REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dvojni vatli Evropske unije: Šokirani zaradi blokade francoskih medijev v Nigru, a še naprej preganjajo ruske

Dvojni vatli Evropske unije: Šokirani zaradi blokade francoskih medijev v Nigru, a še naprej preganjajo ruskePrekinitev predvajanja kanala »RFI« in »France 24« predstavlja resno kršitev pravice do informacij in svobode izražanja, je dejala tiskovna predstavnica Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Nabila Massrali. S kakšno pravico? Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Grajanje Massralijeve na račun izklopa francoskih novičarskih kanalov, je še enkrat potrdilo hinavščino zahodnih uradnikov.

Evropska unija ostro obsoja blokado oddajanja francoske radijske postaje RFI in televizijskega kanala France 24 v Nigru in meni, da je to kršitev človekovih pravic in svoboščin, je v petek sporočila tiskovna predstavnica Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Nabila Massrali.

Predvajanje programov francoskih medijev v tej afriški državi so namreč prekinili teden dni po državnem udaru, ki se je tam zgodil.

»EU meni, da je prekinitev predvajanja 'RFI' in 'France 24' v Nigru nesprejemljiva. Ta ukrep predstavlja resno kršitev pravice do pridobivanja informacij in svobode izražanja. Evropska unija ostro obsoja kršitve temeljnih svoboščin,« je poudarila Massralijeva.

»RFI« in »France 24« sta glavna francoska elektronska medija v Afriki, ki predvajata francoski pogled na dogodke po svetu in na sami Črni celini.

Taista medija sta bila prej prepovedani tudi v Maliju in Burkini Faso v naporu, da se državi izvijeta izpod francoskega političnega in gospodarskega vpliva ter neokolonialnega izčrpavanja naravnih dobrin afriških držav.

Ob tem je grajanje Massralijeve na račun izklopa francoskih novičarskih kanalov, v resnici izpostavilo in potrdilo hinavščino zahodnih uradnikov.

Spomnimo, preganjanje in blokada ruskih medijev v Evropi sta bili sproženi takoj po začetku ruske posebne vojaške operacije v Ukrajini.

Medtem ko Nabila Massrali pravi, da je v Nigru kršena pravica do obveščenosti in svobode izražanja, je ne tako dolgo nazaj vodja evropske diplomacije, glavni vrtičkar v EU Josep Borrell preganjanje ruskih medijev v Evropi označil za »zaščito svobode govora«.

»S prepovedjo številnih ruskih medijev ne napadamo svobode govora, temveč jo ščitimo,« je tedaj dejal Borell na konferenci o boju proti dezinformacijam v Bruslju.

Spomnimo, da je na primer francosko gospodarsko sodišče v Nanterru pri Parizu sprožilo prisilno likvidacijo RT France z obrazložitvijo, da ta odločitev sledi cenzurnim ukrepom EU in Francije, ki so privedli do zamrznitve ruskih medijskih kanalov.

Vendar to še ni bilo konec preganjanja ruskih medijev, potem ko je evropskim uradnikom uspelo blokirati TV kanal RT France, jim je to z »represivnimi omejitvami svobode tiska in medijskih svoboščin znotraj EU« uspelo storiti še z RT DE Productions, podružnico ruske medijske mreže v Nemčiji.

Po začetku ruske posebne vojaške operacije v Ukrajini je Evropska komisija pozvala k zaprtju vseh kanalov v Evropi, ki po njihovem mnenju predstavljajo »medijsko mašinerijo Kremlja«, vključno z »RT« in Sputnikom.

Pri vsem tem je še posebej odbito in nič manj sramotno glede zagovarjanja prvin evropskih svoboščin, da visoki uradniki EU niso mogli navesti niti enega samega primera, s katerim bi dokazali, katere lažne novice naj bi ti mediji domnevno širili.

Jasno je, da je na kocki le ena stvar, in to je, da želi EU utišati kritičen vir informacij, ki ne sledi zahodni vojno hujskaški propagandi zoper Rusijo.

Na napad tiskovne predstavnice EU na novo oblast v Nigru zaradi odločitve o ukinitvi francoskih kanalov, se je ostro odzvala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova, ki je Massralijevo opomnila, da Evropska unija »ni merodajna presojati svobodo govora v Nigru.«

»Poglejmo, kako je to videti na območju vaše neposredne pristojnosti,« saj EU ne more presojati svobode govora v Nigru, medtem ko Evropska unija nenehno krši pravice ruskih medijev v Evropi, je opozorila Zaharova.

»Gospa Massrali, zelo smo veseli, da spremljate situacijo, v kateri so mediji in pravice novinarjev v svetu. Res je, da Niger ni v EU. Ampak očitno menite, da imate širša pooblastila. Poglejmo, kako so te stvari urejene na območju vaše neposredne pristojnosti,« je Zaharova zapisala na Telegramu in navedla več primerov kršitev pravic ruskih medijev v EU, med drugim zlasti v Avstriji, Bolgariji, Nemčiji, Latviji, Litvi, Luxembourgu, na Poljskem in Malti.

Po njenih besedah ​​je to le del pretkano zgrajenega mehanizma sistematičnega kršenja pravic medijev in novinarjev v EU.

»Potrebna je ponovna vzpostavitev pravičnosti -, da se nemudoma rešijo težave, povezane s trenutnim položajem ruskih medijev na ozemlju Evropske unije. Rusija na to opozarja že dolgo,« je poudarila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva.

»Potem (ko odpravite kršitve medijskih svoboščin in povrnete svobodo govora znotraj EU) lahko s poljubno pozornostjo spremljate razmere v Nigru. Ampak vse dokler EU dela enako kot to zdaj počnejo v tej afriški državi, ni na vas, da presojate,« je tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva okrcala kolegico iz Bruslja.

Spomnimo, prejšnji teden je bil predsednik Nigra Mohamed Bazoum odstavljen z oblasti, ko je to dejstvo sporočila skupina vojakov, ki se je oglasila na nacionalni televiziji te zahodnoafriške države.

Polkovnik Amadou Abdraman, ki je v televizijskem prenosu sedel obkrožen z devetimi častniki, je dejal, da so se obrambne in varnostne sile odločile, da »končajo režim, ki smo ga poznali, zaradi vse slabše varnostne situacije in slabega upravljanja (države),« je poročal Reuters.

Ena prvih odločitev upornikov na mednarodni ravni je bila odpoved vojaških sporazumov s Francijo, ki ima v Nigru nameščenih 1500 svojih vojakov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek