REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Svet po dolarju: Lavrov o koncu unipolarnega gospodarstva

Svet po dolarju: Lavrov o koncu unipolarnega gospodarstvaDesetletja so nam govorili, da dolar ni ameriška lastnina, temveč dobrina vsega človeštva, jamstva ZDA pa naj bi bila menda jasna in sprejemljiva za vse. V resnici pa nihče ne ve, kdaj in za kaj bo kdo kaznovan, je poudaril ruski zunanji minister. Vir: Posnetek zaslona, X

O ustanovitvi skupne valute se v okviru BRICS nikoli ni neposredno razpravljalo, je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ko je odgovarjal na vprašanja novinarjev na vrhu BRICS, ki je te dni potekal v Braziliji.

Na novinarsko vprašanje, ali BRICS končno uvaja svojo valuto, glede na to, da je ameriški voditelj Donald Trump že pred inavguracijo govoril o uvedbi 100-odstotnih carin proti državam zavezništva v tem primeru, je Lavrov poudaril, da ameriški predsednik nikoli ne skriva svojih ciljev.

»(Ameriški predsednik) zastopa interese Združenih držav Amerike, predvsem gospodarske, na področju naložb in trgovine - in tega ni nikoli skrival,« je pojasnil vodja ruske diplomacije.

Dodal je, da to pomeni ponovno potrditev sklepa, da model globalizacije, ki so ga Združene države Amerike desetletja promovirale v neoliberalnem ključu in ki je bil nekaj časa splošno sprejet, ne deluje več.

Glede skupne valute je Lavrov poudaril, da je bila prva spodbuda za delo na alternativnih plačilnih platformah dana na vrhu v Johannesburgu.

»Predsednik Lula je to temo zelo aktivno promoviral. Brazilski predlogi so šli precej daleč – že v deklaraciji je bilo predlagano, da se razdelajo konkretne oblike delovanja morebitnega mehanizma alternativnih plačilnih platform,« je poudaril vodja ruskega zunanjega ministrstva.

Pojasnil je, da je bilo na koncu centralnim bankam in ministrstvom za finance zaupano, da pripravijo predloge o takšnih platformah, ki bi omogočile poravnavo in sistem medsebojnih plačil, neodvisen od dolarja – valute, katere položaj v svetovnem gospodarstvu in finančnem sistemu Združene države Amerike, zlasti pod demokrati, grobo zlorabljajo.

»Ni naključje, da je predsednik Trump med pripravami na inavguracijo odkrito obtožil Bidna in njegovo administracijo, da dolgoročno spodkopavata vlogo dolarja – a zdaj bo treba upoštevati, da je zaupanje vanj upadlo. In res je tako.

Desetletja so nam govorili, da dolar ni ameriška lastnina, temveč dobrina vsega človeštva, osnova nemotenega in neprekinjenega delovanja svetovnega gospodarstva. Jamstva ZDA naj bi bila menda jasna in sprejemljiva za vse.

V resnici pa nihče ne ve, kdaj in za kaj bo kdo kaznovanje poudaril Lavrov.

Poudaril je, da nova investicijska platforma ustvarja celo vrsto možnosti za izogibanje odvisnosti ne le od dolarja, ampak tudi od evra, saj za nobeno od njiju ni nobenih jamstev.

»Na prvem zasedanju vrha v Riu de Janeiru je predsednik Putin navedel naslednji podatek: 90 % – natanko toliko poravnav v trgovinskih in finančnih odnosih s partnerji BRICS in partnerskimi državami se izvaja v valutah tistih držav, ki v njih sodelujejo.

Po mojem mnenju je to zelo dobro jamstvo in ta proces se razvija tudi v sodelovanju z drugimi državami,« je poudaril.

Dodal je, da so vse to posledice dejanj, sprejetih v prizadevanju, da bi Zahod »kaznoval« Rusko federacijo.

»In hkrati so bila popolnoma uničena vsa načela, na katerih so slonela mednarodna trgovina in mednarodne naložbe, vključno z nedotakljivostjo lastnine, domnevo nedolžnosti in pošteno konkurenco.

Vse to je bilo v enem trenutku poteptano.

In danes smo priča procesu drobljenja tistih struktur, ki so bile ustvarjene v dobi globalizacije po ameriških predlogah in ki desetletja niso nikogar motile – dokler jih niso začeli zlorabljati,« je sklenil Lavrov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek