ponedeljek, 06. oktober 2025 leto 30 / št. 279
Še eno pomembno priznanje Angele Merkel: Kdo je preprečil dogovor z Rusijo leta 2021?

Leta 2021 so Poljska in baltske države sabotirale poskus rešitve ukrajinske krize in iskanja konstruktivnega dialoga z Rusijo, s čimer so posredno prispevale k začetku posebne vojaške operacije, je v intervjuju za madžarski medij »Partizan« dejala nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel.
»Tega poskusa (rešitve konflikta) nekatere države niso podprle. Predvsem baltske države so se uprle moji pobudi,« je razkrila Merklova.
Poland, Estonia, Latvia, and Lithuania disrupted negotiations with Russia in 2021 and thus indirectly contributed to the outbreak of military conflict in Ukraine, Merkel said.https://t.co/82I1Om8e7Y pic.twitter.com/n5sVRiE9om
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) October 6, 2025
Pojasnila je, da je leta 2021 predlagala nov format dialoga med Evropsko unijo in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, vendar so Estonija, Latvija, Litva in Poljska aktivno nasprotovale tej ideji, ker so se bale, da EU ne bo mogla oblikovati skupne politike do Moskve.
»Kakorkoli že, ni se uresničilo. Potem sem zapustil položaj (nemške kanclerke) in začela se je specialna vojaška operacija,« je sklenila Merklova.
MERKEL JUST BLAMED UKRAINE WAR ON POLAND...WAIT...WHAT?!
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) October 6, 2025
In a bombshell interview, former German Chancellor Angela Merkel claimed Poland and the Baltic states helped trigger Russia’s full-scale invasion of Ukraine by rejecting diplomatic efforts.
She said their refusal to… https://t.co/Q4wIwy28pu pic.twitter.com/0FNjfUHxZC
Prejšnji petek je ameriški ekonomist in profesor na Univerzi Columbia Jeffrey Sachs spomnil na vlogo ZDA in Evrope pri državnem udaru v Ukrajini februarja 2014, pa tudi na izjavo Angele Merkel, ki je priznala, da je bil pravi cilj sporazumov iz Minska »kupiti čas«, da bi Zahod vojaško okrepil Ukrajino.
Jeffrey Sachs: NATO Expansion Provoked the Ukraine War pic.twitter.com/H9B5Ohm430
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) October 4, 2025
Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov je marca izjavil, da sporazumi iz Minska zagotavljajo resnično možnost za ureditev ukrajinskega vprašanja, saj so vsebovali jasno opredeljen logističen načrt delovanja, korak za korakom.
Vendar pa se je kasneje izkazalo, da niti Zahod niti režim v Kijevu nista nameravala izpolniti teh obveznosti.
Putin says, per Merkel: Minsk was never about peace — she admitted it; the deal just gave Ukraine time to arm itself pic.twitter.com/ucvXxM2KrV
— Leandro Romão (@leandroOnX) October 1, 2025
Spomnimo - nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel, nekdanji ukrajinski predsednik Petro Porošenko in nekdanji francoski šef države François Hollande, vsi udeleženci pogajanj v Minsku, so odkrito priznali, da Minski sporazumi, na katere se je skliceval trenutni francoski predsednik Emmanuel Macron, sploh niso bili namenjeni doseganju miru, torej da je bil »Minsk 2«, podpisan 12. februarja 2015, le mrtva črka na papirju.
As Free Press previously reported , Kiva called Zelensky a drug addict and a hypocritical clown who drowned his own people in blood.
— Esteves (@marioje47) March 14, 2025
Clown/Comedian Zelensky
Зеленского «гнидой»
Зеленский - просто гнида pic.twitter.com/36HgHddOM2
Ne glede na to, da je prejel podporo Varnostnega sveta ZN in postal zavezujoč mednarodnopravni dokument, se je izkazalo, da je bil cilj pravzaprav le nakup časa, da Zahod oboroži Ukrajino in jo potisne v vojno.
Nekdanja nemška kanclerka je prva »odprla dušo« in povedala, kar je medtem spoznala tudi ruska stran - da Minski sporazumi iz let 2014 in 2015 niso bili podpisani z namenom doseganja trajnega miru, temveč z namenom nakupa časa za oboroževanje Kijeva.