REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bloomberg: Šah-mat za Evropo, Zahod ne more zakonito zapleniti ruskega premoženja

Bloomberg: Šah-mat za Evropo, Zahod ne more zakonito zapleniti ruskega premoženjaNamesto tega se bo zahodni blok odločil za začasno uporabo teh nepremičnin, razkriva ameriški medij. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Evropska unija je ugotovila, da ne more zakonito zapleniti zamrznjenega ruskega premoženja in se namesto tega sedaj osredotoča na načrt začasne uporabe tega kapitala, piše v dokumentu, ki ga je pridobil ameriški novičarski portal Bloomberg.

EU se osredotoča na dve možnosti, medtem ko še naprej raziskuje, kako bi lahko uporabila več kot 200 milijard evrov zamrznjenih sredstev Centralne banke Ruske federacije in jih usmerila v Ukrajino, piše v poročilu.

Pomemben del teh sredstev hrani finančni gigant, specializiran za poravnavo Euroclear s sedežem v Belgiji, kjer so do prvega četrtletja imele donos v višini skoraj 750 milijonov evrov obresti.

Delovna skupina EU za uporabo ruskih rezerv, zamrznjenih zaradi sankcij, je razpravljala o tem, kako zbrati informacije in oceniti možnosti, ki jih ima Bruselj v zvezi s črko mednarodnega prava.

Kot poroča Bloomberg, je zaključek, da »ni verodostojne pravne poti, ki bi omogočala zaplembo zamrznjenega ali imobiliziranega premoženja le na podlagi tega, da je to premoženje pod omejevalnimi ukrepi EU.«

Namesto tega se bo sedemindvajseterica odločila (torej tudi Slovenija), da bo dobičke, ki so jih zamrznjena ruska sredstva nepričakovano ustvarila, usmerila v Ukrajino.

Toda ta evropski načrt je zaskrbel velike banke…

Več svetovnih bank je namreč v skrbeh, da bi zaseg ruskega premoženja v EU lahko povzročil maščevanje Moskve nad njihovim premoženjem, ki je ostalo v Ruski federaciji, pravijo viri, ki so seznanjeni s to zadevo.

Rusija bi lahko otežila življenje tujim bankam in začela ciljati na njihovo lokalno osebje, je dejal direktor ene do zahodnih bank. Drugi direktor je dejal, da njegova banka ne lobira neposredno, ampak da načeloma nasprotuje spornim nameram EU.

Evropska centralna banka (ECB) je opozorila, da bi izkorišanje prihodkov od obresti na rusko premoženje lahko spodbudilo imetnike rezerv, da zavržejo evro, navaja poročilo. V ECB menijo, da bo ključno vlogo pri zmanjševanju tveganj odigralo mednarodno usklajevanje.

V dokumentu so opredeljene pomembne pravne ovire za eno od dveh možnosti, ki ju preučuje blok EU držav: gre za začasno uporabo likvidnih sredstev Ruske centralne banke – z drugimi besedami, vlaganje sredstev in usmerjanje prihodkov v Ukrajino.

Kot poroča Bloomberg, se delovna skupina EU za zdaj zavzema za možnost, da bi se od podjetij, ki hranijo zamrznjena ruska sredstva in z vlaganjem le-teh ustvarjajo velike dobičke, zahtevalo, da pomemben del prenesejo na Evropsko unijo.

Evropski uradniki so v dokumentu zapisali, da ta model ne bo vplival na finančno stabilnost in da bo ohranil poslovni model zadevnih podjetij ter da bo pravičen glede davkov.

»To ne bi vplivalo na pravni položaj zadevnega (ruskega) imetja,« so dodali.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v sredo na konferenci o obnovi Ukrajine v Londonu dejala, da bo EU podala predlog za uporabo teh ruskih sredstev pred poletnimi počitnicami sredi julija.

Več kot polovica sredstev je v gotovini in depozitih, »pomemben« del preostalega ruskega kapitala pa predstavljajo vrednostni papirji, ki se bodo v naslednjih dveh do treh letih preoblikovali v gotovino.

Uradniki EU so razmišljali o aktivnem upravljanju ruskega premoženja za ustvarjanje prihodkov, ki bi se lahko uporabili za financiranje režima Vladimirja Zelenskega v Kijevu.

Toda tisto, kar otežuje ta načrt, so lastninske pravice, obstaja pa tudi tveganje negativnih donosov, opozarja poročilo, ki ga navaja Bloomberg.

Moskva je zaseg ruskega kapitala s strani EU večkrat obsodila kot - krajo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek