadnjih čivkov Janeza Janše v katerem se je premier z nebrzdano aroganco do drugače mislečih odzval na kritike javnosti glede sporočanja pomembnih odločitev vlade – kot je denimo vnovična uvedba epidemije, ob tem pa še policijske ure -, ki radikalno posegajo v dnevno rutino vsakega posameznika in njegove družine ter življenja vseh prebivalcev Slovenije.

Janša se je namreč v kratkem sporočilu (znova na Twitterju) odzval na mnenje večjega dela opozicije, da je bila napoved razglasitve epidemije na Twitterju - neprimerna.

To niso Butale. To so budale.

Nagla odločitev Janševe vlade, da praktično čez noč naznani, da je znova razglasila epidemijo in ob tem še raztegne prvotno načrtovano policijsko uro za še dve dodatni – namesto med 22. zvečer in 5. uro zjutraj, se ta bo začela že ob 21. uri in končala šele ob 6. zjutraj -, ni prepričala ne opozicije in ne večjega dela prebivalcev Slovenije, da so drakonski ukrepi res nujni za zamejitev pandemije SARS-Cov-2, ob dejstvu, da je taista vlada celo poletje sedela križem rok in je pričakovani jesenski val pandemije dočakala popolnoma nepripravljena.

Zato marsikdo, podobno kot Bojan Žvižej sumi, da v resnici ne gre le za Janševo skrb za dobrobit sodržavljanov, ampak da bo prišlo pod pretvezo epidemije do ponovnega izčrpavanje proračuna za lukrativne posle vladajočih.

Zato je stava »za pivo« zaenkrat ostala brez odziva, ker je očitno prevladalo mnenje, da gre za uresničljivo prerokbo.

Ne nazadnje, iz dneva v dan izvemo kakšno novico o tem, kako so se prvorazredni zaradi zastaranja ali kakšnih odvetniških zvijač znova izognili kazenskemu pregonu in ušli kazni za plenjenje javnih sredstev, saj bančne in druge luknje nato »pokrivajo« vsi davkoplačevalci.

Tako korupcija resnično postaja naš vsakdan. Kot kaže zadnji primer, postopki, ki jih vodita policija in tožilstvo tako dolgo trajajo, da do pravnomočne obtožnice zadeve že zastarajo ali so tik pred zastaranjem.

Andrej Albreht je opozoril, kako trdoživa je korupcija na Slovenskem, ko je bil na primer žvižgaču z Onkološkega inštituta v Ljubljani dr. Eriku Breclju, ki je opozarjal na malverzacije v zdravstvu vročen opomin pred odpovedjo delovnega razmerja kar med kirurškim posegom.

Zato niti ne čudi, da sta evroposlanca iz vrst vladajoče SDS nedavno v Evropskem parlamentu nasprotovala pogojevanju dodelitve sredstev Evropske unije s spoštovanjem vladavine prava.

Mar niso spoštovanje vladavine prava, neodvisno sodstvo in tožilstvo edini garant, da bodo tisti, ki so zagrešili korupcijo oziroma izčrpavali državno blagajno v korist lastnih žepov – preganjani in končali za zapahi?

Medtem ukrepi in politika vladajočih vse bolj razdvajajo in sejejo sovraštvo.

Nekatere vso to dogajanje – izredne in nočne seje vladajočih, nesmiselni zakoni, zaverovanost prvorazrednih, da so nedotakljivi, že močno spominja na zadnje dneve Jugoslavije.

Toda za premierja Janšo krivda za vse napake klavrnega spopadanja s koronavirusno boleznijo Covid-19 leži izključno na plečih opozicije.

Znova se je kot @JJansaSDS oglasil s Twitter računa Vlade Republike Slovenije, ki ga je očitno prisvojil za lastnega, kakor da del vladne koalicije ne bi bile še druge stranke - SMC, DeSUS in NSi.

Janez Janša je tokrat primerjal Slovenijo z drugimi državami v Evropi in »večini sveta«, vendar le zato, da bi znova napadel opozicijo, češ da mu ne gre naproti: »Kar mogoče manjka in po čemer se v Sloveniji razlikujemo v boju s koronavirusom po celi Evropi in večini sveta je to, da drugje je več ali manj politika sposobna stopiti skupaj

Na tem mestu se zdita ravno prava Prometejeva komentarja s trpkim spominjanjem na preteklost, ko smo pred 41 leti zaradi pomanjkanja bencina v rajnki Jugoslaviji smeli voziti avte po sistemu par - nepar.

Bo sistem par - nepar morda naslednja izvirna domislica Janševe vlade?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek