REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Hegseth zabičal Evropejcem: NATO »pogrnil« na ameriškem izpitu, čas je za spremembe

Hegseth zabičal Evropejcem: NATO »pogrnil« na ameriškem izpitu, čas je za spremembeWashington bo skrbno spremljal, kdo reče »ne«, »morda« ali »počakaj«, ko je to najpomembnejše, je v Bruslju dejal šef Pentagona. Vir: X, posnetek zaslona

Ameriški zavezniki so »pogrnili na izpitu« predsednika Donalda Trumpa, saj se niso odzvali na njegov poziv, da pomagajo, kar je sramotno in bo imelo posledice, je dejal ameriški vojni minister Pete Hegseth.

V govoru na ministrskem srečanju Nata v Bruslju je Hegseth nekatere članice bloka kritiziral, ker so »nekaj spregledale pri prevodu«, čeprav je bil Washington zelo jasen.

»Predsednik Trump je naše zaveznike postavil na preizkušnjo, da podprejo ZDA, ko smo od njih zahtevali pomoč.

Preveč vas je na tem preizkusu padlo,« je dejal Hegseth.

Čeprav so Združene države »skozi generacije branile Evropo«, ko je Washington zahteval, da ameriške ladje in bombniki uporabljajo evropske baze in pristanišča za agresijo na Iran, ki je bil - po njegovih besedah ​​- večja grožnja za Evropo kot za ZDA, Trump ni prejel zaželenega odgovora.

»Preveč naših zaveznikov je reklo ne. Ali pa so nas poskušali zavajati z obskurnimi pravnimi razpravami.

Ali pa so nas odkrito kritizirali, ker smo storili nekaj, česar niso bili niti pripravljeni niti sposobni storiti.

To je bilo sramotno,« je dejal Hegseth.

Danes je NATO »različica dve«, ni več tisti blok, ki je na svojem hrbtu zdržal hladno vojno, ampak organizacija, ki daje prednost vsemu, razen vojskovanju, je dejal ameriški vojni minister.

»Namesto tankov, lovcev in zračne obrambe ste se osredotočili na enakost spolov, podnebne spremembe in varčevanje, na široko odprli meje, povečali socialne prejemke in zmanjšali vojaške proračune – skupaj z upadom evropske vere vase in v lastno civilizacijo,« je dejal Hegseth.

Po njegovih besedah ​​nameravajo ZDA zdaj ustvariti tretjo različico Nata, ki bo sposobna odvrniti vsako grožnjo in prevzeti vodilno vlogo pri konvencionalni obrambi Evrope.

»NATO bo dvosmerna ulica,« je dejal Hegseth in dodal, da bo letni prispevek ZDA k bloku odvisen od tega, kako dobro bodo posamezni zavezniki izpolnili svoje zaveze.

»Spremljali bomo, kdo bo rekel ne, morda ali pa počakaj, ko bo najpomembnejše,« je dodal.

Ameriški vojni minister je tudi napovedal, da bo Pentagon v naslednjih šestih mesecih pregledal trenutno napotitev ameriških vojakov v Evropi, vse v poskusu, da bi 32-člansko zavezništvo naredil manj odvisno od Washingtona.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek