REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump ne ve, kaj se dogaja v Iranu?! CNN: Živi v vzporednem vesolju, navaja brutalne laži, popolnoma izgubil kompas

Trump ne ve, kaj se dogaja v Iranu?! CNN: Živi v vzporednem vesolju, navaja brutalne laži, popolnoma izgubil kompasNamignil je, da Iran uporablja rakete Tomahawk, čeprav Iran nima te vrste orožja. Več Trumpovih izjav in utemeljitev za vojno ni podprtih z dokazi. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriški predsednik Donald Trump je v soboto trdil, da je Teheran v zgodnjih dneh vojne napadel iransko osnovno šolo, kjer je bilo 28. februarja ubitih več kot 160 deklic, le da je v ponedeljek priznal, da v resnici nima pojma, o čem govori.

Nato je namignil, da tudi druge države, vključno z Iranom, uporabljajo rakete Tomahawk, vrsto orožja, ki je zadelo šolo, čeprav Iran takšnih raket nima.

To je le eden od vrste primerov, ki sprožajo vprašanje, kako dobro ameriški predsednik v resnici pozna razmere na terenu v vojni z Iranom, analizira CNN.

Na novinarski konferenci so ga vprašali, zakaj nihče drug v njegovi administraciji ne trdi enako o domnevni odgovornosti Irana za masaker v Minabu in namesto tega poziva k preiskavi, je Trump odgovoril: »Zato ker preprosto ne vem dovolj o tem.«

Dodal je, da bo spoštoval ugotovitve preiskave. S tem je Trump priznal ne le, da je trditev, da je Teheran bombardiral iranske otroke v osnovni šoli podal brez zadostnega znanja, ampak tudi, da ni bil obveščen o okoliščinah morda najbolj kontroverznega napada v celotni vojni.

Gre za napad, ki je postal velika mednarodna zgodba že pred njegovo odbito izjavo in zaradi katerega so nekateri republikanci izrazili bojazen, da bi lahko povzročil resnično škodo vojnim prizadevanjem, če se izkaže, da so odgovorne ZDA.

Glede na analizo dokazov, ki jih je podal New York Times je za napad verjetno odgovorna ameriška vojska, pojavili pa so se tudi novi posnetki, ki kažejo ameriško raketo, ki cilja na pomorsko oporišče Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC), ki se nahaja poleg šole.

Napad na šolo ni bil edini bizaren primer s ponedeljkove konference.

Trump je tudi trdil, da so se iranski sosedje v Perzijskem zalivu pridružili vojnim prizadevanjem proti Teheranu skupaj z Združenimi državami in Izraelom.

»Njihovi sosedje so bili večinoma nevtralni ali se vsaj niso nameravali vmešavati, nato pa so bili napadeni. In to je imelo nasproten učinek.

Sosedje (Irana) so prešli na našo stran in jih začeli napadati, in to zelo uspešno.

Poglejte samo Savdsko Arabijo, ZAE, Katar in druge,« je dejal.

Vendar to ne ustreza resničnosti. Čeprav se je Iran maščeval na ameriške in izraelske napade s ciljanjem ameriških objektov v sosednjih zalivskih državah, se te države niso pridružile vojni.

Združeni arabski emirati, ki so bili pod najmočnejšim iranskim ognjem, niso napadli Irana in se zdi, da poskušajo izvajati pritisk na druge načine.

Savdska Arabija je zagrozila s povračilnimi ukrepi, če bo Teheran nadaljeval z napadi, vendar se ni pridružila vojni.

Tiskovni predstavnik katarskega zunanjega ministrstva je dejal, da Katar ni del kampanje, usmerjene proti Iranu, katarski premier pa je pozval k deeskalaciji.

Da države Perzijskega zaliva ne sodelujejo v spopadih, je potrdil tudi republikanski senator Lindsey Graham, ki je v ponedeljek zvečer izrazil svojo jezo zaradi tega.

»Savdski Arabiji sporočam, da je bilo naše veleposlaništvo v Riadu zadeto.

Ali nimate obveznosti, da se nam pridružite v boju?« je vprašal Graham in odločitev ZAE označil za »zelo razočarajočo«.

Na isti konferenci je Trump ocenil, da upočasnitev prometa v Hormuški ožini »nas (Američane) v resnici ne prizadene«, ker ZDA zdaj proizvajajo dovolj lastne nafte.

Čeprav so druge države bolj odvisne od nafte iz Perzijskega zaliva, je svetovno gospodarstvo tako medsebojno povezano, da so tudi Združene države občutile posledice, zlasti prek cen nafte.

Ne velja prezreti niti druga Trumpova opravičila za začetek vojne.

Večkrat je trdil, da bo Iran »kmalu« lahko zadel ZDA z medcelinsko balistično raketo, da načrtuje preventivni napad na Združene države in da namerava prevzeti celoten Bližnji vzhod.

Toda celo Pentagon je potrdil, da nobena od teh trditev ni podprta z znanimi obveščevalnimi podatki.

Zdi se, sklene CNN, da Trump pogosto prebiva v svoji skrbno izdelani alternativni resničnosti.

Eno je to početi v domači politiki, nekaj povsem drugega pa je delovati tako odtujeno od realnosti, medtem ko biješ vojno v zelo nestanovitni regiji.

Kljub temu se zdi, da je to trenutno stanje, brez znakov, da bodo Trumpove odločitve kmalu utemeljene na realnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek